Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки

Урок № 3 5

Тема. Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки

Мета: повторити й систематизувати знання, які учні мають з 5 класу про перетворення десяткових дробів у звичайні і навпаки; доповнити ці відомості уявленням про нескінченні періодичні дроби та ознакою дробу, що його можна записати скінченним десятковим дробом; сформувати вміння записувати дробове число у вигляді десяткового (періодичного) дробу.

Тип уроку: систематизація і узагальнення знань учнів.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

Усні

вправи

1. Обчисліть:

6 : 10

0,2 – 4

5 + 0,8

0,76 – 0,3

0,8 : 2

2,1 -3

0,23 + 7

2,54 – 2

2,1 : 7

0,7 – 10

0,48 + 0,2

0,82 – 0,02

0,5 : 10

0,5 – 2

0,6 + 0, 34

0,63 – 0,6

4,1 : 2

0,25 – 4

2,7 + 1,12

0,8 – 0,25

2. Серед виразів знайдіть рівні:  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; 3:8; 7:5;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; 5:7.

3. Виконайте ділення: 3:4; 7:20.

4. Розкладіть на прості множники

числа: 4; 6; 8; 15; 20.

II. Повторення і систематизація знань

@ Після виконання усних вправ учні повторюють відомості, які вони здобули у 5 класі, а саме:

1) звичайний дріб  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпакиОзначає ділення а і b;

2) щоб звичайний дріб  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки записати десятковим дробом, можна а : b.

III. Доповнення знань. Мотивація навчальної діяльності

Задача. Обчисліть значення виразу  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки.

Аналізуємо ситуацію і бачимо, що маємо як десяткові, так і звичайні дроби, тому привести їх треба до одного вигляду, але, розпочавши перетворення, бачимо, що  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки= 0,75, але  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки = 0,1666…

Тому виникають запитання:

1) Що це за дроби (0,1666… і подібні), як вони називаються і як їх записують?

2) Що робити у випадку, коли у виразі є десяткові і звичайні дроби?

@ Подальше викладення матеріалу уроку ведеться традиційно за планом.

1. Уявлення про нескінченний періодичний дріб. Поняття періоду десяткового дробу. Запис періодичних дробів у “скороченій формі”.

2. Ознака нескоротного дробу, який можна записати нескінченними десятковими дробами.

IV. Засвоєння вмінь

Усні вправи

1. Прочитати дроби: 0,3; 1,(5); 1,(57); 1,5(7).

2. Скінченним чи нескінченним періодичним десятковим дробом запишеться такий дріб:  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки?

Письмові вправи

II, III рівні

1. Запишіть десятковим дробом:  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки.

Спочатку перевіряємо, якого вигляду десятковий дріб ми дістаємо (скінченний чи нескінченний), потім для нескінченного виконуємо ділення, допоки не встановимо період.

2. Виконайте дії в десяткових дробах: а)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; б)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; в)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; г)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки.

3. Знайдіть середнє арифметичне чисел: а) 3,25 і  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; б)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки і 4,15; в) 10;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки і 15,005.

4. Довжина прямокутника 3,6 дм, а ширина – на 1 Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки дм менша. Знайдіть ширину прямокутника.

5. Швидкість катера у стоячій воді 22,5 км/год, швидкість течії річки  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки км/год. Знайдіть швидкості катера за течією річки і проти течії. (Задачі, що передбачають дії з десятковими та звичайними дробами)

Додаткові вправи

1. Обчисліть значення виразу:

А)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; б)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; в)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки.

2. Спростіть вираз, використавши властивості дій, та обчисліть його значення:

А)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпакиА + 0,6а + 4 Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпакиА – 0,1а; а = 0; 1; 4;  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки.

Б) 10 + 3,4b + 8 Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпакиB – 2,26; b = 0; 1; 9; 0,1.

3. Яке число більше і на скільки:

А) 10 % якою становлять 8 або 12 % якого становлять 24;

Б) 24 % якого становлять 72 або 12 % якого становлять 60?

V. Підсумки уроку

В яких дробах краще обчислювати значення виразу:

А)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки+ 0,25; б)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки+ 0,25; в)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки + 0,25?

VI. Домашнє завдання

1. Виконайте дії в десяткових дробах: а)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки – 0,15; б) 3 Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки + 2,125; в) 5,4 –  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки; г)  Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки + 2,03.

2. Швидкість катера за течією річки 24 Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки км/год, швидкість течії 2,2 км/год. Знайдіть швидкість катера у стоячій воді та проти течії річки.

3. За першу годину автомобіль проїхав 48 км, за другу – 43,2 км, а за третю – 44 Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки км. Знайдіть середню швидкість автомобіля за ці 3 години.

4. У спортивних секціях займається 20 учнів 6-А класу, що становить – усіх учнів класу. Скільки учнів у цьому класі?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки - Плани-конспекти уроків по математиці


Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки