Навіщо вивчати етику

Тема І. Прагнімо вершин добра

Урок 1 Навіщо вивчати етику.

Тема. Навіщо вивчати етику.

Мета: відновити знання, здобуті учнями в 5 класі, пригадати, що таке етика, мораль, етикет, звичай, традиція; підвести учнів до висновку про необхідність вивчення етики, познайомити дітей з історією виникнення моралі; поговорити про те, що означає дотримуватися норм етикету в повсякденному житті.

Обладнання: підручник О. Данилевської, О. Пометун “Етика. 6 клас”, на дошці, по можливості, зображення Кота Ученого, озера з трьома човнами

під вітрилами; програвач, аудіозапис “Пісеньки Червоної Шапочки” з фільму “Про Червону Шапочку” (муз. А. Рибникова, сл. Ю. Михайлова), пісні “Вместе весело шагать” (муз. В. Шаїнського, сл. М. Матусовського); темні окуляри.

Епіграф: “Моральність – основа всіх людських цінностей”

(А. Ейнштейн).

Вислови: “Досягнення вищих чеснот є метою людини. У досягненні їх не слід ставити собі ніяких меж” (Г. Сковорода).

“Моральність учить не того, як стати щасливим, а того, як стати гідним щастя” (І. Кант).

“У науці треба повторювати уроки, щоб добре пам’ятати їх; у моралі

треба добре пам’ятати помилки, щоб не повторювати їх” (В. Ключевський).

“Мораль і етика – це садові ножиці, якими ми можемо облагороджувати кущі наших пристрастей і бажань, що ростуть хаотично” (С. Клюєв).

Ключові поняття: етика; мораль; звичай; традиція; моральність; вихованість; етикет.

Тип уроку: урок-подорож.

Структура уроку

I. Вступна частина.

1. Вітання.

2. Мотивація навчальної діяльності.

3. Представлення теми уроку й очікуваних навчальних результатів.

II. Основна частина.

Подорож дорогами країни Етика Галявина Знайомств.

Доріжка Понять і Термінів.

Гай Моральних настанов.

Озеро Етикету.

Стежина Сподівань.

Брама до Країни обізнаних учнів.

III. Заключна частина.

Висновки.

IV. Домашнє завдання.

Х ід уроку

I. вступна частина.

1. вітання.

Учитель. Здрастуйте, діти. Ось ми й зустрілися знову на уроках етики, тільки ви подорослішали на цілий рік і вже маєте деякі знання. Які теми ми вивчали минулого року? (“Візьмімо гарні вчинки собі за правило”; “Дослухаймося до голосу серия”; “Шануймо людей – і люди шануватимуть нас”, “Будьмо ввічливими”.)

2. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. Що найбільше запам’яталося вам із курсу етики 5 класу? Що ви використовували у своїй поведінці? Розкажіть про це. Це буде ваш усний твір на тему “Як етика вплинула на моє життя?”. (Учні відповідають на запитання.)

Спасибі, ви дуже цікаво розповідали, і мені приємно, що попередній навчальний рік вам запам’ятався. Як ви думаєте, навіщо потрібно вивчати етику? Відповісти на це питання допоможуть вислови на дошці й епіграф до уроку. Прочитайте їх і поясніть. (Пояснення дітей.)

3. Представлення теми уроку й очікуваних навчальних

Результатів.

Учитель. Тема першого уроку в цьому навчальному році звучить так: “Навіщо вивчати етику”. На уроці ми спробуємо відновити знання, отримані в 5 класі, пригадати, що таке етика, мораль, етикет, звичай, традиція; а також познайомимося з історією виникнення моралі; поговоримо про те, навіщо дотримуватися норм етикету в повсякденному житті.

II. основна частина.

Подорож дорогами країни Етики.

Учитель. Із ваших розповідей я зрозуміла, що ви не забули, чого я вас учила, і це дуже добре. А щоб перевірити ваші знання, я запрошую вас у подорож країною Етика з піснею В. Шаїнського на слова М. Матусовського “Вместе весело шагать”. (Діти виконують пісню.)

Я просила вас узяти із собою в подорож новий підручник з етики для 6 класу. Автори цього підручника – Оксана Данилевська й Олена Пометун. Удома ви познайомитеся з тим, як працювати з підручником на уроках етики (с. 10-12).

А зараз подивіться на карту країни Етика в підручнику (с. 6-7). Наша перша зупинка – галявина Знайомств.

Галявина знайомств.

Учитель. На цій галявині нас чекає всім відома вихована дівчинка на ім’я Червона Шапочка. Ось і вона! А співає вона пісню А. Рибникова на слова Ю. Михайлова з фільму “Про Червону Шапочку”. (Звучить другий куплет.)

Червона Шапочка. Здрастуйте, діти! Я рада вітати вас на галявині Знайомств! Давайте знайомитися!

Інтерактивна гра “Мікрофон”.

Червона Шапочка. Я вам дам чарівні окуляри, надівши які, кожен із вас повинен сказати про свого сусіда по парті найкраще, представивши його мені.

