ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

§ 21. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ

– Що ви знаєте про Індійський океан?

Індійський океан – третій за площею океан Землі. Саме в Індійському океані люди почали здійснювати свої перші морські подорожі. Назва океану походить від Індії – країни, яка ще в давнину славилася своїми багатствами й береги якої він омиває.

– 1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль (форзац 1) Індійський океан. 2. Визначте, по який бік від екватора та в якій півкулі він розташований. 3. Назвіть материки, які

він омиває.

Індійський океан повністю розташований у Східній півкулі. Більша його частина міститься в Південній півкулі. Індійський океан омиває береги Австралії, Євразії, Африки та Антарктиди.

Глибина Індійського океану в середньому становить понад 3900 м, а найбільша – 7729 м.

Як змінюється температура поверхневих вод в Індійському океані?

Температура поверхневих вод в Індійському океані змінюється від +28 °С поблизу екватора до 0 °С біля берегів Антарктиди. Узимку біля узбережжя Антарктиди Індійський океан замерзає.

Над Індійським океаном, як і над Тихим та Атлантичним, вирують урагани,

які приносять штормову погоду.

– Чи багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ Індійського океану?

Теплі води Індійського океану є середовищем для існування різноманітних рослин і тварин. Рослинний і тваринний світ Індійського океану має багато спільного з Тихим і Атлантичним океанами. Водорості облямовують береги материків і островів, утворюючи підводні луки. Серед сотень видів риб поширені сардинела, скумбрія, ставрида, нототенія, окунь, тунець. У відкритому океані живуть різні види акул і летючі риби.

Особливо багате життя вирує в прибережних районах і на мілководді поблизу коралових рифів. Там живуть каракатиці й кальмари, лангусти й креветки, морські зірки та морські їжаки.

Є гігантські морські черепахи та дельфіни. У холодніших водах поблизу Антарктиди водиться багато китів і тюленів.

В Індійському океані живуть дуже отруйні хижі морські змії, які живляться рибою (мал. 63). Вони добре плавають і пірнають. Морські змії можуть пірнати на глибину до 200 м і перебувати під водою майже 2 години.

У теплих водах уздовж узбережжя Африки та Євразії, у місцях, захищених від хвиль, простягаються мангрові ліси (мал. 64).

Тут ростуть рослини, корені яких занурені в засолений намул. У них виростають дихальні корені, які стирчать над водою. За їх допомогою рослини вбирають повітря, необхідне для дихання.

 ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ

Мал. 63. Морська змія

 ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ

Мал. 64. Мангрові зарості

 ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ

Мал. 65. Мулистий стрибун

У мангрових заростях сприятливе середовище для життя тварин, багато з яких мають промислове значення: устриці, краби, креветки.

Мулистий стрибун – невелика риба, яка може пересуватися за допомогою передніх плавців по намулу і підійматися на коріння мангрових дерев. Ця риба може стрибати, відштовхуючись хвостом (мал. 65).

Індійський океан – третій за площею океан планети. Він розташований у Східній півкулі. Більша його частина міститься в Південній півкулі. Теплі води Індійського океану є середовищем для існування різноманітних рослин і тварин.

– 1. Покажіть на фізичній карті півкуль Індійський океан і розкажіть, де він розташований. 2, Назвіть материки, які омиває Індійський океан. 3. Які природні умови в Індійському океані? 4. Які рослини є в Індійському океані? 5. Які тварини живуть в Індійському океані? 6. Знайдіть інформацію та підготуйте повідомлення про тварину, яка живе в Індійському океані.

В Індійському океані розташоване найсолоніше море Світового океану – Червоне море. У море не впадають річки, які несуть намул і пісок, тому вода в ньому кришталево чиста.

Червоне море – це царство коралів різних форм і кольорів. З кораловими рифами тісно пов’язане життя багатьох риб.

 ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ - Натурологія


ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ІНДІЙСЬКОГО ОКЕАНУ