ОРГАНИ ДИХАННЯ: БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ – ДИХАННЯ – ЛЮДИНА

Біологія – універсальний довідник

ЛЮДИНА

ДИХАННЯ

ОРГАНИ ДИХАННЯ: БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ

Сукупність процесів, що забезпечують надходження в організм кисню, використання його для окиснення органічних речовин і виділення вуглекислого газу та деяких інших сполук, називається диханням.

Головний орган дихальної системи – легені. До них зовнішнє повітря надходить дихальними шляхами, які послідовно з’єднані між собою порожнинами і трубками. Спочатку повітря проходить через дві носові порожнини, які з’єднуються з глоткою.

Стінки носових порожнин вкриті слизовою оболонкою з миготливим епітелієм. Тут вдихуване повітря очищується від пилу, зволожується, зігрівається до температури тіла, а мікроорганізми, що потрапили до них, знешкоджуються. Завдяки рефлексу чхання великі частки пилу і надлишок слизу виділяються з організму. Повітря, пройшовши через носову порожнину, потрапляє до носоглотки.

Носоглотка сполучається з гортанню. При ковтанні їжі вхід до гортані закривається хрящовим надгортанником. Це перешкоджає потраплянню їжі з носоглотки до дихальних шляхів. Найважливішими функціями гортані є проходження повітря

до трахеї, участь у формуванні звуків людської мови і запобігання проникненню до дихальних шляхів шкідливих для організму речовин. При подразненні рецепторів гортані виникає рефлекторна реакція – кашель, завдяки якому порожнина гортані очищується від подразливих речовин.

Гортань безпосередньо переходить у трахею, і на рівні п’ятого грудного хребця поділяється на два великих бронхи, що входять у праву і ліву легені. У трахеях та бронхах продовжується насичення вдихуваного повітря водяною парою і його очищення. Слиз, що виділяється з часточками пилу і мікроорганізмами, війки епітелію спрямовують у глотку, де він проковтується.

У легенях відбувається обмін газів між вдихуваним повітрям і кров’ю. Внутрішня стінка грудної порожнини та легені покриті щільною оболонкою – плеврою. Простір між ними (плевральна порожнина) заповнений плевральною рідиною.

Тканина легень складається з бронхів, які галузяться, та легеневих пухирців (альвеол), обплетених густою сіткою капілярів. Альвеоли та капіляри забезпечують інтенсивний газообмін: вуглекислий газ із крові переходить у легеневий пухирець, а кисень з пухирця – у кров. Вуглекислий газ виділяється з легень під час видиху, а збагачена киснем і очищена від вуглекислого газу кров по легеневих венах надходить до серця і розноситься по всьому організмі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ОРГАНИ ДИХАННЯ: БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ – ДИХАННЯ – ЛЮДИНА - Довідник з біології


ОРГАНИ ДИХАННЯ: БУДОВА ТА ФУНКЦІЇ – ДИХАННЯ – ЛЮДИНА