Ознаки художнього та наукового текстів

Тема: Ознаки художнього та наукового текстів

Мета: вчити учнів розрізняти тексти за стильовими ознаками; розвивати зв’язне мовлення, увагу; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання: підручник, зошит.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Ось дзвінок сигнал подав –

До роботи час настав.

Ось і ми часу не гаймо,

А урок свій починаймо.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Перевірка домашнього завдання (с. 15, впр. 23)

– Які назви професій виписали?

– Про які професії ви дізналися вперше?

– Прочитайте

речення про професії, які вам найбільше сподобалися.

2. Бесіда

– З яких частин складається текст?

– Що потрібно робити, щоб уникнути повторів у тексті?

– З якою метою ви це робите?

3. Редагування тексту

– Прочитайте текст. Відредагуйте та запишіть його в зошит. Придумайте до тексту заголовок.

Рябчик живе в густому великому лісі. Тут рябчик завжди знаходить, чим поживитися. Узимку – бруньками, сережками з дерев, в інші пори року – ягодами. На деревах рябчик спочиває. Чудово літає між вітами. Притулившись до стовбура, рябчик ховається від ворогів.

4. Створення

проблемної ситуації

– Послухайте тексти і скажіть, що вони мають спільного і чим відрізняються?

РОМАШКА

Ромашка – трав’яниста рослина з розгалуженими стеблами і суцвіттями-кошиками. На їх краях розміщені білі квіти, а всередині – жовті.

ЛУГОВА ЦАРИЦЯ

У зеленому затишному храмі, вся переплетена золотими нитками сонця, на

Високому гінкому стебельці росла лугова цариця – ромашка. Рівна, висока, з яскраво-жовтою голівкою, в білих прозорих пелюстках.

– Чому про одне і те саме розповідають по-різному?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з ознаками різних текстів, у яких по-різному висловлюються думки. Спробуємо навчитися розрізняти такі тексти.

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за вправою 24 (с. 15)

– Прочитайте текст.

– Про кого йдеться в тексті? Перекажіть його.

– Прочитайте виділені слова.

– Навіщо письменниця вживає їх у тексті? (Вони допомагають описати тваринку.)

– Спишіть перший абзац тексту.

– Куди зібрався ховрашок? (У гості)

– Чому він порівнює себе з м’якеньким бумбончиком? Яке слово є підказкою? (Погладшав)

2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 15)

– Якими словами автор передає своє ставлення до персонажа у вправі 24?

– Як називаються тексти літератури (казки, оповідання, вірші)?

3. Робота за вправою 25 (с. 15-16)

– Прочитайте текст.

– Спишіть перший абзац тексту.

– Зіставте текст вправи 25 з текстом вправи 24.

– Чи наявні у тексті вправи 25 слова, які описують ховрашка?

4. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 16)

– Як називається текст, який ми прочитали у вправі 25?

– Як подається інформація у наукових текстах?

– Що відсутнє у науковому тексті?

– До якого тексту належать правила у підручниках?

5. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. “Я міркую!” (впр. 26, с. 16)

– Прочитайте тексти.

– Зіставте їх.

– Визначте, який текст художній, а який – науковий.

Поясніть свою думку.

2. Самостійна робота

1 варіант

– Спишіть художній текст, доповнюючи його третім абзацом із вправи 24.

2 варіант

– Спишіть науковий текст, доповнюючи його другим абзацом із вправи 25.

3. Розвиток зв’язного мовлення. Опис калини

– Відгадайте загадку.

– У вінку зеленолистім,

У червоному намисті

Видивляється у воду

На свою хорошу вроду. (Калина)

– Назвіть слова, які допомогли вам відгадати загадку.

– Розгляньте малюнок калини.

– Дайте відповіді на запитання, використовуючи слова-підказки.

– Як люди називають калину?

– Які у неї гілки?

– Яке листя?

– Який цвіт?

– Які ягоди?

Слова-підказки: як дівчина-чарівниця; як наречена у вінку; тонке, зелене, розгалужене; темно-зелене, смарагдове; білий, запашний, квіточка, ніби дівчина в білій хустині; червоні, соковиті, дають цілющий сік.

– Запишіть опис калини в зошит.

– Зачитування письмових робіт. Аналіз мовних помилок.

– Які слова в описі зробили ваш текст художнім?

– Підкресліть їх.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

– Які ознаки художніх текстів запам’ятали?

– Які тексти належать до художніх?

– Чим науковий текст відрізняється від художнього?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 16, впр. 27.

– Складіть художній текст про свою улюблену тваринку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Ознаки художнього та наукового текстів - Плани-конспекти уроків по українській мові


Ознаки художнього та наукового текстів