ПЕРСИК – МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ

Сад і город (енциклопедія)

МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ

ПЕРСИК

Через високі смакові якості персик одержав величезну популярність, але ця теплолюбна плодова культура в наших умовах найбільше підходить для вирощування в теплицях.

Дерева персика виростають до 3-5 м. Коренева система знаходиться на глибині 20-50 см. Персик належить до плодових дерев, які самозапилюються, але для підвищення врожаю його краще висаджувати ра30м із сортами-запильниками. Вік плодоносіння дерев – 2-3 роки. Дерево живе мало, а період продуктивного використання

в нього становить усього 12-15 років. Плодоносить персик на сильних змішаних пагонах, плодових і букетних гілочках.

Персик належить до світлолюбних культур. Добре переносить посуху й літню спеку. Вирощувати найкраще на легких суглинних і супіщаних грунтах із додаванням вапна. Персик погано реагує на надлишкову вологість грунту.

Вирощують персик на сіянцях мигдалю гіркого та вишні повстяної.

Персик є найбільш великоплідною культурою з групи кісточкових. Залежно від сорту вага плодів персика може досягати 150-200 г. Розрізняють два різновиди персика: справжній, у якого плоди вкриті пушком,

а кісточка може відокремлюватися або не відокремлюватися від м’якоті; і нектарин, у якого плоди не опушені.

При вирощуванні в саду краще висаджувати ранні сорти, які встигають визріти. А якщо температура взимку падає нижче 20 °С, персик вирощувати краще в теплиці.

Ветеран. Сорт виведений у Канаді. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 2-3 роки. Урожайність середня, з одного дерева одержують до 45 кг плодів у період повного плодоносіння. Середня вага плодів – 120-130 г. Забарвлення жовте, з темно-червоним рум’янцем. М’якоть соковита, волокниста, кісточка відокремлюється. Сорт характеризується підвищеною зимостійкістю, переносить весняні заморозки до -2…-5 °С.

Братець. Сорт виведений у Нікітському ботанічному саду (Крим). Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 2-3 роки. Урожайність у період повного плодоносіння становить 30-35 кг із одного дерева, а в тепличних умовах – 80-90 кг. Середня вага плодів – 125-130 г, забарвлення жовтогаряче, з розмитим рум’янцем. М’якоть жовта, солодка, слабоволокниста, з кісточкою, що легко відокремлюється. Сорт відзначається непоганою зимостійкістю, переносить весняні заморозки, але погано реагує на посуху.

30лота Москва. Кримський сорт із підвищеною зимостійкістю та стійкістю до заморозків. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 2 роки. Урожайність становить 35 кг із дерева в період повного плодоносіння, у тепличних умовах – 100 кг. Середня вага плодів – 120-130 г. Забарвлення яскраво-жовте, з рум’янцем, м’якоть тверда, волокниста, чудового смаку. Кісточка відокремлюється. Сорт стійкий до грибкових захворювань.

30лотий ювілей. Сорт виведений у США. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 2-3 роки. Урожайність становить у період повного плодоносіння 35-40 кг із дерева, у тепличних умовах – 100 кг і більше. Середня вага плодів – 120-130 г, забарвлення жовте, з яскравим рум’янцем, м’якоть тверда, середньосоковита, солодка. Сорт підходить для консервування. Кісточка відокремлюється.

Стійкість до морозів середня, до посухи – висока, слабко уражається попелюхою та кучерявцем.

Красна дівиця. Кримський сорт із підвищеною зимостійкістю, засухостійкий, не надто схильний до грибкових захворювань. Дерева середньорослі, урожайність у період повного плодоносіння становить 30-40 кг із одного дерева, у тепличних умовах – до 130 кг. Середня вага плодів – 110-120 г, забарвлення оранжево-жовте, з яскравим рум’янцем, м’якоть біла, з кісточкою, що відокремлюється.

Крим30н Голд. Сорт виведений у США. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 2-3 роки. Плоди належать до типу нектарин. Урожайність у період повного плодоносіння становить до 50 кг, середня вага плодів – 100 г, жовтого кольору з розмитим рум’янцем. М’якоть дуже соковита, ароматна, чудового смаку. Кісточка не відокремлюється. Сорт належить до середньозимостійких, погано переносить посуху. Уражається попелюхою.

Лола. Сорт виведений в Узбекистані. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 2 роки. Урожайність у період повного плодоносіння – 35-45 кг з одного дерева, а в тепличних умовах сягає 130-140 кг. Сорт схильний до періодичності плодоносіння.

Середня вага плодів – 70 г, забарвлення оранжево-жовте, із темно-червоним рум’янцем. М’якоть слабоволокниста, соковита, кісточка відокремлюється. До переваг сорту належать зимостійкість, стійкість до заморозків, до недоліків – слабка стійкість до захворювань на попелюху й плодову гнилизну. Сорт належить до типу нектарин.

Редхейвін. Сорт виведений у США, Дерева середньорослі, вирізняються високою зимостійкістю, стійкістю до весняних заморозків. Урожайність у період повного плодоносіння становить 50- 60 кг з одного дерева, а в тепличних умовах – до 100 кг. Середня вага плодів – 125-135 г, жовтогарячого кольору з розмитим рум’янцем. М’якоть соковита, тонковолокниста, солодка. Кісточка така, що відокремлюється наполовину. Сорт характеризується стійкістю до кучерявця, попелюхи, цитоспорозу.

Старк Сангло. Сорт виведений у США. Дерева середньорослі, вік плодоносіння – 2-3 роки. Урожайність у період повного плодоносіння становить 50 кг із дерева, у тепличних умовах – до 90 кг. Середня вага плодів – 125 г, забарвлення жовте, із яскравим рум’янцем. М’якоть слабоволокниста, солодка, з чудовим смаком, кісточка відокремлюється від м’якоті. За типом плодів належить до нектарину. Сорт відзначається високою зимостійкістю, але схильний до захворювання на попелюху.

Крім перерахованих вище, можуть бути рекомендовані такі сорти: Майфловер, Амсден, Пушистий ранній, Соковитий, Червонощокий, Турист, Рубіновий, Посейдон, із найбільш зимостійких – Київський ранній.

Крім зазначених плодових культур, у садах часто вирощують менш розповсюджені різновиди. Це горобина, глід, повстяка вишня, кизил, обліпиха, шовковиця, аронія, калина.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПЕРСИК – МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ - Рослинництво


ПЕРСИК – МАЛОПОШИРЕНІ ПЛОДОВІ КУЛЬТУРИ