Нумерація чисел у концентрі “Тисяча”. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розділ 2. Нумерація чисел у концентрі “Тисяча”. Усне та письмове додавання у межах 1000

174. 5 дес. = 50; 5 дес. = 50; 100 морк.

176. 111 121 122 129 131 135 146

Найменше – Козеня – 111.

Найбільше – Бик – 146.

178. Наступні: 105; 110; 117; 129; 132; 175; 189; 193.

179. Попередні: 99; 113; 122; 130; 143; 167; 186; 197.

180. 119.

181. Було – 99 троянд

Взяли – 4 білих, 4 рожевих, ? червоних

Залишилось – 82 троянди

Розв’язання

1) Скільки білих, рожевих і червоних троянд?

99 – 82 = 17 (тр.)

2) Скільки білих і рожевих троянд?

4 + 4 = 8 (тр.) .

3) Скільки червоних

троянд?.

17 – 8 = 9 (тр.)

Вираз: (99 – 82) – 4 • 2 = 9 (троянд).

Відповідь: 9 червоних троянд продали.

182. 108, 113, 122, 138, 146, 150, 164, 189, 192.

183.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання

1) 9 • 2 = 18 (м.) – у двох мікроавтобусах;

2) 18 + 17 = 35 (м.) – усього

Вираз: 9 • 2 + 17 = 35 (місць).

Відповідь: 35 третьокласників поїхали до музею.

184.

97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107

123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134,

135, 136

158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169

172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180

181, 182, 183, 184,

185, 186, 187, 188, 189, 190

185.

114, 115, 116; 138, 139, 140; 160, 161, 162; 186, 187, 188; 197, 198, 199

188.

110, 120, 130, 140, 150, 160, 170, 180, 190, 200

310, 320, 330, 340, 350, 360, 370, 380, 390, 400

610, 620, 630, 640, 650, 660, 670, 680, 690, 700

910, 920, 930, 940, 950, 960, 970, 980, 990, 1000

189.

5 сот. < 8 дес.

2 сот. < 7 сот.

1 тис. > 9 сот.

500 > 800

600 > 300

400 > 100

100 < 1000

700 < 800

900 > 600

190.

2 сот. + 3 сот = 5 сот.

200 + 300 = 500

500 + 300 = 800

6 сот. – 1 сот. = 5 сот.

600 – 100 = 500

900 + 100 = 1000

10 сот. – 3 сот. = 7 сот.

400 + 400 = 800

700 – 200 = 500

191. У 5 ящиках було по 8 кг яблук – ?

У 3 ящиках було по 10 кг груш – ?

Скільки яблук і скільки груш було?

Розв’язання.

1) 8 • 5 = 40 (кг) – яблук;

2) 10 • 3 = 30 (кг) – груш.

Відповідь: 40 кг яблук і 30 кг груш.

192.

800 + 100 = 900

500 – 400 = 100

200 + 200 = 400

100 + 600 = 700

800 – 700 = 100

900 – 300 = 600

193.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 6 • 3 = 18 (туз.) – скільки людей у 3 човнах;

2) 5 • 6 = 30 (туз.) – скільки людей у 6 човнах;

3) 18 + 30 = 48 (туз.) – скільки всього.

Вираз: 6 • 3 + 5 • 6 = 18 + 30 = 48 (туз.).

Відповідь: 48 туземців усього.

194.

10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100

100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900, 1000

195.

200 + 100 = 300 400 – 200 < 400 + 200

300 = 400 – 100 800 + 200 > 800 – 200

196.

153 > 154

505 < 506

361 < 362

611 > 612

420 > 421

869 < 870

197.

230 + 1 = 231

172 – 1 = 171

190 – 1 = 189

719 + 1 = 720

300 – 1 = 299

674 + 1 = 675

198. Кожне наступне число на 1 більше. Кожне попереднє число на 1 менше.

199. 128 + 1 > 128 – 1, бо наступне більше від попереднього.

263 + 1 < 264 + 1, 263 < 264, а додаємо однаковий другий доданок.

607 – 1 < 608 – 1, якщо відняти однаковий від’ємник, більшою буде та різниця, де більше зменшуване.

805 + 1 = 1 + 805, від перестановки доданків сума не змінюється.

399 – 1 > 199 – 1

700 – 1 < 701 – 1

200.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 8 • 5 = 40 (стор.) – прочитала з понеділка по суботу;

2) 40 + 17 = 57 (стор.) – прочитала з понеділка до неділі;

3) 69 – 57 = 12 (стор.) – прочитала в неділю.

Вираз: 69 – (8 • 6 + 17) = 12 (стор.).

Відповідь: 12 сторінок прочитала в неділю.

59 = (8 • 6 + 17) = 12 (стор.).

Обернена задача:

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання

1) 8 • 5 = 40 (стор.) – прочитала з понеділка по суботу;

2) 40 + 17 + 12 = 69 (стор.)

Вираз: 8 • 5 + 17 + 12 = 69 (стор.).

Відповідь: 69 сторінок у книзі.

201.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Усього 6 бігунів у групі.

203.

458 + 1 = 459

535 + 1 = 536

900 – 1 = 899

607 – 1 = 606

180 – 1 = 179

201 – 1 = 200

216 + 1 = 217

799 + 1 = 800

204.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Якщо у Тимка більше, то у друга менше.

Розв’язання.

1) 111 – 1 = 110 (марок)

Відповідь: 110 марок у друга.

205. Математичний диктант. 170 – одна сотня сім десятків, 2008 – дві тисячі і вісім одиниць, 100 – десять Десятків, 1000 – десять сотень, 623 – шість сотень, два десятки і три одиниці, 705 – сім сотень і п’ять одиниць, 99 – дев’яті десятків і дев’ять одиниць, 999 – дев’ять сотень, дев’ять десятків, дев’ять одиниць, 813 – вісім сотень, один десяток, три одиниці, 460 – наступне число до числа 459, 380 – попереднє число до числа 381.

206. 101 – сто один, 111 – сто одинадцять, 240 – двісті сорок, 318 – триста вісімнадцять, 600 – шість сотень, 887 – вісімсот вісімдесят сім.

111 < 240; 318 > 101; 600 < 887; 101 < 887

111 >101; 240 > 111; 318 >111; 887 > 600

207.

200 + 40 + 1 = 241

600 + 20 + 2 = 622

800 + 10 + 3 = 813

400 + 80 + 4 = 484

100 + 90 + 5 = 195

900 + 70 + 6 = 976

208.

183 = 100 + 80 + 3

760 = 700 + 60

329 = 300 + 20 + 9

821 = 800 + 20 + 1

448 = 400 + 40 + 8

905 = 900 + 5

209.

567 – 500 = 67

340 + 5 = 345

308 – 8 = 300

800 + 21 = 821

200 + 80 = 280

467 – 60 = 407

732 – 32 = 700

848 – 40 = 808

210.

670 > 670 – 1

372 = 370 + 2

140 = 100 + 40

705 < 700 + 50

380 – 80 < 380

910 – 900 < 900

211.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 100 – 60 = 40 (дер.) – берези;

2) 40 : 5 = 8 (кущ.) – калини;

3) 100 + 40 + 8 = 148 (дер.)

Відповідь: 149 ялинок посадив лісник.

212. Бик – найлегший. Бегемот, носоріг, бик.

213.

124 = 100 + 20 + 4

370 = 300 + 70

461 = 400 + 60 + 1

729 = 700 + 20 + 9

854 = 800 + 50 + 4

903 = 900 + 3

214.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

1) Яка відстань між II і III будинками?

100 – 20 = 80 (м)

2) Яка відстань між III і IV будинками?

100 : 10 = 10 (м)

3) Яка відстань від І до IV будинку?

100 + 80 + 10 = 190 (м)

Вираз: 100 + (100 – 20) + (100 : 10) = 190 (м).

Відповідь: 190 м відстань від І до IV будинку.

215. 126 – цифра 1 позначає кількість сотень. 216 – цифра 1 позначає кількість десятків. 981 – цифра 1 позначає кількість одиниць. 126 – цифра 2 позначає кількість десятків. 216 – цифра 2 позначає, що в числі 2 сотні. 320 – цифра 2 показує, що у числі 2 десятки. 462 – цифра 2 показує, що у числі 2 одиниці. 126 – цифра 6 показує кількість одиниць. 216 – цифра 6 показує кількість одиниць. 462 – цифра 6 показує кількість десятків. 607 – цифра 6 показує кількість сотень.

