Олімпійські ігри. Спеціальні питання

II Семестр

ТЕМА “СПОРТ”

УРОК 51

Тема. Олімпійські ігри. Спеціальні питання

Мета:

– вдосконалювати навички усного мовлення та читання з теми;

– вчити учнів логічного висловлювання під час виконання проблемних завдань;

– сприяти розвитку критичного та аналітичного мислення, аналізу та самоаналізу, колективізму та персональної відповідальності;

– виховувати інтерес до вивчення англійської мови й естетичне сприйняття навколишнього середовища.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу.

Привітання

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III. Основна частина уроку

А) Перевірка виконання домашнього завдання

В) Впр. 1, с. 81 – listen to the commentaries and match them with the kinds of sports from the list below (tape 29, p. 191)

1) boxing

2) car races

3) running

4) swimming

5) gymnastics

C) Bпp. 2, c. 81 – match the words or word combinations with their translations

– програвати

– півфінал

– перемогла

– нагорода

– суперник

– рахунок

– турнір

– внічию

D) Впр. З, с. 82 – read an article from a newspaper sports page and say what kind of sports competition it is about

E) Bпp. 4, c. 82 – The Olympic Games (Special questions)

Why are they

called the Olympic Games?

How long do the summer games last?

There are winter games too, aren’t there?

What do the five circles on the Olympic flag represent?

When did the tradition of the Olympic flame begin?

What happens at the Opening Ceremony?

Are the medals really made of gold, silver and bronze?

What’s the motto of the Olympic movement?

F) Tao exercise 3. “Side to side”

Start from the balanced position. On the in-breath raise both hands slowly till your fingertips touch above your head. At the same time raise your right leg horizontally to the side and bend your trunk to the left. On your out-breath return slowly to the starting position. Then repeat the movement raising your left leg. Do this five times on each leg.

G) Bпp. 5, c. 83 – how much do you know about a marathon?

Where does the name marathon come from?

When was the first marathon?

A marathon is… long.

Who can enter a marathon?

Which of these are not allowed during the marathon?

H) Повторення лексики, вивченої на уроці за темою “Sports”

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Впр. 5, с. 83.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку та оцінює роботу учнів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Олімпійські ігри. Спеціальні питання - Плани-конспекти уроків по англійській мові


Олімпійські ігри. Спеціальні питання