ПІВНІЧНА АМЕРИКА. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. СВОЄРІДНІСТЬ ПРИРОДИ МАТЕРИКА, ПОВ’ЯЗАНА З ЙОГО ГЕОГРАФІЧНИМ ПОЛОЖЕННЯМ. ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ ТА ОСВОЄННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

Розділ II

МАТЕРИКИ

Урок № 42

Тема. ПІВНІЧНА АМЕРИКА. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. СВОЄРІДНІСТЬ ПРИРОДИ МАТЕРИКА, ПОВ’ЯЗАНА З ЙОГО ГЕОГРАФІЧНИМ ПОЛОЖЕННЯМ.

ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ ТА ОСВОЄННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ

Мета: сприяти засвоєнню знань про основні риси географічного положення Північної Америки, удосконалювати роботу учнів з картами, вчити аналізувати, робити висновки, розширювати кругозір дітей щодо історії відкриття та освоєння материка, зацікавити темою, розвивати вміння працювати в колективі, працювати з

тематичними картами; розвивати пізнавальний інтерес, творче мислення, виховувати культуру спілкування, самостійність.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: атласи, фізична карта півкуль, контурні карти, набір картин з курсу “Географія материків та океанів”, портрети дослідників, підручник, слайди для мультимедійної дошки, план вивчення материка, план характеристики географічного положення в довіднику учня.

Опорні та базові поняття: материк, географічні координати, особливості природи, пов’язані з ФГП материка.

Географічна номенклатура: миси: Мерчісон, Мар’ято, Принца

Уельського, Сент-Чарльз; затоки: Гудзонова, Мексиканська, Аляска; острови: Гренландія, Ньюфаундленд, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські, Канадський Арктичний архіпелаг; півострови: Лабрадор, Флоріда, Каліфорнія, Аляска, Юкатан, течії: Гольфстрім, Каліфорнійська, Північно-Тихоокеанська, Лабрадорська.

ЗМІСТ УРОКУ

I. Організаційний момент

Перевірка присутності учнів, їх підготовки до уроку, організація уваги учнів, психологічний настрій на роботу.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Об’єднання учнів у групи по 4-5 чоловік.

Прийом “Шукай асоціації”

Роздаються картки. На відповідь відводиться 2 хв.

Вогняна Земля

Маракайбо

Аконкагуа

Парамос

Христофор Колумб

Фроуерд

Гумбольдт

Хвиля амазуну

М. Гальїнас

Сельва

Льянос

Атакама

Пампа

Котопахі “Сяюча гора”

Тітікака

“Мідні гори”

Памперо

Горн

Гвіанське… ?

Ісалько

?… Дрейка

Ла-Плата

“Бігль”

Ігуасу

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

1. Гра “Пляшкова пошта”

Дати можливість учням самостійно визначити назву материка, який буде вивчатися.

Чотири групи отримують пошту, яку дістають з пляшок.

SOS

SOS

SOS

SOS

7° пн. ш; 81° зх. д.

72° пн. ш; 95° зх. д.

65° пн. ш. 168° зх. д.

52° пн. 56° зх. д.

(м. Ма’рято)

(м. Мерчісон)

(м. Принца Уельського)

(м. Сент-Чарльз)

2. Прийом “Здивую всіх”

Учитель. Отже, ми починаємо вивчати материк – Північна Америка.

Саме тут можна зустріти географічні дива та парадокси. Острів Гренландія – “зелена земля”, а насправді вкрита шаром льоду до 3400 м, океан з обманливою назвою Тихий, Алеутські о-ви, назва яких перекладається “в чому справа?” Тут можуть дно залишкових озер використовувати як аеродром для надзвукових літаків.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Прийом “Географічна лабораторія”

План характеристики материка і його ФГП (робота з довідником учня). Учні дають самостійно оцінку ФГП Північної Америки (робота з атласами).

2. Прийом “Шпаргалка”

Вчитель на дошці складає картосхему. Учні на контурних картах наводять основні лінії, що характеризують географічне положення: екватор, нульовий меридіан, тропік, полярне коло. Підписують назви океанів, морів, течій, крайні точки, острови, дають характеристику берегової лінії. Таким чином, особливості ФГП материка проговорюються двічі. В кінці цього етапу робиться висновок, що на відміну від материків тропічних широт Північна Америка розташована у Північній півкулі.

3. Прийом “Проблемне питання”

1) Користуючись картою, доведіть, що Північна Америка має велику протяжність з півночі на південь (від 72° пн. ш до 7° пн. ш.) Висновок – перетинає всі географічні пояси, крім екваторіального.

