Небезпечні речовини побутової хімії. Долікарська допомога в разі отруєння або потрапляння хімічних речовин на шкіру та в очі

СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Тема 7 БЕЗПЕКА ЩОДЕННОГО ЖИТТЯ

Урок 18 Небезпечні речовини побутової хімії. Долікарська допомога в разі отруєння або потрапляння хімічних речовин на шкіру та в очі

На цьому уроці ви дізнаєтесь:

– про небезпеку, яку можуть становити засоби побутової хімії, якщо ними неправильно користуватися;

– про наслідки отруєння хімічними речовинами та першу допомогу, яку слід надати при цьому.

Пригадайте

Які засоби побутової хімії ви купуєте, відвідуючи ринок, магазин, супермаркет, без яких

не уявляєте свого життя? Перш ніж покласти їх до свого кошика, чи замислюєтесь ви, як нести ці засоби, – разом із продуктами харчування чи варто придбати для них окремий пакет? Чому?

Людина створила багато хімічних речовин, які дуже полегшили її побут. Однак часто ці надійні помічники людини можуть становити загрозу її здоров’ю.

Безпечні та небезпечні засоби побутової хімії

Які засоби побутової хімії вважають безпечними для людини? Щодня ви використовуєте мило, шампунь, зубну пасту, пральний порошок, засоби для миття посуду. Вони не повинні завдавати шкоди людині, якщо дотримуватися рекомендацій

щодо їхнього використання. Зокрема, засоби для миття посуду та пральні порошки пошкоджують шкіру рук. Тому мити посуд і прати варто в гумових рукавичках.

Проте є дуже отруйні речовини, які іноді доводиться використовувати в побуті. Це фарби, клеї, засоби для відбілювання білизни, для дезінфекції приміщень, чищення каналізаційних труб, отрути проти комах-шкідників та інші. Перед тим як користуватися такими препаратами, слід уважно прочитати інструкцію, розміщену на їхніх упаковках, і ретельно дотримуватися її.

Запам’ятайте

Усі препарати побутової хімії будуть безпечними, якщо їх застосовувати за прямим призначенням та згідно з інструкціями й рекомендаціями щодо їхнього використання.

– Усі препарати побутової хімії будуть небезпечними, якщо вони потраплять на тіло або всередину організму, спричинивши отруєння або подразнення, опік шкіри.

Усі засоби побутової хімії необхідно переносити та зберігати окремо від продуктів харчування, медикаментів, у недоступних для маленьких дітей місцях.

Багато препаратів побутової хімії випускають у аерозольних упаковках. Це дезодоранти для тіла, освіжувачі повітря, отрути проти комах та інші. їх не можна використовувати поблизу відкритого вогню, зберігати під прямими сонячними променями, нагрівати вище 50 °С або розбирати, оскільки вони є вогненебезпечними. Не можна допускати потрапляння аерозолів в очі.

Запам’ятайте

Особливо небезпечними є отрути, які людина використовує проти гризунів і комах.

Поміркуйте

Розгляньте малюнок 47. Чи правильно зберігаються засоби побутової хімії, зображені на ньому?

 Небезпечні речовини побутової хімії. Долікарська допомога в разі отруєння або потрапляння хімічних речовин на шкіру та в очі

Мал. 47

Потрапивши всередину організму, небезпечні хімічні речовини вражають органи дихання і травлення. Однак найбільш уразливі щодо їхньої дії нервові клітини головного мозку. Тому сильні отруєння засобами побутової хімії лікують тільки в лікарні, у спеціалізованому відділенні, використовуючи дуже складну апаратуру. У разі потрапляння на шкіру чи в очі хімічні отрути спричиняють небезпечні опіки.

Запам’ятайте

При отруєнні не можна зволікати. Покличте на допомогу дорослих, зателефонуйте за номером 03 або 01 та чітко виконайте всі поради спеціаліста. Не викидайте упаковку (коробку, флакон), у якій була речовина, що спричинила отруєння. Лікар має знати, який це препарат.

Найпоширеніші випадки отруєння

Засоби для миття ванн, знищення плям від іржі містять пекучі кислоти та луги. Потрапивши до організму, вони спричиняють сильний біль у роті, горлі, дихальних шляхах, рясне виділення слини, блювоту з домішками крові. Не намагайтеся самостійно промити шлунок, це може посилити блювоту. Дайте потерпілому випити 3-4 склянки звичайної води та викличте лікаря. Потрапивши на шкіру чи в очі, ці речовини спричиняють опіки. Людина відчуває пекучий біль, шкіра червоніє, а потім вкривається кіркою. У цьому разі промийте вражену ділянку шкіри чи очі великою кількістю води протягом 10-15 хвилин, поки не зникне специфічний запах. Для промивання ока струмінь води спрямовуйте на його зовнішній куток. Напір води при цьому має бути слабким.