Найменше число – 126. Найбільше число – 981.

213.

216 – 2 сотні; 216 – 21 десяток; 216 – 216 одиниць.

320 – 3 сотні; 320 – 32 десятки; 320 – 320 одиниць.

462 – 4 сотні; 462 – 46 десятків; 462 – 462 одиниці.

607 – 6 сотень; 607 – 60 десятків; 607 – 607 одиниць.

981 – 9 сотень; 981 – 98 десятків; 981 – 981 одиниця.

217.

Сотні

Десятки

Одиниці

7

3

2

2

8

0

4

2

7

5

6

1

1

0

6

3

6

2

7

9

4

5

0

5

106; 362; 794; 505

218.

104 = 100 + 4

350 = 300 + 60

511 = 500 + 10 + 1

669 = 600 + 60 + 9

808 = 800 + 8

999 = 900 + 90 + 9

219.

200 + 40 + 9 = 249

600 + 30 + 2 = 632

500 + 10 + 7 = 517

100 + 80 + 5 = 185

700 + 7 = 707

900 + 60 = 960

220. 15 мм = 1 см 5 мм – AB

53 мм = 5 см 3 мм – КМ

221.

2 см = 20 мм

36 см – 360 мм

3 дм = 300 мм

5 дм 1 см = 510 мм

25 мм = 2 см

5 мм 800 мм = 8 дм

222.

50 мм = 5 см

10 дм > 10 мм

1000 мм = 1 м

4 дм 2 см > 402 мм, тому що 4 дм 2 см = 420 мм

65 мм > 5 см 6 мм, тому що 65 мм = 6 см 5 мм

120мм < 2 дм 1 см, тому що 120 мм = 1 дм 2 см

223.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) Скільки батистових суконь?

45 : 5 = 9 (суконь)

2) Скільки ситцевих і батистових разом?

45 + 9 = 54 (сукні)

3) Скільки шовкових суконь?

154 – 54 = 100 (суконь)

Вираз: 154 – (45 + 45 : 9) = 100 (суконь).

Відповідь: 100 шовкових суконь.

224.

10 мм < 10 см, 1 дм = 100 мм

100 мм < 1 м, 1 м = 1000 мм, а 100 < 1000

3 дм 6 см < 603 мм, 3 дм 6 см = 360 мм 360 < 603

18 мм > 1 см 6 мм, 18 мм = 1 см 8 мм

209 мм < 2 дм 9 см, 2 дм 9 см = 290 мм, 209 > 290

225.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 9 • 8 = 72 (риби) – окуні;

2) 9 + 72 = 81 (риба) – окуні і щуки разом;

3) 81 – 8 = 73 (риби)

Відповідь: 73 карасів упіймали рибалки.

226.

2 сот. 4 дес. = 240

240 + 8 од. = 248

248 – 1 сот. = 248 – 100 = 148

1 сот. 1 дес. 8 од. – 4 од. = 148 – 4 = 144

6 сот. + 1 сот. = 7 сот. = 700

7 сот. + 7 дес. = 700 + 70 = 770

7 сот. 7 дес. – 7 од. = 7 сот. 6 дес. 10 од. – 7 од. = 763

763 – 1 дес. 5 од. = 7 сот. 4 дес. 8 од. = 748

227.

5 + 3 = 8

5 – 3 = 2

50 + 30 = 80

50 – 30 = 20

500 + 300 = 800

500 – 300 = 200

6 + 3 = 9

6 – 3 = 3

60 + 30 = 90

60 – 30 = 30

600 + 300 = 900

600 – 300 = 300

228.

490 + 60 = 460

400 + 6 = 406

460 – 60 = 400

530 – 500 = 30

500 + 30 = 530

530 – 30 = 500

70 + 200 = 270

700 + 20 = 720

270 – 70 = 200

406 – 6 = 400

530 + 5 = 535

720 + 4 = 724

229. Довжину класу вимірюють у метрах.

Довжину столу вимірюють у сантиметрах, метрах.

Розміри дитячого майданчика вимірюють у метрах.

Довжину Дніпра вимірюють у кілометрах.

Відстань від Києва до Донецька вимірюють у кілометрах.

Відстань від України до Туреччини вимірюють у кілометрах.

230. Живі істоти: равлик – см, гусінь – см, дм, дитина – см, дм, м, спортсмен – м, км, кінь – км.

Транспорт: найшвидший на малюнку – літак – км, автомобіль – км, мотоцикл (байк) – км, самокат – м.

O Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок.

O Щоб знайти невідомий від’ємник, треба від зменшуваного відняти різницю.

231. 1 км = 1000 м

200 м + 800 м = 1 км (1000 – 200 = 800)

500 м + 400 м = 900 м (900 – 500 = 400)

1 км – 900 м = 100 м (1000 – 100 = 900)

1 км – 400 м = 600 м (1000 – 600 = 400)

700 м – 200 м = 500 м (700 – 500 = 200)

800 м + 200 м = 1000 м (1000 – 800 = 200)

232.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 4 км + 5 км 800 м = 9 км 800 м

Відповідь: 9 км 800 м відстань від І села до III села.

233. Щоб знайти невідомий множник, треба добуток поділити на відомий множник.

Довжина одного відрізка

Кількість відрізків

Загальна довжина

4 дм

5

20 дм

4 дм

5

20 дм

4 дм

5

20 дм

1) 4 • 5 = 20 (дм) – загальна довжина;

2) 20 : 4 = 5 – кількість відрізків;

3) 20 : 5 = 4 (дм) – довжина 1 відрізка.

234. Було – ?

Взяли – 9 разів по 8 дм і 3 рази по 1 м

Залишилось – 5 м і 8 дм

Розв’язання.

Щоб розв’язувати такі задачі, треба все перевести в одну міру вимірювання.

1 м = 10 дм

5 м = 50 дм

1) Скільки тасьми взяли (відрізали)?

8 • 9 = 72 (дм)

10 • 3 = 30 (дм)

72 + 30 = 102 дм

2) Скільки тасьми було?

5 м 8 дм = 58 дм

102 дм + 58 дм = 160 дм = 16 м

Відповідь: 16 м тасьми було спочатку.

Обернена задача.

Було – 16 м

Взяли – 9 раз по 8 дм і 3 рази по 1 м

Залишилось – ?

Спочатку переводимо всі іменовані числа в одну міру вимірювання.

16 м = 160 дм

1 м = 10 дм

5 м 8 дм = 58 дм

1) Скільки взяли?

8 • 9 = 72 дм

10 • 3 = 30 дм

72 + 30 = 102 дм

2) Скільки залишилось?

160 дм – 102 дм = 58 дм = 5 м 8 дм

Відповідь: 5 м 8 дм тасьми залишилось.

235. 1 м – 5 = 5м = 50 дм = 500 см

Відповідь: довжина колоди 5 м, або 50 дм, або 500 см.

236. 1 дм = 10 см

600 см – 300 см = 300 см

9 дм – 45 см = 90 см – 45 см = 45 см

40 дм + 60 дм = 100 дм = 10 м

1 м – 87 см = 100 см – 87 см = 13 см

150 см – 50 см = 100 см = 1 м

48 см + 12 см = 60 см

237. 1) 30 дм : 6 = 5 дм

Відповідь: 5 дм довжина однієї частини.

238. Це “кругові приклади”.

900 – 300 = 600

630 + 200 = 830

500 + 70 = 670

830 – 30 = 800

670 – 40 = 630

800 + 100 = 900

239. 10 дм = 1 м

5 м 4 дм + 6 дм = 5 м 10 дм = 6 м

7 дм + 6 дм = 13 дм = 1 м 30 дм

7 м 8 дм – 18 дм = 78 дм – 18 дм = 60 дм = 6 м

1 м 27 см = 100 см – 27 см = 73 см

240. Задача № 1. З 28 м пошили 7 пальт по? м.

Розв’язання.

1) 28 : 7 = 4 (м) – використали на 1 пальто.

Відповідь: 4 м на 1 пальто.

