Підсумки, наслідки й уроки Другої світової війни

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§ 5. Світ після Другої світової війни

1. Підсумки, наслідки й уроки Другої світової війни.

Друга світова війна – найбільший конфлікт в історії людства. У ній брали участь 61 держава світу, де проживало 80 % населення земної кулі. Воєнні дії велися на всіх океанах, у Європі, Азії, Африці та Океанії. До армій країн, що воювали, було мобілізовано 110 млн осіб.

СРСР відіграв вирішальну роль у розгромі нацистської Німеччини та її союзників. На радянсько-німецькому фронті були знищені

основні сили держав-аг – ресорів – 607 дивізій (майже 77 % – людські втрати), 62 тис. літаків (62 %), до 56 тис. танків і штурмових гармат (приблизно 75 %), а також 180 тис. одиниць артилерійської техніки (74 %).

Радянський Союз зробив також значний внесок у розгром мілітаристської Японії, розбивши добре оснащену та вишколену Квантунську армію.

Кількість загиблих під час Другої світової війни, з урахуванням постійно уточнюваних даних про втрати СРСР, становить 65-67 млн, проте ніхто достеменно не знає, скільки людей загинуло. Людські втрати в Другій світовій війні були в шість разів, а матеріальні збитки

в 12 разів більші, аніж у Першій світовій війні.

Друга світова війна стала підсумком цілеспрямованої діяльності невеликої групи держав-агресорів, яку світове товариство не спромоглося зупинити. Що несли народам світу ці країни та їхні керівники? Ліквідацію свободи й демократії, расове та національне гноблення, утвердження права сильного в міжнародних відносинах. Хоч би яким далеким від досконалості був світ у 20-30-х роках XX ст., їхня перемога означала б крок назад у світовій історії, вона відкрила б шлях соціальній, політичній і культурній деградації людства. А тому всі ті, що боролися проти агресорів, вели боротьбу справедливу та праведну незалежно від того, якими були ідеологічні переконання учасників.

Порівняльна таблиця підсумків і наслідків Першої та Другої світових воєн

Показник

Перша світова війна

Друга світова війна

Тривалість

4 роки 3,5 місяця

6 років

Кількість держав, що воювали

36

61

Населення держав, які воювали

1 млрд

1,7 млрд

Територія, охоплена воєнними діями

Майже 4 млн км2

Понад 22 млн км2

Кількість мобілізованих до збройних сил

74 млн

110 млн

Загиблі та померлі від ран

13,6 млн

65-67 млн

Матеріальні витрати: у тому числі прямі воєнні витрати

360 млрд дол. 180,5 млрд дол.

4000 млрд дол. 1384 млрд дол.

Вироблено:

Літаків

181,9 тис.

667,0 тис.

Артилерійських гармат і мінометів

169,8 тис.

2529,0 тис.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Підсумки, наслідки й уроки Другої світової війни - Історія


Підсумки, наслідки й уроки Другої світової війни