Мета: навчати учнів ставити питання до кількісних і порядкових (без уживання термінів) числівників; формувати правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; виховувати культуру писемного мовлення.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над прислів’ями
– Запишіть прислів’я, поясніть їх значення.
– От погода: один день блисне, а сім кисне.
– Дощ у жнива, як п’яте колесо до воза.
– Одне літо краще,
– Сім п’ятниць на тиждень.
– Сім разів відміряй, один раз відріж.
– Які числівники вжито в цих реченнях? Поставте до них питання.
2. Каліграфічна хвилинка
Ші іс тд ес сят шістдесят
– Запишіть число 61 словами. Утворіть від нього числівник, що відповідає на питання який?
3. Словникова робота
Гра “Туристи”
ПОДОРОЖ ТУРИСТІВ
Туристи вирушають у путь… (коли?) (вранці). Вони простують… (куди?) (вперед). Переходять річку… (де?) (посередині). З вершини поглядають… (куди?) (ліворуч). На привалі обідають… (коли?) (щогодини). Повертаються сповнені
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ви будете вчитися ставити питання до числівників.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Робота за таблицею
– Розкажіть, що ви знаєте про числівник. Наведіть приклади.
Числівник | |
Означає кількість предметів | Означає порядок предметів при лічбі |
Відповідає на питання скільки? | Відповідає на питання який? котрий? |
Зв’язаний у реченнях найчастіше з іменниками | |
Виступає у реченнях найчастіше другорядним членом речення |
2. Утворення словосполучень “числівник + іменник”
Два, місяць | Три, син | Десять, учень |
Одинадцять, лисеня | Шістнадцять, машина | Двадцять, жінка |
Шістдесят, сторінка | Сім, плита | Тридцять, тема |
– Складіть із наведених слів словосполучення та запишіть їх.
– Наведіть приклади записаних словосполучень, де є числівник, що відповідає на питання скільки?; числівник, що відповідає на питання котрий?.
3. Фізкультхвилинка
4. Тестування
1. Що означають числівники?
А) Ознаку предмета;
Б) порядок при лічбі;
В) кількість або порядок предметів під час лічби.
2. На які питання відповідають числівники?
А) Скільки? котрий? який?
Б) який? чий? чиє?
В) який? яка? яке?
3. У якому рядку подано лише числівники?
А) Двоє, троє, четвірка; шестеро, десятеро;
Б) одиниця, п’ятдесят, п’ятсот, дев’ять, шістдесят сім;
В) другий, сорок третій, дев’яностий, двісті тридцять сьомий, шостий.
4. У якому рядку всі числівники відповідають на питання скільки?.
А) Двадцять сім, тридцять сім, сорок два, п’ятдесят вісім;
Б) перший, два, три, чотири, десять;
В) двійка, шістдесят шостий, шістсот два, двісті два.
5. Записування прикладів словами
37 + 12 =
300 + 16 =
95 – 43 =
500 – 60 =
15 + 11 =
79 – 50 =
6. Словотворча робота
– Запишіть числівники словами. Від числівників, що відповідають на питання скільки?, утворіть числівники, що відповідають на питання який?, котрий?.
7, 11, 43, 35, 21, 6, 3, 115.
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
– Розкажіть за опорною таблицею про числівник.
– З якими числівниками ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