Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Розділ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УKPAЇНИ

Тема 6. ВНУТРІШНІ ВОДИ

§26. Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Географічна розминка

Пригадайте з курсу загальної географії, що називають озером і за яких умов виникають озерні улоговини.

Покажіть на карті найбільше озеро України, поясніть його походження.

Озера. Як вам уже відомо, озерні улоговини утворюються за різних умов. В Україні налічують понад 20 тис. озер, більшість яких виникли в заплавах річок. Особливо багато заплавних озер у заплавах

Дніпра, Десни, Прип’яті, Сіверського Дінця та малих річок Полісся. Ці озера здебільшого невеликі. Винятком є заплавні озера в пониззі Дунаю. Серед таких і найбільше в Україні прісне озеро Ялпуг (Ялпух), що має площу 149 км2 (мал. 118). Тому, хто захоче не просто відвідати це озеро, а обійти його навколо, доведеться набратися сил і приготуватися до тривалої подорожі. Адже довжина Ялпугу – 39 км, а ширина сягає 5 км.

Проблема

У південній частині Ялпуг протокою сполучений з іншим великим заплавним озером – Кугурлуй (мал. 118). У сімдесятих роках минулого століття в найвужчому місці цієї протоки споруджено

дамбу з мостом і прокладено дорогу Ізмаїл-Рені. Через дамбу природний водообмін між озерами Ялпуг та Кугурлуй порушився, скоротився майже на третину. Як наслідок, підвищився ступінь забруднення Ялпугу. Якими будуть ваші пропозиції щодо уникнення загрози забруднення найбільшого озера країни?

Крім Ялпугу і Кугурлую, в групі придунайських заплавних озер розмірами виділяються ще Кагул, Катлабуг, Китай. Площа кожного з них вимірюється десятками квадратних кілометрів. Усі вони порівняно неглибокі, глибина зазвичай не перевищує 7 м, і тому взимку замерзають. Улітку ж озерна вода подекуди нагрівається до +27…30 °С.

Практичне завдання

Знайдіть на карті України найбільші заплавні озера придунайської групи.

Усі придунайські водойми раніше сполучалися з Дунаєм протоками. Нині ж від його заплави озера відокремлені штучними дамбами, за допомогою яких регулюють обмін води між рікою та озерами.

 Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Мал. 118. Заплавні озера Ялпуг (1) і Кугурлуй (2)

По-справжньому солоними є лиманні озера Криму, як-от найбільше озеро півострова – Сасик. Воно належить до так званих євпаторійських озер – чотирнадцяти солоних водойм поблизу м. Євпаторія, де розташоване й Мойнацьке озеро. Ще одне велике солоне озеро на західному узбережжі півострова – Донузлав, що є найглибшим у Криму (до 27 м).

На східному узбережжі півострова також є великі солоні водойми, що належать до групи керченських озер. Вони розташовані на узбережжі як Чорного, так і Азовського моря. Найбільші серед них Актаське, Тобечицьке, Узунларське. Цікавим є також Чокрацьке озеро, що виникло на місці грязьового вулкана.

Практичне завдання

Знайдіть на карті Криму найбільші солоні озера євпаторійської та керченської групи.

Усі солоні озера Криму утворилися внаслідок відокремлення від моря піщаними і піщано-черепашковими пересипами вузьких морських заток або завдяки затопленню балок після підвищення рівня моря. Дощі тут – рідкісне явище, тому озера живляться морськими водами та підземними мінералізованими водами. Під палючим кримським сонцем мілководні озера швидко перетворюються на ропу – солоний розчин. Подекуди він має фіолетове забарвлення, яким озеро зобов’язане водоростям. Тільки вони й здатні вижити в цьому соляному царстві. Улітку

Ж, коли зовсім сухо, чимало озер часто пересихають і тоді на їхньому дні залишається тільки солона кірка.

Серед інших солоних водойм Криму унікальним є Сиваш. Це озеро-затока Азовського моря, що відокремлена від нього Арабатською Стрілкою (мал. 119). Подібно до інших солоних водойм України, площа Сиваша коливається від 2,4 до 2,7 тис. км2. Так само не залишається постійною і його глибина, яка змінюється упродовж року від 0,5 до 1,5 м. Солоність Сиваша сягає подекуди до 200 %о і більше. Щороку надходження солей становить 12-14 млн тонн. Особливо багато солей у південній, найвіддаленішій від моря, частині. Тут за 800850 років існування Сиваша його вода перетворилася власне на ропу.

 Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Мал. 119. Сиваш (аерофотознімок)

Нотатки краєзнавця

Українська “сільниця”. 3 1 см2 поверхні Сиваша щорічно випаровується близько 1000 мм води. Це більше ніж утричі перевищує річну кількість атмосферних опадів, які тут випадають. Замість води, яка постійно випаровується, залишаються солі. З ропи Сиваша одержували чимало корисних речовин, які використовували передусім у хімічній промисловості. Крім того, Сиваш здавна забезпечував кухонною сіллю. Звідси її розвозили на своїх волах по всій країні чумаки.

 Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Мал. 120. Озеро Світязь

 Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Мал. 121. Озеро Бребенескул

Цікаві за походженням провальні (карстові) озера, що утворились у результаті дії підземних вод. Таке походження має Світязь – одне з найбільших озер України, що в групі Шацьких озер на півночі Волині (мал. 120). Саме існування цього озера є своєрідним порушенням географічних законів.

Адже його ложе складене крейдовими породами, які порівняно легко розчинюються природними водами. Попри це, озеро залишається повноводним завдяки живленню не тільки атмосферними, а й підземними (артезіанськими) водами.

Озера льодовикового походження, що утворилися під дією давніх льодовиків, трапляються у Карпатах. До них належать найвисокогірніше в Україні озеро Бребенескул (1801 м) (мал. 121), Несамовите (мал. 170),

Маричейка та інші. У Карпатах є загатні озера, що виникли в річкових долинах унаслідок обвалу скель, які перегородили шлях гірському потоку. Найбільше з них озеро Синевир.

У гірських масивах Західної України є також озера вулканічного походження, що утворилися в кратерах згаслих вулканів. Це глибоководні озера Липовецьке, Синє тощо.

Лимани. Вони утворилися на узбережжі Чорного й Азовського морів. На відміну від лиманних озер, лимани сполучаються з морем і мають з ним постійний зв’язок. Так, найбільший в Україні Дністровський лиман, хоча й відокремлений від моря піщаним пересипом, сполучається з Чорним морем Цареградським гирлом і судноплавним каналом. Дніпровсько-Бузький лиман має з Чорним морем безпосередній зв’язок через протоку завширшки 3 км. Так само вільний обмін з морськими водами мають і інші великі лимани України, як-от: Молочний, Тилігульський, Хаджибейський, Куяльницький.

 Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Мал. 122. Озеро Синевир

Водосховища і ставки. Ці штучні водойми споруджують, як ви пам’ятаєте, для зберігання води, звідки її забирають у певній кількості і в певний час на найрізноманітніші потреби. Усього в Україні споруджено понад 1100 водосховищ і близько 28 тис. ставків (мал. 123, 124).

Половина водосховищ і ставків розташована в басейні Дніпра. Крім того, саме на Дніпрі розташована найбільша в країні група водосховищ, що належить до однієї річки. Це величезні сховища води, що за розмірами нагадують моря. Довжина їх понад сотні кілометрів, а ширина найбільших сягає 25-28 км. Нині від кордону з Білоруссю майже до гирла Дніпра таких морів-водосховищ аж шість.

Практичне завдання

За картою України знайдіть дніпровські водосховища і визначте їхню назву.

Кожне з водосховищ наче водна сходинка вниз, якими тепер і крокує Дніпро до Чорного моря: Київське (мал. 124), Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське. Завдяки водосховищам дніпровською водою будь-якої пори року може користуватися понад половину населення нашої країни і майже 10 тис. промислових підприємств України. Дніпровська вода напуває також понад половину зрошуваних земель, а це майже 15 тис. км2. Завдяки великим каналам дніпровські водосховища простягають “руки” допомоги в далекі регіони країни, де також потрібна вода, наприклад на Донбас, у Крим.

