Несприятливі фізикогеографічні процеси та природні явища на території України

Географія
Фізична географія України

Загальна характеристика природних умов і природних ресурсів України

Несприятливі фізикогеографічні процеси та природні явища на території України

До несприятливих фізико-географічних процесів належать: ерозія, зсуви, селі, карст, заболочування.
Ерозія – руйнування грунту водою й вітром, а також змив і розмив його частинок, що відбуваються на схилах після сніготанення й інтенсивних опадів. Інтенсивні ерозійні процеси спостерігаються в Карпатах і Кримських горах, на орних землях

(особливо Східної України).
Зсуви – відрив і переміщення мас гірських порід схилами під дією сили тяжіння. Вони характерні для місць, де сполучаються великий перепад висот і наявність водоносного горизонту, а також механічні навантаження: високих берегів Дніпра, Азово-Чорноморського узбережжя, Українських Карпат, Південного берега Криму.
Селі – могутні потоки із суміші води, уламків гірських порід, глинистих мас, що виникають унаслідок тривалих дощів або швидкого танення снігу, а також прориву гребель тощо. Виникають переважно в басейнах гірських річок, на схилах Карпат і Кримських гір.
Карст
– явища, що приводять до виникнення певних форм поверхні та підземних пустот у розчинних гірських породах (кам’яна і калійна солі, вапняк, гіпси), особливо в місцях тектонічних тріщин і дроблень, де такі породи вилуговуються стоком. Характерні для Кримських гір, Поділля, зустрічаються в Донбасі.
Процеси заболочування розвиваються в умовах рівнинності території, надлишку вологи й утрудненого поверхневого стоку, а також неглибокого залягання грунтових вод. Ці процеси, зокрема, характерні для зони мішаних лісів (Українське Полісся).
Виникненню несприятливих фізико-географічних процесів сприяють багато чинників (схема 10).
До несприятливих природних явищ належать посуха, суховії, пилові і піщані бурі, ураганні і сильні вітри, зливи, сильні дощі, великий град, снігозаноси і заметілі, лісові пожежі, заморозки.
Суховії – гарячі й сухі сильні вітри за температури повітря понад +25 °С і відносної вологості нижче ніж 30 %. Найчастіше бувають на південному сході України, виникають під час південних і південно-східних вітрів.
Пилові і піщані бурі Виникають як улітку, так і взимку під впливом сильного вітру, якщо він дме над незахищеним рослинами сухим грунтом.
Урагани (понад 29 м/с) і сильні (понад 15 м/с) вітри найчастіше бувають у горах і на височинах; шквали – різкі пориви сильного вітру – здатні зруйнувати будівлі, лінії електропередач, потопити судна.
Сильні дощі бувають у вигляді злив і затяжних опадів (коли протягом 12 годин випадає понад 50 мм опадів), найчастіше – у горах і Лісостепу; спричиняють паводки, затоплення низин та інтенсивну ерозію.
Крупний град (діаметром понад 20 мм) виникає внаслідок інтенсивного підйому теплого і вологого повітря у холодних фронтах; ушкоджує посіви.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Несприятливі фізикогеографічні процеси та природні явища на території України - Довідник з географії


Несприятливі фізикогеографічні процеси та природні явища на території України