Підлітки і ВІЛ-інфікування. Як запобігти інфікуванню ВІЛ

СОЦІАЛЬНА СКЛАДОВА ЗДОРОВ’Я

Тема 6 УБЕРЕЖИ СЕБЕ ВІД ВІЛ

Урок 14 Підлітки і ВІЛ-інфікування. Як запобігти інфікуванню ВІЛ

На цьому уроці ви дізнаєтесь:

Про вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) і синдром набутого імунодефіциту (СНІД);

Про методи профілактики ВІЛ-інфікування;

Про зв’язок вживання наркотиків і поширення ВІЛ – інфікування;

Про те, як важливо толерантно ставитися до ВІЛ – інфікованих людей.

Пригадайте

Скільки різних чинників навколишнього середовища впливає на організм людини?

На уроках

з “Основ здоров’я” у 5-му класі ви вже розглядали шляхи, якими можна заразитися BIJI. Ступінь ризику зараження BIЛ залежить від типу його передачі. Наприклад, імовірність інфікування при переливанні зараженої крові перевищує 90 %.

Що таке імунітет

Крім температури повітря, атмосферного тиску та інших кліматичних чинників, є ще бактерії, віруси, різні отруйні речовини тощо. Що саме допомагає організму людини протистояти їхньому впливу?

Організм людини має низку захисних механізмів, які називають імунітетом. Наприклад, якщо в організм потрапить збудник якоїсь інфекції, клітини крові виробляють

так звані антитіла, які знешкоджують “непроханого гостя”, і людина видужує.

Ще в середині минулого століття ніхто б і не подумав, що колись з’явиться хвороба, здатна знищити імунітет людини. У 1981 році у США були зареєстровані перші випадки вельми таємничої хвороби. Внаслідок неї вражався імунітет людини, вона ставала беззахисною перед будь-якою, навіть “безневинною”, інфекцією. Назвали цю хворобу синдромом набутого імунодефіциту, скорочено СНІД. У 1983 році вчені відкрили її збудника – вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).

Що таке вірус? Це особлива форма життя, якій для життєдіяльності необхідно проникнути в живу клітину.

Отже, ВІЛ – це вірус, який розвивається та розмножується в організмі людини і призводить до повної втрати його захисних механізмів та розвитку СНІДу. В організмі людини ВІЛ проникає в специфічні імунні клітини, які містяться в крові. СНІД – це глибоке ураження імунної системи та її недостатність, спричинена ВІЛ.

Останнім часом учені відкрили й інші чинники, що пригнічують імунітет людини. Це, наприклад, вірус герпесу та радіоактивні речовини. Тому для зручності стан людини, хворої на СНІД, який спричинив ВІЛ, називатимемо ВІЛ/СНІД.

Після того як учені відкрили ВІЛ, вони почали шукати засоби боротьби з ним.

Як визначають, заражена людина ВІЛ чи ні? Для цього досліджують кров людини. Адже саме у крові утворюються антитіла, які прагнуть подолати “чужинця”. Наявність антитіл до ВІЛ у крові людини свідчить про те, що в її організм потрапила інфекція.

Носії ВІЛ упродовж тривалого часу можуть почуватися здоровими, хоча відразу після інфікування спостерігаються ознаки, що нагадують застуду. Потім настає період, коли вірус себе не проявляє. Упродовж цього часу інфікована людина не підозрює, що в неї ВІЛ-інфекція. З часом вірус набирає сили, все більше руйнує імунну систему, і людина захворює на СНІД.

Проміжок часу між інфікуванням і захворюванням у кожної людини різний (у середньому три-сім років). Що відбувається далі? Організм людини втрачає здатність

Опиратися різним інфекціям – грипу, ангіні, застуді та іншим. Унаслідок цього людина помирає не від СНІДу, а від тих інфекцій, яким не може протистояти.

Запам’ятайте

ВІЛ може передаватися (мал. 37):

При переливанні крові, пересадці донорських органів;

Від ВІЛ-інфікованої матері дитині під час вагітності і пологів, годування груддю;

У разі користування спільними голками для ін’єкцій, лезами для гоління, манікюрними ножицями, нестерильними інструментами для пірсингу та татуажу;

Під час сексуальних контактів без презерватива.

 Підлітки і ВІЛ інфікування. Як запобігти інфікуванню ВІЛ

Мал. 37. Джерела інфікування ВІЛ

Не можна заразитися ВІЛ (мал. 38):

Через рукостискання, обійми, поцілунки, піт, слину, сльози, кашель і чхання;

Від комах (комарів, кліщів, блощиць) і домашніх тварин;

При спільному користуванні фонтанчиком для води, посудом, туалетом, душем, басейном, верхнім одягом, натільною та постільною білизною, продуктами харчування, спортивним знаряддям;

Унаслідок контактів у громадському транспорті, через монети та паперові гроші.

