МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ
Розділ 1
БІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ
1.1.6. Особливе місце людини в системі органічного світу
Людина є закономірним підсумком розвитку органічного світу. її історичний вік відносно невеликий – близько двох мільйонів років, але темпи становлення дуже високі. Це пов’язано з тим, що впродовж еволюції тут діяли не тільки біологічні, а й соціальні чинники.
Безпосередніми пращурами людини були вимерлі людиноподібні мавпи – австралопітеки (південні мавпи). У ході антропогенезу мала місце послідовна
Людина – біосоціальна істота. Це вінець Природи, особливим чином виділений із світу тварин. її суттєві біологічні особливості: 1) складність анато – мо-фізіологічної організації; 2) високорозвинений мозок, який забезпечує енергонадмірність (людина – витончений перетворювач природної енергії); 3) обмеження природного добору як рушійного фактора еволюції.
Соціальні прояви людини пов’язані з формуванням другої сигнальної системи (здатність сприймати сигнали словом), що створило фундамент
Рис. 1.13. Головний мозок людини (ліва півкуля).
Біологічну сутність людини вивчає біологія людини, важливим розділом якої є медична біологія. Соціальну сутність людини розглядає комплекс суспільних дисциплін – філософія, теологія, політологія та ін.
Людина, як і все живе, може активно існувати тільки в біосфері. її зв’язок з живою оболонкою Землі нерозривний. Як відзначав В. І. Вернадський, людина стала найбільшою геологічною силою, яка сприяла переходу біосфери в якісно нову фазу – ноосферу. Ноосфера, або “розумна оболонка” Землі, за В. І. Вернадським, – це найвища стадія розвитку біосфери. Швидкозростаюча, дуже активна діяльність людини задля покращення свого життя і перетворення природних енергетичних процесів, супроводжується змінами параметрів біосфери. Виникла тенденція екологічної кризи.
Таким чином, на початку третього тисячоліття н. е. в історії Землі склалася ситуація, коли цивілізоване людство стало головним і визначальним чинником існування та розвитку живої Природи на одній з планет Сонячної системи – Землі.