Задача № 2. З 28 м пошили? пальт по 4 м.

Розв’язання.

1) 28 : 4 = 7 (пальт)

Розв’язання. 7 пальт пошили.

Задача № 3. Було – ? м

Пошили – 7 пальт по 4 м.

Розв’язання.

1) 4 • 7 = 28 (м) – було в сувої.

Відповідь: 28 м було в сувої.

Задачі №№ 1, 2, 3 обернені одна до одної. У першій задачі треба знайти рівні частини, у другій – скільки рівних частин, а у третій задачі – добуток.

241. Пошили однакових 5 суконь, використовуючи по 3 м на 1 сукню. Скільки всього тканини використали?

Розв’язання.

1) 3 • 5 = 15 (м)

Відповідь: 15 м тканини використали.

242. Треба зробити 5 розпилів.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

243. а – 9 см

B – на 6 см менша

Р – ?

Р = (а = b) • 2

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

1) 9 – 6 = 3 (см) – ширина

2) (9 + 3) • 2 = 12 • 2 = 24 (м) (12 + 12 = 24)

(9 + 3) • 2 = 9 • 2 + 3 • 2 = 18 + 6 = 24 (см)

Відповідь: периметр прямокутника 24 см.

244. а = b = ?

Ркв. = а • 4, а = Р : 4.

Ркв. = 12 см

Розв’язання.

1) 12 : 4 = 3 (см)

Відповідь: довжина сторони квадрата 3 см.

245.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 9 – 7 = 2 (дн.)

Одна качка летить стільки ж часу, як і зграя. Тому на скільки більше летить зграя гусей, на стільки ж більше і одна качка.

Відповідь: на 2 дні довше летить одна гуска, ніж качка.

246.

69 см – 6 дм = 69 см – 60 см = 9 см

1 м – 40 см = 100 см – 40 см = 60 см

4 дм + 13 см = 40 см + 13 см = 53 см = 5 дм 3 см

7 м 6 дм – 4 м 4 дм = 3 м 2 дм

8 дм + 1 дм 1 см = 9 дм 1 см

500 см + 40 см = 540 см = 5 м 40 см = 5 м 4 дм

247. З 36 м тканини пошили костюми, використовуючи по 4 м на 1 костюм. Скільки костюмів пошили?

Розв’язання.

1) 36 : 4 = 9 (кост.)

Відповідь: 9 костюмів пошили.

248.

100 + 20 = 120

220 + 60 = 280

120 + 400 = 520

280 – 100 = 180

520 – 300 = 220

180 – 80 = 100

249. 1000 кг = 1 т = 10 ц

251. 3 ц = 300 кг

40 кг < 1 ц, тому що 40 кг < 100 кг

1 т > 1 ц, тому що 10 ц > 1 ц

10 ц = 1 т

700 кг < 1 т, тому що 700 кг < 1000 кг

15 кг < 10 ц, тому що 15 кг < 1000 кг

253. Було – 25 кг

Взяли – 5 кг і 6 кг

Залишилося (на повидло) – ?

Або

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) Скільки взяли (або з’їли і взяли на компот)?

5 + 6 = 11 (кг)

2) Скільки залишилось на повидло?

25 – 11 = 14 (кг)

Вираз: 25 – (5 + 6) = 14 (кг).

Відповідь: 14 кг яблук використали на повидло.

254.

Маса 1 ящика

Кількість ящиків

Загальна маса

8 кг

6

?

3 кг

?

18 кг

?

6

48 кг

1) 8 • 6 = 48 (кг) – загальна маса.

2) 48 : 8 = 6 (ящ.) – кількість ящиків;

3) 48 : 6 = 8 (кг) – маса 1 ящика

Відповідь: 48 кг, 6 ящиків, 8 кг в 1 ящику.

255. Розв’язання.

1) 4 • 9 = 36 (кг)

Відповідь: 36 кг потрібно гусці на 9 місяців.

256. На 7 місяців – 49 кг зерна

На 3 місяці – ? кг зерна

1) Скільки зерна треба на 1 місяць?

49 : 7 = 7 (кг)

2) Скільки зерна треба на 3 місяці?

7 • 3 = 21 (кг)

Відповідь: 21 кг зерна потрібно качці на 3 місяці.

257.

100 кг < 1 т

100 кг < 1000 кг

25 кг < 2 ц 5 кг

25 кг < 205 кг

200 кг > 1 ц

200 кг > 100 кг

1 т = 1000 кг

600 кг = 6 ц

600 кг = 600 кг, 100 кг = 1 ц

10 ц > 11 кг

1000 кг > 11 кг

258. Розв’язання.

1) 1 т = 1000 кг

1000 : 10 = 100 кг = 1 ц в 1 мішку.

Відповідь: 1 ц, або 100 кг цементу в 1 мішку.

259. У порядку зростання: 135, 153, 315, 351, 513, 531.

У порядку спадання: 642, 624, 462, 426, 264, 246,

260.

110 + 1 = 111

116 – 1 = 115

113 + 1 = 114

330 – 1 = 329

459 + 1 = 460

508 – 1 = 507

743 + 1 = 744

400 – 1 = 399

897 + 1 = 898

699 – 1 = 698

512 + 1 = 513

718 – 1 = 717

909 + 1 = 910

909 – 1 = 908

261.

271 + 1 + 1 = 273

879 + 1 + 1 = 881

600 – 1 – 1 = 598

290 – 1 + 1 = 290

452 – 1 – 1 = 450

701 + 1 – 1 = 701

262.

120 + 1 < 210 + 1

330 – 1 > 310 – 1

413 + 1 > 413 – 1

850 + 1 > 580 + 1

719 + 1 > 719 – 1

562 – 1 < 562 – 0

263

120 – 1 < 120 + 1

561 + 1 > 560 + 1

414 – 1 = 412 + 1

100 + 3 < 100 + 4

676 – 1 > 671 + 4

230 + 1 = 232 – 1

264.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 99 + 1 = 100 (кокосів) – зібрав Кузя;

2) 100 + 99 = 199 (кокосів) – зібрали разом.

Вираз: (99 + 1) + 99 = 199 (кок.).

Відповідь: 199 кокосів зібрали папуги разом.

265. Було:

Зелених – 50 папуг

Білих – 50 папуг

Взяли – 1 папугу

Залишилось – ?

Розв’язання.

1) Скільки папуг було?

50 + 50 = 100 (п.)

2) Скільки папуг залишилось?

100 – 1 = 99 (п.)

Відповідь: 99 папуг ще залишилось навчити.

266. Дідусь, батько і син.

267.

738 – 1 = 737

644 + 1 = 645

522 – 1 = 521

126 + 1 = 127

543 – 1 = 542

300 + 1 = 301

761 – 1 = 760

760 + 1 = 761

900 – 1 = 899

899 + 1 = 900

750 – 1 = 749

291 + 1 = 292

268. Було – 71 мішок і 20 мішків

Прогризли (взяли) – 1 мішок

Залишилось – ?

I спосіб.

1) 71 – 1 = 70 (м.) – цілих мішків з гречкою;

2) 70 + 20 = 90 (м) – всього.

II спосіб.

1) 20 – 1 = 19 (м.) – цілих мішків із пшоном;

2) 71 + 19 = 90 (м.) – всього.

III спосіб.

1) 71 + 20 – 91 (м.) – усього мішків;

2) 91 – 1 = 90 (м.)

Відповідь: залишилось 90 цілих мішків.

269. Місто, стовп, місток, місто, столяр.

270. Збільшити на 1 – значить додати 1.

286 + 1 = 287

197 + 1 = 198

398 + 1 = 399

409 + 1 = 410

Зменшити на 1 – значить відняти 1.

109 – 1 = 108

240 – 1 = 239

717 – 1 = 716

801 – 1 = 800

900 – 1 = 899

Найменше трицифрове число – 100. Найбільше трицифрове число – 999.

Число, яке складається з 5 сотень, – 500;

З 4 сотень і 1 одиниці, – 401;

З 1 сотні, 2 десятків, 6 одиниць, – 126.

271.

456 = 45 дес.

300 = 30 дес.

680 = 68 дес.

120 = 12 дес.

272.

345 = 300 + 40 + 5

601 = 600 + 1

554 = 500 + 50 + 4

790 = 700 + 90

273.

