Перша навколосвітня подорож. Відкриття Південного материка. Походи землепрохідців

РОЗДІЛ 1 ГЕОГРАФІЧНЕ ПІЗНАННЯ ЗЕМЛІ

Тема 2. Епоха Великих географічних відкриттів

§ 6. Перша навколосвітня подорож. Відкриття Південного материка. Походи землепрохідців

Пригадайте

Чому люди прагнули здійснити навколосвітню подорож?

Перша подорож навколо світу. Визначну роль в епоху Великих географічних відкриттів відігравала ідея античних мислителів щодо кулястості Землі. З нею була пов’язана мрія досягти берегів Індії через Атлантичний океан. Перша навколосвітня подорож, яку очолив Фернан Магеллан, розпочалася 1519

року. П’ять суден з командою з 265 осіб успішно перетнули Атлантичний океан, заходячи в усі бухти на східному узбережжі Південної Америки (мал. 13). Рухаючись уздовж узбережжя материка, мореплавці потрапили в шторм і втратили один корабель. У жовтні 1520 року експедиція увійшла у вузьку протоку (пізніше названу Магеллановою), якою довго блукала в пошуках проходу до невідомого тоді океану. Під час цих пошуків було відкрито архіпелаг Вогняна Земля. Нарешті Магеллан знайшов вихід в океан, який назвав Тихим. За три місяці плавання на ньому не було жодного шторму. Але були інші біди: не вистачало прісної води, продуктів
харчування, люди хворіли на цингу. До того ж, діставшись Філіппінських островів, Магеллан зіткнувся з вороже налаштованими місцевими мешканцями. В одній із сутичок з ними мореплавець загинув. Залишки експедиції з 18 осіб на судні “Вікторія” обігнули Африку і 6 вересня 1522 року повернулися до Іспанії.

 Перша навколосвітня подорож. Відкриття Південного материка. Походи землепрохідців

Мал. 13. Навколосвітня подорож Фернана Магеллана

Отже, подорож Магеллана довела, що Земля кулястої форми, підтвердила єдність Світового океану та відкриття нового материка Колумбом.

Погляд у минуле

Шана капітанові. Іспанський король Карл подарував Елькано – капітанові (після загибелі Магеллана) “Вікторії” – герб із символічним зображенням глобуса і девізом “Ти обійшов навколо мене”.

Відкриття Південного материка. Наприкінці XVII та у XVIII ст.

Тривають відкриття нових земель, навколосвітні подорожі, досліджуються внутрішні райони материків. Так, голландський мореплавець Абель Тасман у 1642-1643 роках очолив експедицію з метою пошуку таємничого Південного материка. Він обійшов материк, який пізніше було названо Австралією, з півдня. Відкрив великий острів біля узбережжя материка, пізніше названий його ім’ям – Тасманія (мал. 14). Тасман пройшов також уздовж берегів Нової Зеландії, островів Тонга, Фіджі та ін. У 1644 році мореплавець обстежив північне узбережжя Австралії і наніс його на карту.

Вихід землепрохідців до Тихого океану. Назви Азія і Сибір для європейців тривалий час були невідомими. Просуванню на схід за Уральські гори перешкоджали Казанське та Астраханське татарські ханства. Тільки після завоювання їх російські землепрохідці змогли дістатися берегів Північного Льодовитого і Тихого океанів. Так, 1581 року Єрмак перетнув Урал. Це сприяло подальшому швидкому просуванню європейців на схід Євразії. З 1630 року розпочалися походи козаків-землепрохідців Івана Москвітіна, Василя Пояркова, Єрофея Хабарова. Вони вийшли на узбережжя Охотського моря та до річки Амур. У 1648 році Федір Попов і Семен Дежньов уперше пропливли Беринговою протокою (мал. 15). Завдяки цій експедиції на картах з’явилося зображення Північно-Східної Азії, підтверджено існування протоки між Азією і Америкою, відкрито Чукотський півострів.

 Перша навколосвітня подорож. Відкриття Південного материка. Походи землепрохідців

Мал. 14. Плавання Тасмана навколо Австралії

 Перша навколосвітня подорож. Відкриття Південного материка. Походи землепрохідців

Мал. 15. Маршрути Семена Дежньова

Королівські пірати та їхні відкриття. Ваші батьки добре пам’ятають колись популярну, сповнену романтики пісню про бригантину, яка піднімає вітрила на далекому Флібустьєрському (нині Карибське) морі. Ця назва повертає до буремного періоду XVI – XVII ст., коли із завойованого іспанськими конкістадорами Нового Світу до Іспанії пливли кораблі-галеони з награбованим золотом, сріблом, перлами та дорогоцінними прикрасами.

Погляд у минуле

Як з’явилися пірати.31535 по 1660 рік із поневолених держав інків і ацтеків було вивезено коштовностей на суму 2,5 млн доларів. Це вдвічі перевищувало вартість цінностей, видобутих у Старому Світі до XVIII ст. Уряди європейських країн – Великобританії, Франції, Голландії, які спізнилися у відкритті Нового Світу, організовували спустошливі грабежі країн Америки. Вони роздавали спеціальні грамоти на право грабувати. Так з’явилися королівські пірати. Долаючи водні простори у пошуках поживи, вони часом відкривали нові землі.

Одним з піратів був Френсіс Дрейк. У 1577-1580 роках він невідомими шляхами потрапив до Тихого океану, а повернувся додому через Індійський океан, здійснивши другу навколосвітню подорож. Дрейк довів, що Вогняна Земля – острів, наніс західне узбережжя Північної Америки на карту. За заслуги у відкриттях королева Великобританії присвоїла йому шляхетне звання лицаря.

Епоха Великих географічних відкриттів завершилася значними здобутками: було відкрито Новий Світ, зібрано достовірні дані про сухопутні та морські шляхи, про природні умови й багатства нових земель. У цю епоху географія стала однією з провідних наук, хоча ще залишалася описовою. Головним її завданням було накопичення фактів.

ПІДСУМКИ

Перша навколосвітня подорож Фернана Магеллана довела кулястість Землі.

Голландець Абель Тасман обігнув Австралію з півдня і довів існування цього материка.

Козаки-землепрохідці у XVII ст. відкрили Тихоокеанське узбережжя Азії і протоку між Азією та Америкою.

Другу навколосвітню подорож здійснив королівський пірат Френсіс Дрейк.

Запитання і завдання для самоперевірки

Що, на вашу думку, спричинило швидкий розвиток географії в епоху Великих географічних відкриттів? Проаналізуйте маршрут експедиції Фернана Магеллана. Які труднощі виникали під час плавання?

Знайдіть на карті географічні об’єкти, пов’язані з іменами мореплавців і дослідників епохи Великих географічних відкриттів.

Хто здійснив першу навколосвітню подорож? Яке її значення?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)


Перша навколосвітня подорож. Відкриття Південного материка. Походи землепрохідців - Географія


Перша навколосвітня подорож. Відкриття Південного материка. Походи землепрохідців