Навіщо музиці “ім’я”

Мета: ознайомити другокласників з поняттям і сутністю програмної музики.

Загальна логіка подання навчального матеріалу полягає у принципі поступовості сприймання дітьми змісту музики: від пісень, де значне змістове навантаження несе вербальний текст, – до інструментальних п’єс, зміст яких підказує програмна назва.

Зважаючи на наближення зимових свят, першим етапом опанування теми є звернення до обрядових пісень зимового циклу. Від розгляду репродукції картини Олени Ревуцької “Різдвяні пісні” діти переходять до ознайомлення

з українською народною колядкою “Я маленький пастушок”.

Цей твір спонукає школярів до аналізу узагальненого змісту пісень зимового циклу, в яких містяться щирі вітання та різноманітні побажання господарям. Інший, паралельний, напрям обговорення – виявлення важливої ролі словесного тексту в розкритті змісту вокального твору.

Евристичне запитання спонукає учнів замислитися над тим, чи легко слухачу зрозуміти зміст інструментальної музики. Для розв’язання цього питання можна запропонувати учням повернутися до завдання на с. 55 попередньої теми, що нагадує про низку творів з

конкретними назвами-підказками: “Дощ і веселка”, “Волинщик”, “Мавпа”, “Дощик”…

На цій основі ознайомлюємо учнів з віршем на с. 60 і вводимо поняття програмної музики. Для закріплення знань доцільно запропонувати дітям пояснити роль програмної назви, насамперед, у відомих їм творах (за малюнками на с. 60):

 Навіщо музиці імя

Інший рівень опрацювання матеріалу передбачає ознайомлення з новою для учнів програмною музикою – п’єсами “Хвороба ляльки” та “Нова лялька” з “Дитячого альбому” П. Чайковського. Сприймання музики доцільно попередити не лише стислою розповіддю про збірку російського композитора, а й пропозицією спрогнозувати зміст і характер музики цих п’єс. Зазвичай діти без ускладнень визначають, що музика “Хвороби ляльки” має бути сумною, повільною, жалісливою, а п’єса “Нова лялька” – світлою та радісною.

Учитель має звернути увагу школярів на те, що музика не лише змальовує портрети ляльок, а й виражає відповідні настрої дівчинки – їхньої хазяйки. Усвідомити це дітям допоможуть малюнки, подані на с. 61 підручника.

Узагальненню знань щодо програмної музики сприяє правило.

Напередодні новорічних свят доречним є ознайомлення з піснею “Різдво” композитора з Харківщини Миколи Ведмедері, з аналізом її змісту, характеру та настрою. Вчителю слід звернути увагу дітей на елементи звукозображальності у тексті пісні (“цвірінь”, “ку-ку”).

Виконання пісні можна урізноманітнити рухами, один із варіантів яких запропоновано у підручнику:

1-й куплет –

Рухаючись вправо

Приспів –

З оплесками

2-й куплет –

Рухаючись вліво

Своєрідним підсумком навчального матеріалу 2 чверті є усвідомлення учнями того, що зміст будь-якого музичного твору має життєву основу, тобто відображає життя: навколишнє середовище або внутрішній, духовний світ людини. Такого висновку школярі доходять, виконуючи завдання на с. 63, а також розглядаючи узагальнювальну схему “Зміст музики” на І форзаці підручника.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Навіщо музиці “ім’я” - Плани-конспекти уроків по музиці


Навіщо музиці “ім’я”