7 од. + 6 од. 7 + 6 = 13

7 дес. + 6 дес. = 70 + 60 = 130

9 од. + 6 од. = 9 + 6 = 15

8 од. + 7 од. = 8 + 7 = 15

9 дес. + 6 дес. = 90 + 60 = 150

8 дес. + 7 дес. = 80 + 70 = 150

274. 40 + а, якщо а = 70

40 + 70 = 110

А = 80

40 + 80 = 120

А = 90

40 + 90 = 130

B + 30, якщо b = 70

70 + 30 = 100

B = 80

80 + 30 = 110

B = 90

90 + 30 = 120

275.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

1) 80 + 30 = 110 (пл.)

Відповідь: 110 плиток усього купили.

276. У І мішку 60 кг цементу, а у II мішку на 30 кг більше. Скільки всього у двох мішках?

Розв’язання.

1) 60 + 30 = 90 (кг) – у II мішку;

2) 60 + 90 = 150 (кг) – всього.

Вираз: 60 + (60 + 30) = 150 (кг).

Відповідь: 150 кг цементу у двох мішках.

277. 10 хвилин витратив кожен хлопчик на розв’язання задачі.

278.

50 + 60 = 110

30 + 80 = 110

80 + 50 = 130

90 + 30 = 120

80 + 40 = 120

60 + 60 = 120

40 + 70 = 110

50 + 70 = 120

279.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 40 + 50 + 30 = 120 (машин)

Відповідь: 120 машин потрібно було вивезти.

O Сума збільшується, якщо один із доданків збільшується.

O Сума зменшується, якщо один із доданків зменшується.

280.

А

1

20

90

70

80

50

60

40

100

60 + а

61

80

150

130

140

110

120

100

160

281. 235 253 325 352 523 532.

Найменше з написаних – 235.

282.

9 од. – 6 од. = 3

9 дес. – 6 дес. = 90 – 60 = 30

7 од. – 5 од. = 2

8 од. – 7 од. = 1 од.

7 дес. – 5 дес. = 70 – 50 = 20

8 дес. – 7 дес. = 80 – 70 = 10

284.

130 – 60 = 70

150 – 80 = 70

150 – 90 = 60

160 – 70 = 90

140 – 60 = 80

110 – 70 = 40

285.

140 – а, якщо а = 50

140 – 50 = 90

А = 80

140 – 80 = 60

А = 90

140 – 90 = 60

С = 70, якщо с = 150

150 – 70 = 80

С = 160

160 – 70 = 90

С = 120

120 – 70 = 50

286.

Продуктивність праці

Час роботи

Загальний виробіток

?

5 днів

35 кепок

Розв’язання.

1) 35 : 5 = 7 (кеп.) – зробили за 1 день – продуктивність праці

Відповідь: за 1 день зробили 7 кепок.

288. Вийде 7 паличок.

1) 5 – 2 = З – цілих прутиків;

2) 2 розламали навпіл, одержали 4 палички;

3) 3 + 4 = 7 прутиків.

289.

130 – 70 = 60

170 – 80 = 90

110 – 60 = 50

160 – 80 = 80

120 – 90 = 30

180 – 90 = 90

290. Розв’язання.

1) Яка продуктивність праці учня?

15 : 5 = 3 (м) – за 1 годину виготовляв учень.

2) Яка продуктивність праці майстра?

3 + 2 = 5 (м)

3) Скільки метрів тканини виробив за 6 год один майстер?

5 • 6 = 30 (м)

Відповідь: 30 м тканини виробив майстер за 6 год роботи.

291. Треба поставити знаки “плюс” і “мінус”.

60 + 50 – 30 = 80

150 – 60 + 30 = 120

70 + 70 – 60 = 80

160 – 80 + 80 = 160

90 + 40 – 50 = 80

110 – 90 + 80 = 100

292.

60 + x = 80 + 30

60 + х = 110

Х = 110 – 60

Х = 50

60 + 50 = 80 + 30

110 = 110

X + 20 = 80 + 40

Х + 20 = 120

X = 120 – 20

Х = 100

100 + 20 = 80 + 40

120 = 120

70 + х = 130 – 40

70 + x = 90

Х = 90 – 70

Х = 20

70 + 20 = 130 – 40

90 = 90

293.

60 + 50 < 60 + 70, якщо перший доданок однаковий, сума більша та, де другий доданок більший;

70 + 60 > 70 + 40, те саме пояснення;

90 + 50 > 90 – 50, сума двох чисел завжди більша за їх різницю;

130 – 40 > 130 – 50, різниця більша та, де від одного і того ж зменшуваного віднімають менший від’ємник;

80 + 30 > 60 + 30, при рівних других доданках сума більша та, де більший перший доданок;

120 – 80 < 120 – 60, при однакових зменшуваних різниця більша та, де від’ємник менший.

294.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 60 – 10 = 50 (з.) – у II пачці;

2) 60 + 50 = 110 (з.) – всього.

Вираз: 60 + (60 – 10) = 110 (з.).

Відповідь: у II пачці 110 зошитів.

Обернена задача.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 110 – 60 = 50 (з.) – II пачка;

2) 60 – 50 = 10 (з.) – на стільки більше.

Вираз: 60 – (110 – 60) = 10 (з.).

Відповідь: на 10 зошитів у І пачці більше.

295. Було – ?

Взяли – 5 дітей по 4 сливи

Залишилось – 5 слив

Розв’язання.

1) 4 • 5 = 20 (слив) – взяли діти;

2) 20 + 5 = 25 (слив) – було.

Вираз: 4 • 5 + 5 = 25 (слив).

Відповідь: 25 слив було.

296. За 4 год – 12 стільців

За 1 год – ? стільців

Розв’язання. 1) 12 : 4 = 3 (ст.)

Відповідь: 3 стільця виготовили за 1 годину.

297.

Продуктивність праці (за 1 годину)

Час роботи

Загальний виробіток

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

4 год

12 ст.

4 год

? ст.

Розв’язання.

1) Скільки виробляв столяр за 1 годину?

12 : 4 = 3 (ст.)

2) Скільки виготовляв учень за 1 годину?

3 – 2 = 1 (ст.)

3) Скільки виготовляв учень за 4 години?

1 • 4 = 4 (ст.)

Відповідь: 4 стільці за 4 години зробив учень.

298.

35 мм = 3 см 5 мм

А = b = 3 см 5 мм

Ркв. = а • 4

1) 35 мм • 4 = 35 + 35 + 35 + 35 = 70 + 70 = 140 мм = 14 см

Відповідь: периметр квадрата 14 см.

299.

50 + х = 60 + 60

50 + х = 120

Х = 120 – 50

X = 70

50 + 70 = 60 + 60

120 = 120

Х + 40 = 80 + 30

Х + 40 = 110

Х = 110 – 40

X = 70

70 + 40 = 80 + 30

110 = 110

60 +х =140 – 50

60 + х = 90

Х = 90 – 60

X = 30

60 + 30 = 140 – 50

90 = 90

300.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Або

Читає за 1 хвилину

Час читання

Скільки всього прочитали

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

2 хв

40 слів

1 хв

?

1) Скільки читає Ніна за хвилину?

40 : 2 = 20 (сл.)

2) Скільки читає брат за хвилину?

20 + 90 = 110 (сл.)

Відповідь: 110 слів на хвилину читає брат.

301. 7, 9, 5,0, 2 – множина одноцифрових чисел, 5 елементів.

89, 32, 48, 67, 16, 45, 10, 90 – множина двоцифрових чисел, 8 елементів.

240, 129, 674, 541, 782, 304 – множина трицифрових чисел, 6 елементів.

302.

40 + 50 = 90

70 + 90 = 160

260 – 30 = 230

90 – 40 = 50

160 – 70 = 90

230 – 200 = 30

90 – 50 = 40

160 – 90 = 70

230 – 30 = 200

303.

334 > 234

671 < 678

210 + 1 < 221

502 > 501

148 = 148

607 – 1 > 605

304.

200 + а < 400, якщо а = 100

1000 – а > 500, якщо а = 100 (200, 300, 400)

С – 300 > 200, якщо с = 600 (700, 800, 900)

800 – с < 700, якщо с = 200 (300, 400, 500, 600, 700, 800)

400 – d > 100, якщо d, = 100 (200)

D + 100 < 800, якщо d = 600 (500, 400, 300, 200, 100)

305.