Діти виконують завдання.

Які чудові діти в мене в гостях! Я подарую вам ці чарівні окуляри й покажу, як пройти на доріжку Понять і Термінів.

Доріжка Понять і Термінів.

Учитель. Від галявини в’ється доріжка Понять і Термінів, які ви засвоїли минулого року. Там на нас чекає Олеся.

Олеся. Здрастуйте, діти! Ми з Богданом цілий рік разом із вами вивчали етику. Щоб вам пройти далі, потрібно відповісти на запитання. Формулюйте відповідь на питання своїми словами, адже найголовніше – передати суть. Отже, перевірте свої знання.

– Що таке етика? (Наука про мораль.)

– Що таке мораль? (Мораль – сукупність норм і принципів поведінки людей у ставленні до суспільства та інших людей; норми і правила поведінки людей у ставленні одне до одного й до суспільства.)

– Яку людину називають доброю, добросердою? (Добросерда людина – ласкава, чемна, із добрим серцем.)

– Яку людину називають вихованою? (Бути вихованим – це не тільки виконувати правила етикету, але й по-доброму, з повагою ставитися до інших людей.)

– Який учинок називають подвигом? (Подвиг – це дія, яка потребує великої сили духу, а іноді навіть і самопожертвування.)

– Хто такий патріот? (Патріот – той, хто любить, поважає рідну землю.)

– Що таке етикет? (Етикет – сукупність правил поведінки в різних ситуаціях.)

– Що таке мовний етикет? (Мовний етикет – набір формул, словесних штампів, призначений для певних ситуацій етикету: вітання, знайомства, прощання.)

Олеся. Ви чудово впоралися з випробуванням! Ця стежина вивела вас до гаю Моральних настанов. Я прощаюся з вами. Там на вас чекає Кіт Учений. До побачення! (Діти прощаються з Олесею.)

Гай Моральних настанов.

Учитель. Придивіться уважно: цей старий гай заріс могутніми деревами. І недивно, адже кожне дерево втілює правило моралі, яке століттями вироблялося людьми. Сядьте, відпочиньте.

Робота з підручником.

Прочитайте на сторінці 15 підручника текст “Коли й чому виникла мораль” і складіть план до нього.

План

1) Співвідношення понять “етика” і “мораль”.

2) Моральні норми оцінюють учинки людини з позицій добра і зла; втілені вони у звичаях і традиціях.

3) Моральний досвід народу втілений у його мові: прислів’ях, приказках, казках.

Учитель. У підручнику подано визначення понять “звичай” і “традиція”. Зараз ми повторимо їх, а вдома ви випишете у словничок їх визначення. Також слід записати поняття “етика”, “мораль”.

Етика – наука про мораль.

Мораль – норми і приписи поведінки у стосунках людей одне з одним і в суспільстві. Моральний досвід народу втілений у його мові; прислів’ях, приказках, казках, витворах мистецтва (зокрема літературних творах), а також у звичаях і традиціях; релігійних заповідях, законах.

Звичай – загальноприйнятий порядок, правила, які здавна існують у житті народу; традиційно усталені правила суспільної поведінки.

Традиція – звичаї, норми поведінки, які передаються від покоління до покоління.

Моральність – втілення приписів моралі в поведінці людей і в стосунках між ними. (Внутрішні духовні якості, якими керується людина у своїй поведінці й у ставленні до інших людей.)

Вихованість – зовнішній вияв моральності, уміння добре поводитися.

Етикет – установлений порядок поведінки де-небудь, правила поведінки; сукупність правил поведінки.

Учитель. А ось і наш шановний і дуже мудрий Кіт Учений. Здрастуйте!

Роль Кота Вченого вчитель доручає артистичному учневі, який може одразу, читаючи текст, зіграти її.

Кіт Учений. Здрастуйте, діти розумні, виховані, благородні! Зараз ми звернемося до перлин народної мудрості – прислів’їв і приказок, з якими ви познайомилися минулого року. Ви знаєте, що в прислів’ях і приказках утілено моральний досвід народу, тобто моральні правила, за якими споконвіку жили люди. Спробуйте сформулювати моральне правило, втілене в прислів’ї або приказці, яку ви отримаєте.

Робота в парах.

Учитель роздає учням картки, на яких написані прислів’я і приказки. Діти в парах розтлумачують зміст мудрих висловів.

1. Поганий той птах, якому гніздо своє не миле. (Люби рідний край.)

2. Живи для людей, поживуть і люди для тебе. (Стався з повагою до людей.)

3. Бережи одяг знову, а здоров’я і честь – змолоду. (Честь у людини одна, потрібно прожити життя так, щоб не заплямувати її.)

4. У всякому подвір’ї своє повір’я. (З повагою стався до звичаїв і традицій інших народів.)

5. На сусіда не кивай – за собою примічай. (Критично стався перш за все до себе).

6. Рукам волі не давай. (Будь-які конфлікти розв’язуй мирно).

