Опорно-рухова система ссавців

Тема 10. ССАВЦІ

§ 49. Опорно-рухова система ссавців

Розглянемо будову скелета і особливості мускулатури ссавців на прикладі вовка.

Скелет вовка (мал. 135), як і скелет інших чотириногих хребетних, представлений трьома відділами (пригадай, якими саме).

Череп складається з кількох десятків кісток, що зрослися. Єдина рухома кістка в ньому – нижня щелепа. Череп вовка принципово не відрізняється від черепа інших хребетних тварин, проте для нього характерні збільшення об’єму тієї частини, де міститься мозок, та дуже розвинені щелепи.

 Опорно рухова система ссавців

src="/image/1/image149_17.jpg" class=""/>

Мал. 135. Скелет вовка:

1 – череп; 2 – лопатка; 3 – плечова кістка; 4 – променева кістка; 5 – ліктьова кістка; 6 – кістки кисті;

7 – ребра; 8 – шийні хребці; 9 – грудні хребці; 10 – поперекові хребці; 11 – тазові кістки; 12 – хвостові хребці; 13 – стегнова кістка; 14 – малогомілкова кістка; 15 – великогомілкова кістка; 16 – кістки стопи.

Осьовий скелет вовка утворюється з хребта та грудної клітки. Хребет поділяється на п’ять відділів: шийний, спинний, поперековий, крижовий і хвостовий. Шийний відділ у вовка, як і в переважної більшості ссавців,

складається із 7 хребців.

– Чи знаєш ти, що навіть довгошия жирафа має таку саму кількість хребців, як миша або кріт, який майже позбавлений шиї. Загальна довжина шиї у ссавців залежить від довжини кожного хребця. А от у птахів – усе навпаки: чим довша шия, тим більше в ній хребців.

Грудний відділ налічує 12 хребців. До всіх грудних хребців прикріплюються ребра. Частина ребер зрощується з грудниною, утворюючи грудну клітку – надійний захист життєво важливих і вразливих органів: серця і легенів. У поперековому відділі хребта вовка – 6 міцних хребців.

Крижовий відділ хребта найкоротший, але надзвичайно міцний. Його складають лише 3 хребці, які зрослися між собою і з двома хвостовими хребцями, утворюючи крижі. Завдяки особливій міцності крижі утримують кістки нижнього поясу кінцівок, на які у ссавців припадає найбільше навантаження.

Хвостовий відділ налічує 20 хребців.

– На відміну від сталої кількості шийних хребців, кількість хвостових хребців У ссавців різна. Довгохвості звірі мають до кількох десятків хвостових хребців, а безхвості або майже безхвості – лише 3-4 хребці.

Пояс передніх кінцівок представлений парними кістками – лопаткою та ключицею. (Якої кістки поясу верхніх кінцівок птахів немає у ссавців?) До них прикріплюються парні кістки передніх кінцівок: плечова, що утворює плече, ліктьова та променева, які складають передпліччя, а також дрібні кістки кисті.

Пояс задніх кінцівок представлений трьома парними тазовими кістками, що зрослися. Задні кінцівки складаються з таких парних кісток: стегнової, великогомілкової та малогомілкової, а також дрібних кісток стопи. Великогомілкова та малогомілкова кістки утворюють гомілку.

– Чи знаєш ти, що в анатомії словом плече називають зовсім не ту частину тіла, на якій ми носимо сумку, а частину руки вище від ліктя. Частина руки, що нижче від ліктя,- це передпліччя.

Зубна система (мал. 136). Зуби ссавців, зокрема й вовка, складаються з особливої речовини – дентину і зовні вкриті емаллю. Вони містяться в спеціальних лунках щелепних кісток і мають корені. Зуби ссавців різні на вигляд і виконують різні функції. Передні зуби – різці – призначені для відкушування і подрібнення кісток. З обох боків від них розташовані ікла, які допомагають захоплювати, утримувати та умертвляти здобич. Кутні зуби розміщені по боках щелеп, ними жують і подрібнюють їжу. Насамперед у вовченят прорізуються молочні зуби, які в 7-місячному віці замінюються на постійні. Вовк має 42 зуби.

– Зверни увагу на те, як кішка пережовує їжу. Нахиливши голову вбік, вона неначе розрізає поживу. Чи знаєш ти, чому це так? У хижаків розташування кутніх зубів нагадує ножиці. Власники таких гострих зубів здатні перерізати міцні хрящі та невеликі кістки.

Зуби ссавців відрізняються від зубів плазунів. Вони різні за своєю будовою і призначенням, розміщуються в спеціальних заглибинах і мають корені. У багатьох ссавців молочні зуби змінюються на постійні.

Мускулатура вовка утворена трьома основними групами м’язів. Поверхнева, або шкірна, мускулатура міститься безпосередньо під шкірою.

 Опорно рухова система ссавців

Maл. 136. Череп і зуби вовка:

1 – різці; 2 – ікла; 3 – кутні зуби; 4 – хижі зуби; 5 – верхня щелепа;

6 – нижня щелепа; 7 – жувальні м’язи.

– У різних видів ссавців шкірна мускулатура розвинена по-різному. Завдяки скороченню поверхневих м’язів у собак шерсть на спині встає дибки, на морді мавп з’являється гримаса, а їжаки спритно згортаються в клубок.

М’язи тулуба добре розвинені в усіх ссавців. До цієї групи м’язів належать спинні, грудні та міжреберні м’язи.

Мускулатура кінцівок також добре розвинена. Особливого розвитку набули м’язи задніх ніг. Завдяки сильним м’язам спини й кінцівок вовк здатний бігати дуже швидко – великими стрибками, згинаючи та розпрямляючи тулуб, відштовхуючись по черзі то передніми, то задніми ногами.

Відмітною ознакою мускулатури ссавців є наявність діафрагми – м’язової перегородки, що відмежовує грудну порожнину від черевної. Вона відіграє важливу роль у процесі дихання. Інша особливість – наявність дуже сильних жувальних м’язів.

Мускулатура і скелет ссавців мають в основному таку саму будову, як і в рептилій, але в ряді деталей досконалішу. Зокрема добре розвинена зубна система.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Опорно-рухова система ссавців - Біологія


Опорно-рухова система ссавців