2) У яких широтах має більшу протяжність із заходу на схід?

3) Роль холодних і теплих течій. (Розповідь про течії: Аляскінська, Каліфорнійська, Лабрадор, Гольфстрім.)

4. Прийом “Творча лабораторія”

Робота з таблицею “Відкриття та дослідження Північної Америки”.

Час дослідження

Дослідники

Результати досліджень

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Прийом “Мозковий штурм”

Чим відрізняється фізико-географічне положення Північної Америки від фізико-географічного положення інших, уже вивчених нами материків?

2. Гра “Продовж речення”

– Першими дослідниками Північної Америки були ___________________________________________.

– Північна Америка розташована у ___________________ півкулі.

– Площа материка становить ________________________ і за розмірами він займає _________________________ місце.

– Має велику протяжність з _________________________, що впливає на _____________________ материка. Омивається ______________________________ океанами.

– Межує з материками ______________________________________________.

– Берегова лінія материка _______________________________________.

VI. Підсумок уроку

Оцінювання учнів.

VII. Домашнє завдання

– Опрацювати відповідний матеріал підручника.

– Закінчити роботу в контурних картах.

– Скласти картки-листки з топонімічними помилками “Неуважний мандрівник”.

Додатковий матеріал до уроку

Можна використати книгу “Сага о гренландцах” – М.: Художественная литература, 1973.

Судна вікінгів. Вищим технічним досягненням вікінгів були їх бойові кораблі. Ця тура, що містилася в зразковому порядку, часто з великою любов’ю описувалася в поезії вікінгів і складала предмет їх гордості. Вузький каркас такого судна був дуже зручний для підходу до берега і швидкого проходження по річках і озерах. Легші судна особливо підходили для раптового нападу; їх можна було переносити волоком з однієї річки в іншу, щоб обійти пороги, водопади, дамби і зміцнення. Недолік цих суден полягав в тому, що вони були недостатньо пристосовані для тривалих плавань у відкритому морі, що компенсувалося навігаційним мистецтвом вікінгів.

Тура вікінгів розрізнялася по числу пар грібних весел, крупні судна – по числу грібних лав. 13 пар весел визначали мінімальний розмір бойового судна. Найперші судна були розраховані на 40-80 чоловік кожне, а велике кильове судно ХІ ст. вміщало декілька сотень чоловік. Такі крупні бойові одиниці перевищували в довжину 46 м.

Судна нерідко будували з дощок, укладених рядами з перекриттям, що скріплювалося зігнутими шпангоутами. Вище за ватерлінію більшість бойових кораблів були яскраво розфарбовані. Різьблені голови драконів, іноді позолочені, прикрашали носи суден. Така ж прикраса могла бути на кормі, а в деяких випадках там красувався хвіст дракона, що звивається. При плаванні у водах Скандинавії ці прикраси звичайно знімалися, щоб не налякати добрих духів. Часто при підході до порту з боків судів вивішувалися в ряд щити, але у відкритому морі цього не допускалося.

Судна вікінгів рухалися за допомогою вітрил і весел. Просте вітрило квадратної форми, зроблене з грубого полотна, часто розмальовувалося в смуги і клітинки. Щоглу можна було укорочувати і навіть взагалі

Знімати. За допомогою майстерних пристосувань капітан міг вести корабель проти вітру. Судна управлялися кермом лопатевої форми, встановленим на кормі з правого борту.

Декілька суден вікінгів, що збереглися, експонуються в музеях скандінавських країн. Одне з найвідоміших, виявлене в 1880 р. в Гокстаді (Норвегія), відноситься приблизно до 900 р. н. е. Воно досягає в довжину 23,3 м і в ширину 5,3 м. Судно мало щоглу і 32 весла, на ньому були 32 щити. Місцями збереглися нарядні різьблені прикраси.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


ПІВНІЧНА АМЕРИКА. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. СВОЄРІДНІСТЬ ПРИРОДИ МАТЕРИКА, ПОВ’ЯЗАНА З ЙОГО ГЕОГРАФІЧНИМ ПОЛОЖЕННЯМ. ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ ТА ОСВОЄННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ - Плани-конспекти уроків по географії


ПІВНІЧНА АМЕРИКА. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ. СВОЄРІДНІСТЬ ПРИРОДИ МАТЕРИКА, ПОВ’ЯЗАНА З ЙОГО ГЕОГРАФІЧНИМ ПОЛОЖЕННЯМ. ІСТОРІЯ ВІДКРИТТЯ ТА ОСВОЄННЯ ПІВНІЧНОЇ АМЕРИКИ