Особливості будови і життєдіяльності ссавців – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

Біологія – універсальний довідник

ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТВАРИНИ

ТИП ХОРДОВІ

КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ

Ссавці, або Звірі, – вищий клас хребетних тварин, що налічує понад 4 тис. видів, з них в Україні – 108. У ході еволюції ссавці розвинулись у найдосконалішу гілку тваринного світу. Зайняти панівне місце у тваринному світі ссавцям дозволили ознаки прогресивного характеру: диференціація кори великих півкуль; наявність матки; живородіння і вигодовування малят молоком; досконалість терморегуляції. Ссавці поширені на всій

земній кулі – від екватора до полюсів. Вони живуть у лісах (лосі, кабани, вовки, лисиці, зайці), горах (гірські козли і барани), степах і напівпустелях (сайгаки, ховрахи, хом’яки, тушканчики), у грунті (кроти і сліпаки), морях і океанах (кити, дельфіни). Деякі з них (кажани) значну частину активного життя проводять у повітрі.

Особливості будови і життєдіяльності ссавців

Зовнішня будова і спосіб життя. Тіло ссавців поділяється на голову, шию, тулуб, хвіст і кінцівки. Більшість ссавців – чотириногі тварини. їх тулуб піднятий над землею. Ноги мають такі ж відділи, як і в земноводних та плазунів, але розміщуються

не з боків тулуба, а під ним. Такі особливості будови сприяли досконалішому пересуванню сушею. Характерною ознакою ссавців є наявність волосяного покриву (шерсті), що захищає тіло від механічних пошкоджень та несприятливих факторів середовища, відіграє важливу роль у терморегуляції. Розрізняють жорстке, пряме і довге волосся – ості та коротке і м’яке – пух (підшерстя). Шерстяний покрив може складатися винятково з ості (олені) або з підшерстя (кроти). Волосся, кігті, нігті, роги та копита є похідними шкіри. На відміну від плазунів та птахів, у шкірі ссавців містяться сальні, потові, пахучі (у багатьох видів) та молочні залози. Пахучі та молочні залози – це видозмінені потові залози. Секрет молочних залоз – молоко – містить органічні речовини та мінеральні солі і служить для вигодовування малят. У всіх ссавців, за винятком першозвірів, молочні залози мають соски.

Особливості скелета. Скелет за багатьма ознаками подібний до скелетів інших хребетних тварин. Він поділяється на череп, хребет, скелет парних кінцівок. Череп складається з меншої, ніж у плазунів, кількості кісток: частина їх зростається між собою під час розвитку зародка. Мозкова коробка черепа розвинена краще, що пов’язано з великим об’ємом головного мозку. У хребті чітко виділено 5 відділів: шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий. У шийному відділі хребта завжди 7 хребців. В інших відділах хребта кількість хребців різна. Грудний відділ хребта та ребра утворюють грудну клітку. Усі хребці, за винятком крижових і більшості хвостових, сполучаються між собою рухомо. Крижові хребці та, у більшості випадків, 2 хвостових хребці зростаються, утворюючи єдину кістку – крижі. Пояс передніх кінцівок складається здебільшого з 2 пар кісток (лопаток і ключиць), тазовий – з 3 пар (сідничних, лобкових і клубових). Скелет кінцівок має типову для наземних тварин будову, але кількість пальців може бути різною (від 5 до 1).

М’язи. У ссавців складна система м’язів, що забезпечує різні рухи. Найрозвинутіші м’язи кінцівок. Характерною ознакою ссавців є наявність м’язової перегородки – діафрагми, що відділяє грудну порожнину від черевної, а також особливої підшкірної мускулатури, що бере участь у терморегуляції, забезпечує міміку (у приматів).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Особливості будови і життєдіяльності ссавців – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ - Довідник з біології


Особливості будови і життєдіяльності ссавців – КЛАС ССАВЦІ, АБО ЗВІРІ