Охорона унікальних форм рельєфу

РОЗДІЛ 3 ГЕОГРАФІЧНА ОБОЛОНКА

Тема 1. Літосфера

§ 32. Охорона унікальних форм рельєфу

Пригадайте

Як внутрішні і зовнішні процеси Землі впливають на її рельєф? (Див. § 23-25, 27.)

Яке значення рельєфу в житті та господарській діяльності людини?

(Див. §29.)

Як людина впливає на рельєф? (Див. § 27.)

Унікальні форми рельєфу – неповторні, свого роду єдині форми земної поверхні. Унікальні форми рельєфу на земній кулі трапляються дуже рідко. За походженням їх поділяють на дві великі групи. До першої групи відносять унікальні форми

рельєфу, що утворились унаслідок внутрішніх процесів Землі, тобто вулканічного походження або пов’язані з рухами земної кори. Так, завдяки виходу на земну поверхню магми виник єдиний у Європі активний і небезпечний вулкан Везувій. Магма, що прорвалася до земної поверхні, сприяла формуванню на території США Башти Диявола – стовпчастої скелі, стіни якої стрімко здіймаються на висоту понад 200 м (мал. 83, 1). Одне з найвеличніших природних творінь земних надр – Африканська зона розломів завдовжки загалом близько 7000 км утворилась унаслідок розтягування земної кори (мал. 83, 2).

До другої групи належать

унікальні форми рельєфу, що утворились унаслідок зовнішніх процесів Землі, зокрема руйнівної діяльності річок, вітру, моря, льодовиків тощо. Наприклад, візитною карткою Альп давно стала зубчаста чотиригранна піраміда Маттерхорн, сформована льодовиком (мал. 84, 1). Річка Колорадо за мільйони років своєї руйнівної діяльності виробила у Кордильєрах 350-кілометровий каньйон завглибшки понад 1,5 км (мал. 84, 3). А небесне тіло, що колись упало на Землю на територію нинішніх США, вмить створило величезний Аризонський метеоритний кратер діаметром 1300 м і завглибшки 180 м (мал. 84, 2).

 Охорона унікальних форм рельєфу

Мал. 83. Башта Диявола (1). Африканська зона розломів (2) 102

Дивовижні об’єкти і явища

“Вихідці з надр”. Тектонічні рухи спричинили появу на крайньому півдні Африканського материка Столової Гори, що й справді, наче стіл, здіймається на океанському узбережжі. Так само під дією рухів земної кори утворився і Маріанський глибоководний жолоб завглибшки 11 022 м (у Тихому океані).

Зовнішні творці-руйнівники. Морські хвилі, руйнуючи узбережжя Ірландії, народили “Бруківку Велетнів” – поверхню у вигляді опуклих кам’яних медальйонів, що складається з базальтових колон, заввишки до 6 м і діаметром до 1,5 м. Не менш унікальним є дивовижна група скель у Судетах під назвою Три Камені, що є результатом вивітрювання.

Значення унікальних форм рельєфу. “Життя” форм рельєфу набагато довше за життя людини. Тому їх складно спостерігати у розвитку. Вони наче застиглі “малюнки” природних процесів і, можливо, єдині свідки подій далекого минулого. Отже, унікальні форми рельєфу мають передусім наукову цінність, адже “розповідають” ученим про походження та розвиток рельєфу Землі в різні геологічні епохи. Вони збагачують наші знання про мінерали та гірські породи, “свідчать” про давній клімат та рослинний і тваринний світ у минулому.

Унікальні форми рельєфу і тепер впливають на розвиток і поширення різних видів флори й фауни. Крім того, багато з цих природних див стали місцями відвідувань величезної кількості туристів з усього світу, а також природничими музеями та заповідниками.

 Охорона унікальних форм рельєфу

Мал. 84. Гора-піраміда Маттерхорн (1),

Аризонський метеоритний кратер (2), Великий каньйон (3)

 Охорона унікальних форм рельєфу

Мал. 85. Карадаг (1), Аюдаг (2)

Однак слід пам’ятати, що зруйновані унікальні форми рельєфу не можна відновити, а тому вони потребують особливого і бережливого ставлення. Не випадково більшість таких форм розглядають як природоохоронні території.

Українські унікуми рельєфу. На території України також є чимало унікальних форм рельєфу. Дуже багатий на них Кримський півострів. Тут, зокрема, розташований Карадаг – єдиний у Європі вулкан минулої ери, своєрідний мінералогічний музей просто неба. Тут і Аюдаг – “ненароджений вулкан”, свідок сили внутрішніх процесів (мал. 85).

Особливе місце посідають грязьові вулкани на Керченському півострові, серед яких є й діючі. У Гірському Криму дивують своїми примхливими обрисами форми вивітрювання в Долині привидів (мал. 86). Великий каньйон Криму демонструє руйнівну роботу річок. А одна з найдовших серед берегових форм рельєфу у Європі – Арабатська стрілка, навпаки, є результатом творення. Щоправда, її створювали не річкові, а морські води.

Поза межами Криму також чимало унікальних форм рельєфу. Серед таких, наприклад, Товтрове пасмо – залишки єдиних у Європі бар’єрних рифів давнього моря на заході України. Унікальними є і карстові печери Поділля, серед яких Оптимістична – найдовша у світі гіпсова печера-лабіринт. Канівські “гори”, що утворились у результаті руйнівної роботи давнього льодовика, вражають перегорнутими й перекрученими шарами гірських порід та перепадами висот.

 Охорона унікальних форм рельєфу

Мал. 86. Форми вивітрювання. Гора Демерджі

– Унікальні форми рельєфу – неповторні, свого роду єдині форми земної поверхні.

– Унікальні форми рельєфу утворюються внаслідок внутрішніх і зовнішніх процесів Землі.

– Зруйновані унікальні форми рельєфу не можуть відновитися, тому потребують охорони.

Запитання і завдання для самоперевірки

Які форми рельєфу у вашій місцевості можна вважати унікальними? Відповідь обгрунтуйте.

Поясніть, з якою метою охороняють унікальні форми рельєфу.

Наведіть приклади зовнішніх процесів, що руйнують створені внутрішніми процесами унікальні форми рельєфу.

Які форми рельєфу називають унікальними?

Ознайомтеся з цією темою і ви дізнаєтеся багато цікавого про унікальну повітряну оболонку Землі – атмосферу, про погоду, кліматичне різноманіття нашої планети. Ви довідаєтеся про те, чому змінюється температура, виникає вітер, з чого утворюються хмари і чому не з будь-яких хмар падає дощ чи сніг. Дізнаєтеся про різні способи спостережень за атмосферою та про те, як складають прогнози погоди. Ви навчитеся спостерігати за атмосферними явищами, аналізувати отримані дані, а також виконувати різноманітні досліди. Вони допоможуть вам краще зрозуміти значення повітряної оболонки для людства і для себе.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Охорона унікальних форм рельєфу - Географія


Охорона унікальних форм рельєфу