Завдяки “морям” на Дніпрі його вода виробляє ще й електроенергію. А сам Славутич тепер судноплавний по всій довжині. Зрештою, дніпровські водосховища – це ще й величезні “рибні квартири”, де живе безліч смачних мешканців. Недарма тут так полюбляють відпочивати жителі й гості України.

 Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Мал. 123. Ставок у Кримських горах

 Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Мал. 124. Київське водосховище

Водночас спорудження велетенської дніпровської “драбини” спричинило серйозні небажані зміни в природі. Було затоплено чимало родючих земель і населених пунктів. Помітно змінився клімат прилеглих до водосховищ територій, подекуди почали зникати звичні 139 тварини і рослини. До того ж величезні хвилі, що здіймаються на рукотворних морях, швидко руйнують крутосхилі береги, уздовж яких часто ростуть ліси.

Канали. Ці “штучні річки” створюють для рівномірного розподілу внутрішніх вод по території країни (мал. 125). Призначення каналів відрізняється в різних регіонах України. Так, у перезволоженому Поліссі та передгір’ях Карпат їх споруджують для штучного водовідведення, а на півдні країни вони, навпаки, постачають воду для населених пунктів для зрошування сільськогосподарських угідь.

Найдалі передає воду Північнокримський канал, загальна протяжність якого становить понад 400 км. За його допомогою дніпровську воду подають із Каховського водосховища у посушливі степи Херсонщини та Північного Криму і аж до самої Керчі. З Каховського водосховища бере початок і Каховський канал. Упродовж 130 км він несе воду через посушливі землі Херсонської та Запорізької областей на південний схід України. Велетенський канал Дніпро-Донбас простягся на понад 260 км від Дніпродзержинського водосховища до Сіверського Дінця. Його воду споживають у Харкові і на Донбасі.

У західному напрямку головна ріка України надсилає свої води, наприклад, у Кіровоградську область через канал Дніпро-Інгулець, що з’єднує два водосховища – Кременчуцьке на Дніпрі та Олександрійське на Інгульці. Дніпропетровська область одержує воду з Каховського водосховища каналом Дніпро-Кривий Ріг.

Крім дніпровської води, канали на півдні України переносять води й інших річок. Такими є, зокрема, канал Сіверський Донець-Донбас та Інгулецький канал, що між р. Інгулець і Бузьким лиманом.

ПРАКТИЧНА РОБОТА №4

Позначення на контурній карті озер, лиманів, каналів і водосховищ

Позначте на контурній карті озера: Ялпуг, Кугурлуй, Кагул, Катлабуг, Китай, Сасик, Мойнацьке, Донузлав, Актаське, Тобечицьке, Узунларське, Чокрацьке, Світязь, Бребенескул, Несамовите, Маричейка, Синевир, Липовецьке, Синє; лимани: Дністровський,

 Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали

Мал. 125. Дніпро-Донбас (1) і Північнокримський (2) канали

Дніпровсько-Бузький, Молочний, Тилігульський, Хаджибейський, Куяльницький; канали: Північнокримський, Каховський, Дніпро-Донбас, Дніпро-Інгулець, Дніпро-Кривий Ріг, Сіверський Донець-Донбас, Інгулецький; водосховища: Київське, Канівське, Кременчуцьке, Дніпродзержинське, Дніпровське, Каховське.

УЗАГАЛЬНЕННЯ

В Україні близько 20 тис. озер, більшість з яких виникли у заплавах річок.

Найбільший серед українських лиманів – Дністровський, що на узбережжі Чорного моря.

В Україні понад 1100 водосховищ і близько 28 тис. ставків, більшість з яких належить до басейну Дніпра.

Канали в Україні на Поліссі та в передгір’ях Карпат призначені для штучного водовідведення, а на півдні – для постачання води.

Ключові терміни і поняття

Озера: заплавні, лиманні, провальні (карстові), льодовикові, загатні, вулканічні озеро-затока лимани канали

Самоперевірка

Підготуйте коротку доповідь на тему “Дніпровські водосховища: користь і шкода”.

Поясніть, який тип озер і чому найпоширеніший в Україні.

Чому саме в південній частині України поширені озера з назвами, які перекладаються з тюркської як “сіль”, “гірке”?

Покажіть на карті найбільші озера і лимани України.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали - Географія


Озера. Лимани. Водосховища і ставки. Канали