Поміркуйте

Чи правильні висловлювання: “Людина заразилася на СНІД”, “ВІЛ спричиняє СНІД”, “СНІД передається статевим шляхом”, “ВІЛ-інфікована людина”?

 Підлітки і ВІЛ інфікування. Як запобігти інфікуванню ВІЛ

Мал. 38. Що не загрожує зараженням ВІЛ

Ризик інфікування ВІЛ у побуті

Людина може інфікуватися ВІЛ через недбалість перукарів, косметологів, лікарів та інших медичних працівників. Тому небезпечно без спеціальних латексних рукавичок контактувати з кров’ю людини (особливо коли у вас є подряпини на шкірі рук).

Слід обережно поводитися з предметами (голки, леза, шприци, ножі, заколки), які ви можете знайти в під’їзді, біля свого будинку, під час прибирання території домашнього чи шкільного подвір’їв, спортивних майданчиків. У жодному разі не беріть їх руками!

Запам’ятайте

ВІЛ/СНІД може загрожувати всім, але якщо людина дбає про своє здоров’я, веде здоровий спосіб життя, живе за законами моралі, має міцну сім’ю, ризик заразитися ВІЛ мінімальний.

Ніколи не погоджуйтеся на пропозиції приятелів зробити татуювання чи пірсинг.

СНІД і наркоманія

Хто найбільше ризикує інфікуватися ВІЛ? Нині більшість хворих – це наркомани, які заражаються ВІЛ через шприци. Часто при введенні наркотику одним шприцом користується декілька наркоманів, які можуть мати в крові ВІЛ або хворіють на СНІД. Може, наркомани не знають про таку небезпеку? Більшість із них знає. Проте вони ризикують, аби якнайшвидше позбутися нестерпних мук, яких зазнає залежна від наркотику людина, коли не отримує чергову “дозу”.

Покинуті наркоманами шприци є прихованою загрозою для багатьох людей. Ними можна випадково вколотися, гуляючи парком або граючись у піску. Якщо це трапилось, негайно зверніться до лікаря. Нині створено спеціальну противірусну вакцину. Якщо ввести її в організм людини в перші години зараження, вона може не захворіти на СНІД.

Толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих

Носієм ВІЛ може стати і дитина, що народилася від ВІЛ-інфікованої матері. Хтось може постраждати через недбалість медиків. Тож слід пам’ятати, що кожна людина може інфікуватися цим вірусом. Чи становить така людина небезпеку для своїх близьких? Як навколишнім поводитися з нею?

Насамперед людина, інфікована ВІЛ, потребує психологічної підтримки, уваги близьких і рідних, їхнього піклування. Адже вчені всього світу працюють над ліками проти ВІЛ/СНІДу. Вже створено ефективні ліки, які на тривалий час гальмують розвиток цієї страшної хвороби. Людство сподівається у недалекому майбутньому позбутися її назавжди.

Роздивіться малюнок 39. Як ви вважаєте, чи маємо ми право позбавляти ВІЛ-інфіковану дитину свого спілкування? Що вона відчуватиме при цьому?

Однак нерідко після того, як знайомі, сусіди, колеги по роботі дізнаються, що людина ВІЛ-інфікована, вони починають уникати її. Трапляється, на жаль, що таку людину звільняють з роботи, виганяють з дому, відмовляють їй у наданні побутових і медичних послуг.

 Підлітки і ВІЛ інфікування. Як запобігти інфікуванню ВІЛ

Мал. 39

Це неприпустимо, тому що всі люди, здорові чи хворі, – громадяни своєї держави. А завдання кожної держави – дбати про своїх громадян.

Поміркуйте

Ви випадково дізналися:

– що в перукарні, в якій ви стрижетеся, також отримують послуги BIЛ-інфіковані люди;

– що до вашої школи перевели BIЛ-інфіковану дитину і, можливо, вона навчатиметься у вашому класі;

– у вашому під’їзді мешкають BIЛ-інфіковані та наркозалежні сусіди, в яких є діти вашого віку.

Як ви повинні діяти, щоб захистити себе від ВІЛ-інфікування?

Доведіть, що ви знаєте

1. Поясніть, у чому полягає небезпека ВІЛ-інфікування.

2. Як можна заразитися ВІЛ?

3. Хто найбільше ризикує інфікуватися ВІЛ?

4. Як варто поводитися з ВІЛ-інфікованою людиною?

5. Чи всі люди однаково ризикують заразитися BІЛ – інфекцією?

Домашнє завдання

Складіть пам’ятку профілактики ВІЛ/СНІДу та ознайомте з нею своїх товаришів. Проведіть рольову гру на тему: “Ми дізналися, що наш однокласник ВІЛ-інфікований”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Підлітки і ВІЛ-інфікування. Як запобігти інфікуванню ВІЛ - Валеологія


Підлітки і ВІЛ-інфікування. Як запобігти інфікуванню ВІЛ