400 + 400 – 500 = 800 – 500 = 300

300 – 200 – 100 = 100 – 100 = 0

600 – 300 + 400 = 300 + 400 = 700

400 + 100 + 100 = 500 + 100 = 600

100 + 800 – 600 = 900 – 600 = 300

800 – 600 + 400 = 200 + 400 = 600

Пояснення

O Магічний квадрат – це квадратна таблиця, заповнена числами таким чином, що сума у кожному рядку, кожному стовпчику і на обох діагоналях однакова.

Знаходимо суму правого стовпчика: 20 + 90 + 40 = 150.

Для того, щоб знайти третій доданок другого стовпчик, треба від 150 відняти суму чисел 70 і 50. Буде 30.

Потім знаходимо третій доданок у тому рядку або стовпчику, або діагоналі, де вже є перші два доданки.

150 – (70 + 20) = 150 – 90 = 60

150 – (50 + 90) = 150 – 140 = 10

Так робимо і з другим квадратом.

306.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000  Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

307. Розв’язання:

1) 60 + 40 = 100 (км) – проїхали два автомобілі разом;

2) 150 – 100 = 50 (км)

3) Вираз: 150 – (60 + 40) = 50 (км)

Відповідь: 50 км – відстань між автомобілями.

308. Було – 50 л і 60 л

Взяли – 3 відра по 10 л, 2 каструлі по 5 л

Залишилось – ?

Розв’язання

1) 50 + 60 = 110 (л) – води було;

2) 10 • 3 = 30 (л) – наповнили відра;

3) 5 • 2 = 10 (л) – наповнили каструлі;

4) 30 + 10 = 40 (л) – усього взяли;

5) 110 – 40 = 70 (л) – залишилось у бідонах.

Відповідь: 70 л залишилось води у бідонах.

309.

С – 600 > 200, якщо с = 900, 900 – 600 = 300, 300 > 200

А + 100 < 400, якщо а = 100, 100 + 100 = 200, 200 < 400.

500 – d, > 300, якщо d = 100, 500 – 100 = 400; 400 > 300.

310.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) Скільки всього яблук?

5 • 4 = 20 (кг)

2) На скільки більше яблук, ніж слив?

20 – 10 = 20 (кг)

Вираз: 5 • 4 – 10 = 10 (кг).

Відповідь: яблук більше на 10 кг, ніж слив.

313.

147 + 3 = 150

477 + 3 = 480

332 – 2 = 330

602 – 2 = 600

217 + 3 = 220

195 + 5 = 200

315.

540 + 70 = 540 + 100 – 30 = 640 – 30 = 610

350 + 80 = 350 + 100 – 20 = 450 – 20 = 430

870 + 60 = 870 + 100 – 40 = 970 – 40 = 930

150 + 90 = 150 + 100 – 10 = 250 – 10 = 240

316.

90 + х = 140

Х = 140 – 90

X = 50

90 + 50 = 140

140 = 140

130 + х = 50 + 20

130 + х = 70

X = 60

130 – 60 = 70

70 = 70

70 + х = 80 + 30

70 +х = 110 – 70

Х = 110 – 70

X = 40

70 + 40 = 110

110 = 110

317.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) Скільки важать собачка і картина?

2 • 2 = 4 (кг)

2) Скільки важать дві валізи разом?

20 • 2 = 40 (кг)

3) Скільки важать валізи, картина і собачка?

4 + 40 = 44 (кг)

4) Скільки важить дама?

110 – 44 = 66 (кг)

Відповідь: 66 кг важить дама.

318.

Продуктивність праці

Час роботи

Загальний виробіток

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

2 год

18 дет.

1 год

?

Розв’язання.

1) Скільки деталей виточував за 1 годину на старому верстаті?

18 : 2 = 9 (дет.)

2) Скільки деталей виточував за 1 годину на новому верстаті?

9 + 5 = 14 (дет.)

Вираз: 18 : 2 + 5 = 14 (дет.).

Відповідь: 14 деталей виточував майстер на новому верстаті.

319.

320 + 90 = 320 + 100 – 10 = 420 – 10 = 410

550 + 60 = 550 + 100 – 40 = 650 – 40 = 610

760 + 80 = 760 + 100 – 20 = 860 – 20 = 840

240 + 70 = 240 4 – 100 – 30 = 340 – 30 = 310

320.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 60 + 30 = 90 (шк.) – овечі шкури;

2) 60 + 90 = 60 + 100 – 10 = 160 – 10 = 150 (шк.)

Вираз: (60 + 30) + 60 = 90 + 60 = 150 (шк.).

Відповідь: 90 шкур усього.

O Щоб визначити кількість десятків, треба “відкинути” одну цифру (один знак) справа. Щоб визначити кількість сотень, треба “відкинути” два знаки (дві цифри) справа.

321.

349 > 3 сот.

705 > 70 дес.

126 > 1 сот.

420 > 42 дес.

228 > 2 сот.

542 > 54 дес.

317 > 3 сот.

893 > 89 дес.

851 > 8 сот.

322.

507 = 500 + 7

251 = 200 + 50 + 1

440 = 400 + 40

398 = 300 + 90 + 8

642 = 600 + 40 + 2

601 = 600 + 1

323.

200 + 60 + 400 + 10 = (200 + 400) + (60 +10) = 600 + 70 = 670

800 + 40 + 10 + 100 = (800 + 100) + (40 + 10) = 900 + 50 = 950

300 + 20 + 500 + 30 = (300 + 500) + (20 + 30) = 800 + 50 = 850

400 + 30 + 500 + 40 = (400 + 500) + (30 + 40) = 900 + 70 = 970

325.

150 + 140 = (100 + 100) + (50 + 40) = 290

310 + 220 = (300 + 200) + (10 + 20) = 530

530 + 430 = (500 + 400) + (30 + 30) = 960

610 + 260 = (600 + 200) + (10 + 60) = 870

326.

Продуктивність праці

Час роботи

Загальний виробіток

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

3 дні

27 літаків

2 дні

?

Розв’язання.

1) 27 : 3 = 9 (літ.) – зробив Арсен за 1 день;

2) 9 – 5 = 4 (літ.) – зробив брат за 1 день;

3) 4 • 2 = 8 (літ.) – зробив брат за 2 дні.

Відповідь: 8 літаків за два дні

327.

Продуктивність праці

Час роботи

Загальний виробіток

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

2 дні

18 ящиків

Розв’язання.

1) Скільки збирала мама за 1 день?

18 : 2 = 9 (ящ.)

2) Скільки збирала донька за 1 день?

9 – 4 = 5 (ящ.)

3) Скільки збирали мама і донька кожного дня?

9 + 5 = 14 (ящ.)

Відповідь: 14 ящиків збирали мама з донькою кожного дня.

328. Майстер за 4 години зробив 28 деталей, а учень робив за 1 годину на 3 деталі менше. Скільки деталей за 1 годину робив учень?

28 : 4 – 3 = 7 – 3 = 4 (дет.)

Таня прочитала 32 сторінки за 4 дні, а Маша читала за 1 день на 4 сторінки більше. Скільки сторінок читала Маша за 1 день?

32 : 4 + 4 = 8 + 4 =12 (стор.)

За 2 дні Міша зробив 14 паперових іграшок, а Кирило робив кожного дня на 4 іграшки менше. Скільки іграшок зробив Кирило за 3 дні?

(14 : 2 – 4) • 3 = (7 – 4) • 3 = 3 • 3 = 9 (іграшок)

329.

170 + 120 = 290

410 + 240 = 650

340 + 240 = 880

530 + 210 = 740

250 + 330 = 580

760 + 230 = 990

330.

Скільки вміщує 1 предмет

Кількість предметів

Загальний об’єм

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

5 бідонів

45 л

Розв’язання.

1) 45 : 5 = 9 (л) – скільки в одному бідоні літрів молока;

2) 9 – 7 = 2 (л) – скільки в 1 банці літрів молока.

Вираз: 45 : 5 – 7 = 9 – 7 = 2 (л).

Відповідь: 2 л молока в 1 банді.

331.

