Окупація Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§1 Початок Другої світової війни (1939 р. – червень 1941 р.)

5. Окупація Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії.

З вересня 1939 р. Велика Британія та Франція оголосили війну Німеччині, виконуючи свої зобов’язання перед Польщею, але воєнних дій не розпочали. Французькі війська, які більше аніж утричі переважали німецькі на Західному фронті, здійснили лише невеликий наступ у районі Саарбрюкена на початку вересня, а вже 3 жовтня відступили за оборонну “лінію Мажино”.

Це дало можливість Німеччині зосередити війська в стратегічно важливих місцях і 9 квітня

1940 р. напасти на Данію та Норвегію.

У Данії бойові дії фактично не велися. Через годину після вторгнення Німеччини уряд цієї країни й данський король капітулювали, не чинячи протидії гітлерівським військам. Під час загарбання Данії нацисти втратили двох солдатів убитими, а 10 були поранені.

По-іншому склалася ситуація в Норвегії. Норвезькі міста, розташовані на узбережжі, мали надійну берегову оборону. Збройні сили Норвегії, а надто флот, були достатньо боєздатними. Перший етап бойових дій тривав із 9 по

14 квітня й став вирішальним для долі країни: більша її частина була захоплена німецькими військами, до влади прийшов ватажок норвезьких фашистів Відкун Квіслінг. Король та уряд із залишками норвезької армії були депортовані до Великої Британії 10 червня 1940 р. У Норвегії розпочався рух Опору.

Водночас здійснювалась усебічна підготовка до наступу проти англо-французьких військ. Німецьке командування планувало нанести основний удар у місці перетину кордонів Бельгії та Люксембургу з Францією через гори Арденни, а далі в обхід англо-французьких військ на Кале в напрямі до Ла-Маншу. Гітлер обрав цей напрям, щоб обійти з півночі добре укріплену “лінію Мажино”. На світанку 10 травня 1940 р. сухопутні війська вермахту розпочали вторгнення до Голландії, Бельгії, Люксембургу. 13 травня вони прорвали фронт союзників на р. Маас. Через день голландські збройні сили капітулювали.

У Великій Британії були надзвичайно стурбовані швидким просуванням гітлерівських військ і почали створювати загони цивільної оборони. Важливою подією стало те, що в Лондоні відбулася зміна уряду. Прем’єр-міністром Великої Британії став давній супротивник А. Гітлера – Вінстон Черчілль, який замінив на посту Н. Чемберлена – найактивнішого провідника “політики умиротворення”, що вже себе дискредитувала.

17 травня гітлерівські війська ввійшли до Брюсселя – столиці Бельгії, а наступного дня Гітлер видав декрет про приєднання до Німеччини трьох бельгійських округів.

 Окупація Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії

Напад Німеччини на Норвегію та Данію 9 квітня 1940 р.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Окупація Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії - Історія


Окупація Німеччиною Данії, Норвегії, Бельгії, Голландії