ПЕРЕДУМОВИ ФОРМУВАННЯ, УКРАЇНСЬКОГО ТЕАТРУ

ІСТОРІЯ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

Розділ ІІІ

Культурні процеси напередодні і в добу козаччини

ПЕРЕДУМОВИ ФОРМУВАННЯ УКРАЇНСЬКОГО ТЕАТРУ

Театралізація в організації та проведенні традиційних календарних свят і обрядів, ігрові ситуації, які були обов’язковим елементом, з часом трансформувались у сценічні рішення. Залежно від “сценарію” дійство розгорталось у хаті або на вулиці, неодмінною його умовою була масовість, глядачів як таких не було, кожен мав роль і виконував її. Популярними були свята побутові (вечорниці, посиденьки,

весілля), обрядові (різдво, колядування, щедрування, засівання, Івана Купала, зелені свята, обжинки), ігрові та розважальні. Фантазія в ігрових ситуаціях не знала меж, поряд з реальними персонажами господаря, господині вводились і діяли фантастичні – чорт, Смерть, Баба Яга, кикимора, а також трансформовані з тваринного світу – коза, ведмідь, лелека та ін.

Багато свят тотожні у слов’янських народів; для них характерні спільність тем, персонажів, ігрових ситуацій, час проведення, обов’язкові елементи оформлення. Це підтверджує тезу про однокорінне походження слов’ян.

Трансформація

театралізованих народних дійств у народну драму відбувається в XVI-XVII ст. їх грали на ярмарках напівпрофесійні трупи або учні. Розширюється коло сюжетів, вводяться сатиричні та комедійні жанри. Як правило, вони будуються на протиставленні – багатий – бідний, розумний – дурень; популярними стають напівфантастичні герої – Цар Максиміліан, Александр Македонський, житійний Цар Ірод та ін.

Особливої популярності зажили вертепні драми. їх сюжети – житія святих, про козака Мамая – завжди діставали схвальний відгук глядачів. Активними пропагандистами і шанувальниками вертепу були студенти Києво-Могилянської академії.

Вертепні вистави Закарпаття дещо відрізнялися від традиційних, вони супроводжувалися сценками ряджених, що по-своєму збагачувало спектакль. Найшанованішими були “Віфлеємські ігри”, “Ясличка”, “Австир”, “Віфлеєм”. У карпатському регіоні вертеп розвивався в тісному зв’язку зі словацьким “бетліємом”, польськими “геродами”, білоруською “батлейкою”.

Народні театральні дійства, народна драма, вертеп стали передумовою створення українського драматичного театру.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПЕРЕДУМОВИ ФОРМУВАННЯ, УКРАЇНСЬКОГО ТЕАТРУ - Довідник з культурології


ПЕРЕДУМОВИ ФОРМУВАННЯ, УКРАЇНСЬКОГО ТЕАТРУ