Х + 600 = 800

Х = 800 – 600

X = 200

200 + 600 = 800

800 = 800

Х – 200 = 700

Х = 700 + 200

X = 900

900 – 200 = 700

700 = 700

Х – 230 = 100 + 20

Х – 230 = 120

Х = 120 + 230

X = 350

350 – 230 = 120

120 = 120

Х – 350 = 400 + 30

Х – 350 = 430

Х = 430 + 350

X = 780

780 – 350 = 430

430 = 430

333.

550 – 340 = (500 -300) + (50 – 40) = 200 + 10 = 210

670 – 530 = (600 – 500) + (70 – 30) = 100 + 40 = 140

670 – 520 = (600 – 500) + (70 – 20) = 100 + 50 = 150

860 – 440 = (800 – 400) + (60 – 40) = 400 + 20 = 420

770 – 360 = (700 – 300) + (70 – 60) = 400 + 10 = 410

430 – 120 = (400 – 100) + (30 – 20) = 300 + 10 = 310

390 – 170 = (300 – 100) + (90 – 70) = 200 + 20 = 220

335. Умова в попередній задачі.

Розв’язання.

1) 490 – 270 = 220 (кг) – з’їдає креветок;

2) 380 – 220 = 160 (кг) – з’їдає кальмарів;

3) 270 – 160 = 110 (кг) – з’їдає водоростей.

Перевірка: 220 + 160 + 110 = 490 (кг).

Відповідь: кит з’їдає за 1 день 220 кг креветок, 160 кг кальмарів, 110 кг водоростей.

336.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 780 – 420 – 360 (шт.) – глиняні сувеніри.

Відповідь: 360 глиняних сувенірів.

337. Було – 570 грн.

Потратив – 2 кг по 10 грн. і 100 грн.

Залишилось – ?

Розв’язання.

1) 10 • 2 = 20 (грн.) – заплатив за яблука;

2) 100 + 20 = 120 (грн.) – заплатив за торт і яблука;

3) 570 – 120 = 450 (грн.) – залишилось.

Відповідь: у тата залишилось 450 грн.

338.

950 – 420 = 530

570 – 260 = 310

360 + 220 – 450 = 580 – 450 = 130

410 + 460 – 320 = 870 – 320 = 550

740 – 310 + 230 = 430 + 230 = 660

940 – 420 + 210 = 520 + 210 = 730

339. Було – 120 грн.

Витратив – 5 зош. по 2 грн.

Залишилось – ?

Розв’язання.

1) 2 • 5 = 10 (грн.) – витратив на зошити;

2) 120 – 10 = 110 (грн.) – залишилось.

Вираз: 120 – 2 • 5 = 120 – 10 = 110 (грн.).

Відповідь: 110 грн. залишилось.

340.

450 + 310 = 760

770 + 220 = 990

450 – 310 = 140

770 – 220 = 550

341.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 450 + 540 = 990 (м)

2) 990 – 880 = 110 (м)

Вираз: (450 + 540) – 880 = 110 (м).

Відповідь: на 110 м прямий шлях коротший.

342.

670 – 330 + 250 = 340 + 250 = 590

830 + 140 – 250 = 970 – 250 = 720

530 + 260 – 450 = 790 – 450 = 340

970 – 430 + 320 = 540 + 320 = 860

343.

150 + 210 < 380 > 360 < 380

430 > 780 – 430 > 430 > 350

780 – 460 > 220 > 320 > 220

610 > 450 + 110 > 610 > 560

690 – 540 < 120 + 130 > 150 < 250

770 + 120 > 120 + 760 > 890 > 880

346. № 3, № 4, № 6 мають прямий кут.

347.

250 + 130 > 360 > 380 > 360

370 < 860 – 420 > 370 < 440

780 – 460 > 220 > 320 > 220

560 > 410 + 150 > 660 > 560

790 – 530 < 220 + 300 > 260 < 520

710 + 250 > 150 + 710 > 960 > 860

348. Розв’язання.

1) 470 – 120 = 350 (p.) – тривалість життя черепахи;

2) 470 – 420 = 50 (р.) – тривалість життя лева;

3) 120 – 50 = 70 (р.) – тривалість життя кита.

Перевірка: 350 + 50 + 70 = 470 (p.).

Відповідь: черепаха живе 350 років, лев – 50 років, кит – 70 років.

351.

35 + 4 = 39

620 + 200 = 820

35 + 40 = 75

620 + 20 = 640

350 + 400 = 750

510 + 300 = 810

350 + 40 = 390

510 + 30 = 540

352.

74 + 3 < 74 + 30

640 + 30 < 600 + (40 + 30)

480 + 10 < 480 + 100

270 + 200 > 270 + 20

82 + 10 < 820 + 10

(100 + 500) + 60 > 60 + 500

353.

(500 + а) + 80, якщо а = 100, (500 + 100) + 80 = 600 + 80 = 680

А = 200, (500 + 200) + 80 = 700 + 80 = 780

А = 400, (500 + 400) + 80 = 900 + 80 = 980

(а + 20) + 600, якщо а = 20, (20 + 20) + 600 – 40 + 600 = 640

А = 50, (50 + 20) + 600 = 70 + 600 = 670

А = 40, (40 + 20) + 600 = 60 + 600 = 660

354.

Продуктивність праці

Час роботи

Загальний виробіток

7 об’єктів

3 тижні

? об’єктів

Розв’язання

1) 7 – 3 = 21 (об’єкт)

Відповідь: за 3 тижні здали 21 об’єкт.

Обернена задача 1.

Продуктивність праці

Час роботи

Загальний виробіток

?

3 тижні

21 об’єкт

Розв’язання.

1) 21 : 3 = 7 (об’єктів) – за 1 тиждень.

Відповідь: за 1 тиждень здали 7 об’єктів.

Обернена задача № 2

Продуктивність праці

Час роботи

Загальний виробіток

7 об’єктів

?

21 об’єкт

Розв’язання.

1) 21 : 7 = З (тижні)

Відповідь: працювали 3 тижні

355. Розв’язання.

1) 25 – 9 = 16 (об’єктів) – зробили за 2 останні тижні;

2) 16 : 2 = 8 (об’єктів) – продуктивність праці за 2 останні тижні.

356.

420 + 40 + 100 = 460 + 100 = 560

(500 + 30) + 60 = 500 + (30 + 60) = 500 + 90 = 590

(70 + 20) + 900 = 900 + 90 = 990

400 + (400 + 20) = (400 + 400) + 20 = 800 + 20 = 820

600 + 200 + 40 = 800 + 40 = 840

(300 + 50) + 500 = (300 + 500) + 50 = 800 + 50 = 850

357.

Продуктивність праці

Час роботи

Загальний виробіток

?

4 роки

24 будинки

Розв’язання.

1) 24 : 4 = 6 (буд.)

Відповідь: щороку будували по 6 будинків.

358.

290 + 10 = 300

380 + 20 = 400

470 + 30= 500

300 + 60 = 360

400 + 40 = 440

500 + 50 = 550

360 + 7 = 367

440 + 6 = 446

550 + 9 = 559

360. Пам’ятай, що сотні віднімаємо (або додаємо) від сотень, десятки від десятків, одиниці від одиниць.

(90 – 50) + 400 = 40 + 400 = 440

(700 – 300) + 70 = 400 + 70 = 470

860 – 50 = (800 + 60) – 50 = 800 + (60 – 50) = 800 + 10 = 810

370 – 200 = (300 + 70) – 200 = (300 – 200) + 70 = 100 + 70 = 170

670 – 40 – 20 = 600 + (70 – 40 – 20) = 600 + 10 = 610

980 – 600 – 50 = (900 – 600) + (80 – 50) = 300 + 30 = 330

361.  Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

1) 240 + 30 = 270

2) 5 • 8 = 40

3) 270 – 40 = 230

4) 230 + 460 = 690

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

1) 740 – 120 = 620

2) 72 : 9 = 8

3) 8 • 10 = 80

4) 80 + 620 = 600 + (20 + 80) = 700

5) 700 + 30 = 730

362.