Якщо хімічна речовина суха – не дмухайте на неї, не намагайтеся стерти її за допомогою одягу. Просто струсіть її за вітром та промийте це місце холодною водою.

Обов’язково розпитайте батьків, що саме входить до складу кожного хімічного засобу, якими вони користуються. Якщо ви точно знаєте, що опік шкіри спричинила кислота, після промивання водою можете обмити вражену ділянку мильною водою чи слабким розчином соди (маленьку щіпку соди розколотити у склянці води). Якщо

Опік спричинили луги, можна додатково обмити шкіру слабким розчином борної кислоти (пів чайної ложки порошку розколотити в склянці води).

Проте є речовини, які в жодному разі не можна змивати водою. Тож, коли ви не знаєте, яка речовина потрапила на шкіру, струсіть її, накрийте цю ділянку шкіри чистою сухою серветкою та негайно зверніться до медичного закладу.

Ознаками отруєння лакофарбовими матеріалами та отрутами, які використовують для знищення шкідливих комах, є запаморочення, нудота, розлад зору, підвищене потовиділення, психічне збудження. У цьому разі необхідно терміново винести людину на свіже повітря, покласти її на бік, оскільки може розпочатися блювота, і викликати лікаря.

Запам’ятайте

Перед тим як почати обробляти приміщення отруйними речовинами, з нього обов’язково треба винести домашніх тварин та харчові продукти. Після завершення обробки слід щільно причинити двері й вимити руки з милом. Після закінчення терміну дії речовини слід провітрити приміщення та вимити меблі, на які вона потрапила.

При користуванні фумігатором – засобом для знищення комарів і мух – вікно під час його дії повинно бути постійно відкритим!

Діти вирішили у підвальному приміщенні обладнати кімнату для ігор. Вони почали фарбувати стіни, вкривати лаком підлогу. Через годину всі відчули запаморочення, нудоту, підвищене потовиділення. Як ви поясните такий стан дітей та що порадите їм зробити?

ЯК БУТИ

Неправильне користування засобами побутової хімії стає причиною багатьох нещасних випадків. Тому пам’ятайте: етикетки на засобах для чищення, фарбниках, розчинниках, клеях попереджають про можливу небезпеку; вогненебезпечні речовини заборонено зберігати поряд із джерелом

Вогню, бо вони можуть спричинити пожежу; якщо речовини шкідливі для шкіри, слід працювати з ними в гумових рукавичках; під час використання аерозолів бажано користуватися захисною марлевою пов’язкою. І ще одна порада – ніколи не змішуйте хімічні речовини, бо може відбутися непередбачувана хімічна реакція і навіть вибух.

Доведіть, що ви знаєте

1. Чому потрібно переносити та зберігати речовини побутової хімії окремо від продуктів харчування?

2. Що слід зробити, перш ніж використовувати препарат для знищення комах-шкідників у вашому помешканні?

3. Чому при отруєнні так важливо не зволікати з наданням першої допомоги?

4. Як ви будете діяти, якщо на тіло потрапила суха отруйна речовина?

Домашнє завдання

Розпитайте батьків, якими засобами побутової хімії вони користуються. Разом ознайомтеся з інструкціями щодо їхнього використання.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Тема: Моделювання допомоги в разі потрапляння на тіло та в очі хімічних речовин

Мета: навчитися надавати невідкладну допомогу потерпілим від потрапляння на тіло чи в очі хімічних речовин.

Обладнання: таблиці, малюнки, аркуші ватману, фломастери.

Хід роботи:

Об’єднайтеся в групи. Кожна група має розглянути запропоновану ситуацію і пояснити дії, які при цьому треба виконати.

1. Ви вирішили почистити ванну порошком, що містить кислоту. Раптом упаковка випадає з ваших рук і порошок потрапляє на шкіру.

2. Під час прибирання у сараї ви зачепили коробку з незнайомим порошком і він висипався вам на руку.

3. Діти бешкетують. Один хлопчик бризкає на іншого водою з поливалки. Той схопив з полички лак для волосся в аерозольній упаковці і спрямував струмінь на приятеля. Чим загрожує ця ситуація? Що треба зробити, якщо раптом лак потрапить в очі?

4. Діти захотіли дізнатися про будову батарейки. Замість того щоб прочитати відповідну літературу й дізнатися з неї про вміст батарейки, вони розрізали її. З батарейки витекла пекуча речовина. Що ви порадили б цим дітям?

Зробіть висновки і запишіть їх у зошит.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Небезпечні речовини побутової хімії. Долікарська допомога в разі отруєння або потрапляння хімічних речовин на шкіру та в очі - Валеологія


Небезпечні речовини побутової хімії. Долікарська допомога в разі отруєння або потрапляння хімічних речовин на шкіру та в очі