Особливості відмінювання іменників різного роду в однині

Урок 30

Тема. Особливості відмінювання іменників різного роду в однині

Мета: закріплювати знання про відмінювання іменників, продемонструвати відмінності у відмінюванні іменників різних родів, вчити визначати відмінок іменників, ставити іменники у початкову форму; розвивати мовленнєві вміння дітей; виховувати уважність, старанність, акуратність у записах.

Обладнання: картки індивідуального опитування.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

1. Робота із вправою 113

Індивідуальне опитування.

2. Картки

індивідуального опитування

Картки 1

Випиши словосполучення, в яких виділені слова мають переносне значення.

Теплий (молоко, вечір, зустріч). Крутий (берег, характер, спуск). Птах (сталевий, водоплавний, великий). Крик (дитина, мода, птах). Сховати (книга, усмішка, думка).

Картка 2

Провідміняй іменники: сніг, сонце.

Картка 3

Провідміняй іменники: трава, сіль.

Роботу з картками 2 і 3 провести на дошці.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

– Перевірте, чи правильно записані відмінки, питання до них і форми іменників.

– Чим відрізняються форми іменника і спільнокореневі

слова?

– Назвіть закінчення іменників у різних відмінках.

– Чому в одних і тих самих відмінках іменники мають різні закінчення?

III. Оголошення теми і мети уроку

– Сьогодні ми якраз і поговоримо про відмінності у відмінюванні іменників, з’ясуємо, з чим це пов’язано.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Проблемне питання. Пошукова робота

– Так чому ж іменники в однакових відмінках мають різні закінчення? З чим це пов’язано?

– Давайте проаналізуємо таблиці у вправі 115 і спробуємо знайти відповідь на ці питання.

Колективна усна робота із вправою 115.

Як висновок – ознайомлення із правилами на с. 59.

2. Робота в парах

За вправою 116 (1) – колективно; 116 (2) – самостійно.

Перевірка – фронтально.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Самостійна робота (за вправою 117)

Доцільно речення скласти колективно, а відмінки визначити самостійно.

2. Робота за варіантами

Вправу 114 виконати за варіантами: I варіант – перший абзац; II варіант – другий абзац; III варіант – третій абзац; IV варіант – четвертий абзац.

Вчитель призначає консультантів для кожного варіанта із числа учнів, які першими правильно виконали завдання.

– Кому вдалося виконати завдання без помилок?

– Поміркуйте, над чим треба попрацювати тим, в кого у роботі були помилки.

2. Робота із словниковими словами

– Яка пора року описана в тексті?

– Замініть одним словом: подія, яка сталася протягом осені (зими, весни, літа).

– Зверніть увагу на слова, записані на с. 56. Як ви думаєте, чому їх треба внести до словничка?

– Занесіть слова у словничок, підкресливши орфограму.

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

– Що ми сьогодні вчилися робити?

– А для чого нам це потрібно?

– Розкажіть, про що ви сьогодні дізналися.

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VII. Домашнє завдання

С. 59, правило; вправа 118; повторити словникові слова.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Особливості відмінювання іменників різного роду в однині - Плани-конспекти уроків по українській мові


Особливості відмінювання іменників різного роду в однині