130 см + 60 см = 190 см = 1 м 90 см

170 кг + 20 кг = 190 кг = 1 ц 90 кг

10 дм 7 см + 6 см = 11 дм 3 см > 113 см

(пояснення: 107 см + 6 см = 113 см = 11 дм 3 см)

24 см + 8 см = 32 см = 3 дм 2 см

1 рік 6 міс. + 8 міс. = 12 міс + 6 міс. + 8 міс. = 26 міс. = 2 роки 2 міс.

Тобто 1 рік 6 міс. + 8 міс. = 2 роки 2 міс.

363.

180 см > 1 м 8 см, тому що 180 см > 108 см

70 кг < 7 ц, тому що 70 кг < 700 кг

24 см = 2 дм 4 см, тому що 2 дм 4 см = 24 см

40 см < 4 м 4 см, тому що 4 м 4 см = 404 см

10 дм 7 см < 17 дм, тому що 10 дм < 17 дм

10 год > 10 хв

364.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Якщо за І день більше, то за II день менше.

Розв’язання.

1) 380 – 70 = 310 (дет.) – виготовили за попередній день;

2) 380 + 310 = (300 + 300) + (80 + 10) = 600 + 90 = 690 (дет.) – виготовили за два дні разом.

Вираз: (380 – 70) + 380 = 310 + 380 = 690 (дет.).

Відповідь: за два дні токар виготовив 690 деталей.

365.

290 – 40 – 40 = 250 – 40 = 210

(630 – 400) + 50 = (600 – 400 + 30) + 50 = 200 + 30 + 50 = 280

450 – (20 + 30) = 450 – 50 = 400

690 – (50 + 20) = 690 – 70 = 620

870 – 40 – 200 = 830 – 200 = 630

720 – 20 + 200 = 700 + 200 = 900

366.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) Скільки було дерев?

140 – 30 = 110 (дер.)

2) Скільки лип посадили?

10 • 2 = 20 (дер.)

3) Скільки стало дерев у парку?

110 – 1 – 20 = 130 (дер.)

Відповідь: 130 дерев росте у парку тепер.

367.

(400 + 20) + 500 = 400 + 500 + 20 = 920

(300 + 70) – 40 = 300 + (70 – 40) = 330

(500 + 40) + 50 = 500 + (40 + 50) = 590

(600 + 30) – 400 = (600 – 400) + 30 = 230

510 + 300 = 500 + 10 + 300 = 500 + 300 + 10 = 810

890 – 700 = 800 + 90 – 700 = 800 – 700 + 90 = 190

368. Щоб виконати додавання, треба розкласти число на розрядні доданки, сотні додати до сотень, десятки до десятків, одиниці до одиниць.

369.

170 + 60 = 100 + (70 + 60) = 100 + 130 = 230

230 + 70 = 200 + (30 + 70) = 200 + 100 = 300

540 + 60 = 500 + (60 + 40) = 500 + 100 = 600

770 + 40 = 700 + 70 + 40 = 700 + (70 + 40) = 810

650 + 60 = 600 + 50 + 60 = 600 + (50 + 60) = 710

480 + 30 = 400 + 80 + 30 = 400 + (80 + 30) = 510

370.

250 – х = 40

Х = 250 – 40

X = 210

250 – 210 = 40

40 = 40

Х – 250 = 60

Х = 250 + 60

X = 310

310 – 250 = 60

60 = 60

У – 70 = 340

У = 340 + 70

Y = 410

410 – 70 = 340

340 = 340

371.

170 + 200 = 370

350 + 40 = 390

670 – 240 = 430

780 – 460 = 320

160 + 400 = 560

240 + 130 = 370

730 – 430 = 300

860 – 540 = 320

220 + 40 = 260

170 + 320 = 490

560 – 350 = 210

980 – 540 = 440

Козенятко порахувало без помилок, а Бичок і Поросятко зробили по 2 помилки.

372.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 130 + 80 = 100 + 30 + 80 = 100 + (80 + 30) = 210 (уч.)

Відповідь: 210 учасників було на фестивалі.

373.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 75 + 60 + 5 + 25 + 1 + 15 + 1 = (75 + 25) + 60 + (5 + 15) + (1 + 1) = 100 + 60 + 20 + 2 = 182 (кг)

Відповідь: 182 кг продуктів витратили на приготування гарбузової каші та чаю.

374. Було – 80 грн. і 780 грн.

Витратив – ?

Залишилось – 8 куп. по 5 грн.

Розв’язання.

1) 780 + 80 = 700 + (80 + 80) = 700 + 160 = 860 (грн.) – було грошей у тата всього;

2) 5 • 8 = 40 (грн.) – залишилось;

3) 860 – 40 = 820 (грн.) – витратив.

Вираз: (780 + 80) – 5 • 8 = 820 (грн.).

Відповідь: 820 грн. витратив тато за день.

375.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 10 + 9 = 19 (р.)

Відповідь: Асі 19 років.

376.

560 + 60 + 200 = (500 + 200) + (60 + 60) = 700 + 120 = 720

650 + 70 – 400 – (600 – 400) + (50 + 70) – 200 + 120 = 320

490 + 60 + 300 = (400 + 300) + (90 + 60) = 700 + 150 = 850

780 + 50 – 100 = (700 – 100) + (80 + 50) = 600 + 130 = 730

377.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 470 + 410 = 400 + 400 + 70 + 10 = 800 + 80 = 880 (грн.)

Відповідь: 880 грн. витратила мама.

378.

220 + 50 = 200 + (20 + 50) = 270

340 + 50 = 300 + (40 + 50) = 390

90 + 50 = 140 (9 дес. + 5 дес. = 14 дес.)

760 + 50 = 700 + (60 + 50) = 700 + 110 = 810

880 + 50 = 800 + (80 + 50) = 800 + 130 = 930

570 + 50 = 500 + (70 + 50) = 500 + 120 = 620

450 + 50 = 400 + (50 + 50) = 400 + 100 = 500

100 + 50 = 150

350 – 50 = 300 + 50 – 50 = 300

440 – 50 = 440 – (40 + 10) = 440 – 40 – 10 = 390

100 – 50 = 50

790 – 50 = 700 + (90 – 50) = 700 + 40 = 740

140 – 50 = 140 – (40 + 10) = 140 – 40 – 10 = 90

670 – 50 = 600 + (70 – 50) = 600 + 20 = 620

560 – 50 = 500 + (60 – 50) = 500 + 10 = 510

180 – 50 = 100 + (80 – 50) = 100 + 30 = 130

379. Від’ємник розклали на зручні від’ємники-частини. Спочатку віднімають десятки, щоб отримати круглі сотні, а по тім останню (другу) частину від’ємника.

380.

170 – 80 = 170 – (70 + 10) = (170 – 70) – 10 = 100 – 10 = 90

540 – 70 = 540 – (40 + 30) = (450 – 40) – 30 = 500 – 30 = 470

320 – 60 = 320 – (20 + 40) = (320 – 20) – 40 = 300 – 40 = 260

610 – 30 = 610 – (10 + 20) = (610 – 10) – 20 = 600 – 20 = 580

430 – 80 = 430 – (30 + 50) = (430 – 30) – 50 = 400 – 50 = 350

980 – 90 = 980 – (80 + 10) = (980 – 80) – 10 = 900 – 10 = 890

O Щоб знайти невідомий Доданок, треба від суми відняти відомий доданок.

381.

Х + 80 = 370

Х = 370 – 80

X = 290

290 + 80 = 370

370 = 370

50 + у = 120

У = 120 – 50

Y = 70

50 + 70 = 120

120 = 120

2 + 40 = 430

Z = 430 – 40

Z = 390

390 + 40 = 430

430 = 430

382. Було – 520 грн.

Витратила – 3 кг по 10 грн. і 100 грн.

Залишилось – ?

Розв’язання.

1) Скільки грошей витратила на яблука?

10 • 3 = 30 (грн.)

2) Скільки всього грошей витратила?

100 + 30 = 130 (грн.)

3) Скільки грошей залишилось?

520 – 130 = 520 – (100 + 20 + 10) = 520 – 100 – 20 – 10 = 390 (грн.)

Вираз: 520 – (10 • 3 + 100) = 520 – 130 = 390 (грн.).

Відповідь: 390 грн. залишилось грошей у мами.