7. Чи може бути тінь прямою, якщо стовбур кривий? (Як ти ставишся до себе і до людей, так і вони до тебе ставляться.)

Кіт Учений. Яке ж головне, “золоте” правило моралі? (Ніколи не роби іншому того, чого сам собі не бажаєш, і чини з іншими так, як хотів би, щоб учинили з тобою.)

Учитель. Я хотіла б подякувати вам, шановний Коте Вчений, за прислів’я і приказки, кожна з них – скарб народної мудрості. Удома діти прочитають текст “Як мораль впливає на наші вчинки та поведінку” на сторінці 16 підручника й подумають про те, чому мораль – шлях для людей до життя в мирі та злагоді.

Чи не підкажете ви, як нам пройти до озера Етикету?

Кіт Учений. Підкажу, звичайно. А по дорозі розповім вам бувальщину про три сита. (Кіт читає завдання 4 на с. 16 підручника.) Ось ми і прийшли. До побачення! Няв!

Озеро Етикету.

Учитель. До побачення! Ой, хто це? (Богдан!)

Богдан. Здрастуйте!

Учитель. Богдане, вітаю. Я тебе не впізнала! Ти так за літо виріс, подорослішав!

Богдан. Звичайно, я все літо купаюся в цьому чудовому озері, яке називають озером Етикету. Упевнено почуватися в його кришталево чистих водах допоможуть усім правила етикету. Бачите три човни? Кожен ряд сідає до свого човна й називає 4-5 правил поведінки в ситуаціях, записаних на вітрилі човна. І тоді човен попливе.

Ситуація 1. Ви слухаєте розповідь однокласника.

1) Виявляти пошану до того, хто говорить, виявляти свою зацікавленість розмовою.

2) Бути стриманим і доброзичливим, не перебивати на півслові.

3) Брати до уваги присутність третьої особи.

4) Якщо співрозмовник звертається з питанням, потрібно відповідати, не особливо зволікаючи, але й без поспіху

5) Виявляти ввічливість, якщо розмову потрібно перервати.

Ситуація 2. Ви прийшли до театру.

1) Проходити потрібно обличчям до тих, хто сидить, і вибачитися, оскільки вони піднімаються для того, щоб ви могли пройти.

2) Не можна їсти, пити, шарудіти обгортками під час спектаклю.

3) Якщо ви запізнилися, сядьте на місце біля дверей і лише в перерві займіть своє місце.

4) Не можна йти до кінця спектаклю. У кінці слід встати, подякувати акторам оплесками. Це наш обов’язок перед ними.

Ситуація 3. Ви вирішили відвідати хворого товариша.

1) Обов’язково заздалегідь зателефонуйте й запитайте його батьків, чи можна відвідати їх сина або дочку.

2) Слід дізнатися, чи хоче однокласник того, щоб до нього прийшли з відвідинами, чи достатньо буде поговорити з ним по телефону.

3) Телефонна розмова з хворим товаришем не повинна бути довгою.

4) Доречно під час розмови сказати про те, що всі з нетерпінням чекають його одужання, і побажати скоріше видужати.

Учитель. Ось і пропливли по озеру Етикету всі три наші човни. Це говорить про те, що ви пам’ятаєте головні правила етикету й намагатиметеся їх виконувати.

Стежина Сподівань.

Учитель. Наша подорож наближається до завершення. Крок за кроком – і ви на стежині Сподівань. Вас бентежить те, що вона така звивиста? Не дивуйтеся! Адже в кожного з вас – власний досвід і свої надії. Задумайтеся над тим, чого б ви хотіли навчитися на уроках етики цього року. Сформулюйте це стисло. Почніть зі слів: “Цього року від уроків етики я чекаю…” і продовжте думку. (Учні виконують завдання.)

Брама до Країни обізнаних учнів.

Учитель. Стежина Сподівань привела нас до воріт, за якими починається Країна обізнаних учнів. Скажіть, чим корисною виявилася для вас ця подорож? (Діти висловлюють власні думки.)

III. заключна частина.

Висновки.

Навіщо потрібно вивчати етику? (Я вважаю, що етику потрібно вивчати для того, щоб уміти спілкуватися з людьми, самовдосконалюватися, вчитися бути добрим, справедливим, милосердним, навчитися відчувати себе потрібним людям,, щасливим.)

Учитель висловлює сподівання на те, що етика допоможе учням у вирішенні багатьох проблем; що вони стануть щасливішими, добрішими, милосерднішими й усі свої вчинки оцінюватимуть згідно з моральними нормами.

IV. домашнє завдання.

Познайомитися з новим підручником і правилами роботи з ним (с. 10-12).

Прочитати весь урок 1 підручника на тему “Навіщо вивчати етику” (с. 14-18).

Виконати усно завдання 1 (с. 18) та самостійно оцінити себе.

Виконати завдання в робочому зошиті. (Урок 1. “Навіщо вивчати етику”, с. 1-3).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Навіщо вивчати етику - Плани-конспекти уроків по англійській мові


Навіщо вивчати етику