383. I спосіб

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 140 – 70 = 70 (кг) – гречаної крупи залишилось;

2) 160 – 80 = 80 (кг) – рису залишилось;

3) 70 + 80 = 150 (кг) – усього крупи залишилось.

Вираз: (140 – 70) + (160 – 80) = 70 + 80 = 150 (кг).

II спосіб.

1) Скільки всього крупи взяли?

70 + 80 = 150 (кг)

2) Скільки всього крупи було?

140 + 160 = 300 (кг)

3) Скільки крупи залишилось?

300 – 150 = 150 (кг)

Вираз: (140 + 160) – (70 + 80) = 300 – 150 = 150 (кг).

Відповідь: 150 кг крупів залишилось.

384. а = ?

B = 4 см

Р = 24 см

Розв’язання.

1) 4 • 2 = 8 (см) – сума двох сторін (дві ширини);

2) 24 – 8 = 16 (см) – сума двох інших сторін (дві довжини);

3) 16 : 2 = 8 (см) – довжина 1 сторони.

Відповідь: довжина 8 см.

385. (24 – 4 • 2) : 2 = (24 – 8) : 2 = 16 : 2 = 8 (см).

386. а = 5 км

B = ? км

Р = 14 км

(Довжина огорож – це периметр.)

1) 5 • 2 = 10 (км) – сума двох довжин;

2) 4 – 10 = 4 (км) – сума двох інших сторін (дві ширини);

3) 4 : 2 = 2 (км) – ширина.

Вираз: (14 – 5 • 2) : 2 = (14 – 10) : 2 = 4 : 2 = 2 (км).

Відповідь: 2 км ширина пасовиська.

387. Один із варіантів розв’язання такий. Припустимо, що машин було 10. У машини 4 колеса. Тобто 4 • 10 = 40 (коліс). Усього 100 коліс. Ми віднімаємо 40 коліс. 100 – 40 = 60 (коліс). Це колеса від велосипедів. У велосипеда 2 колеса. Щоб знайти, скільки велосипедів, треба

60 : 2 = 30 (велос.). Перевірка: 10 + 30 = 40 (машин і велосипедів)

Відповідь: машин – 10, велосипедів – 30.

388.

210 – х = 60

Х = 210 – 60

Х = 150

210 – 150 = 60

60 = 60

Z + 60 = 330

Z = 330 – 60

Z = 270

270 + 60 = 330

330 = 330

90 + у = 270

У = 270 – 90

Y = 180

90 + 180 = 270

270 = 270

O Щоб знайти невідомий від’ємник, треба від зменшуваного відняти різницю.

O Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий додано.

389. а (довжина) = 9 м

B (ширина) = ?

Р (довжина огорожі – периметр) = 32 м

Розв’язання.

1) 9 • 2 = 18 (м) – дорівнюють дві довжини;

2) 32 – 18 = 14 (м) – дорівнюють дві ширини;

3) 14 : 2 = 7 (м) – дорівнює одна ширина.

Вираз: (32 – 9 • 2) : 2 = (32 – 18) : 2 = 14 : 2 = 7 (м).

Відповідь: ширина майданчика 7 м.

O “Магічний квадрат” – пояснення див, до № 306.

390.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000  Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

391.

130 – 70 = 60

610 – 140 = 470

60 + 230 = 290

470 + 230 = 700

290 – 140 = 150

700 + 230 = 930

150 + 230 = 380

930 – 140 = 790

380 + 230 = 610

392.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 220 + 140 = 360 (в.)

Відповідь: 360 вольт удар електричного сома.

393.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 250 – 80 = 170 (кг) – різниця маси самця і самки.

Відповідь: на 170 кг самець важчий від самки.

Обернена задача.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 80 + 170 = 250 (кг) – маса самця.

Відповідь: 250 кг маса самця орангутанга.

394.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Якщо домашня курка несе більше, то дика – менше.

1) 300 – 270 = 30 (яєць)

Відповідь: 30 яєць несе дика курка.

396.

730 – 320 + 200 = 410 + 200 = 610

810 + 130 – 250 = 940 – 250 = 690

360 + 270 – 440 = 630 – 440 = 190

980 – 630 + 260 = 350 + 260 = 610

397. а (довжина) – ?

B (ширина) – 7 м

Р = 34 м,

Р = (а + b) • 2 = а • 2 + b • 2

Розв’язання.

1) 7 • 2 = 14 (м) – дві ширини;

2) 34 – 14 = 20 (см) – дві довжини;

3) 20 : 2 = 10 (м) – 1 довжина.

Відповідь: 10 м довжина городу.

399.

70 + 140 – 30 = 210 – 30 = 180 або

70 + 140 – 30 = 70 – 30 + 140 = 40 + 140 = 180

600 – 270 + 60 = 330 + 60 = 390

520 + 80 – 350 = 600 – 350 = 250 (600 – 300 – 50)

190 + 160 – 280 = 350 – 280 = 70 (350 – 200 – 80)

400.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 320 – 170 = 150 (кг) – картопля;

2) 320 – 190 = 130 (кг) – капуста;

3) 170 – 130 = 40 (кг) – морква.

Перевірка: 150 + 40 + 130 = 190 + 130 = 320 (кг).

Відповідь: 150 кг картоплі, 40 кг моркви, 130 кг капуcти.

401.

1) 35 + 65 = 100

44 + 56 = 100

12 + 88 = 100

Число 27 – зайве, для нього пари немає

2) 66 + 21 + 13 = 100

38 + 43 + 19 = 100

71 + 14 + 15 = 100

55 + 15 + 30 = 100

402.

450 = 400 + 50

741 = 400 + 40 + 1

804 = 800 + 4

547 = 500 + 40 + 7

621 = 600 + 20 + 1

318 = 300 + 10 + 8

O Це “кругові приклади”, де відповідь попереднього прикладу є початком наступного.

403.

940 – 300 = 640

380 + 150 = 530

640 + 250 = 890

530 + 80 = 610

890 – 480 = 410

610 – 70 = 540

410 – 30 = 380

540 + 400 = 940

404.

540 – (200 + 40) = 540 – 200 – 40 = 300

700 – (170 + 500) = 700 – 670 = 700 – 600 – 70 = 30

400 + 6 • 8 = 400 + 48 = 448

380 – 8 • 5 = 380 – 40 = 340

350 + (200 + 50) = 350 + 250 = 300 + 200 + 50 + 50 = 600

(870 – 360) + 90 = 510 + 90 = 600

405.

450 + 30 > 350 + 120 > 480 > 470

670 – 90 < 670 – 70 > 580 < 600

140 + 80 = 180 + 40 > 220 = 220

280 + 40 = 320

430 – 0 > 320 + 100 > 430 > 420

730 – 50 < 690 > 680 < 690

406. Розв’язання.

1) 170 + 60 = 230 (дер.) – лип;

2) 230 – 120 = 110 (дер.) – каштанів;

3) 170 + 230 + 110 = 400 + 110 = 510 (дер.) – усього.

Відповідь: 510 дерев усього.

407.

 Нумерація чисел у концентрі Тисяча. Усне та письмове додавання у межах 1000

Розв’язання.

1) 2 • 10 = 20 (л) – синьої фарби;

2) 3 • 4 = 12 (л) – жовтої фарби;

3) 180 + 20 + 12 = 212 (л)

Вираз: 180 + 2 • 10 + 3 • 4 = 180 + 20 + 12 = 212 (л).

Відповідь: 212 літрів фарби.

408.

120 – 8 • 5 = 120 – 40 = 80

380 + 4 • 4 = 380 + 16 = 396

63 : 9 + 310 = 7 + 310 = 317

5 • 6 + 290 = 30 + 290 = 320

420 – 60 + 150 = 360 + 150 = 510

450 – 80 – 300 = 370 – 300 = 70

409. а (довжина) = 6 м

B (ширина) = ?

Р (периметр) = 20 м

Р = (а + b) – 2 = а • 2 + b • 2

Розв’язання.

1) 6 • 2 = 12 (м) – дві довжини;

2) 20 – 12 = 8 (м) – дві ширини;

3) 8 : 2 = 4 (м) – одна ширина.

Вираз: (20 – 6 • 2) : 2 = 4 (м).

Відповідь: 4 м ширина кімнати.




Нумерація чисел у концентрі “Тисяча”. Усне та письмове додавання у межах 1000