Плід

Розділ 1 РОСЛИНИ

Тема 2. РОЗМНОЖЕННЯ І РОЗВИТОК РОСЛИН

23. Плід

Не може древо ледаче давати плоду доброго.

П. Куліш

ПРИГАДАЙТЕ!

Що таке насінина?

Це цікаво Найиоживнішими соковитими плодами є плоди вічнозеленого дерева авокадо, енергетична цінність яких становить близько 1500 ккал на 1 кг їстівної маси. Плоди авокадо містять жири, білки та вітаміни, мають дієтичні й лікувальні властивості. їх рекомендують вживати хворим на діабет. Найбільші плоди, вага яких буває понад 200 кт, має гарбуз. Дуже великі плоди й у хлібного дерева,

маса яких досягає 25 кг. Смажені плоди цього дерева за смаком нагадують м’якуш печеного хліба, змішаного з картоплею, з чим і пов’язана назва рослини. До речі, квітки й плоди цієї рослини утворюються па стовбурі дерева (іл. 23.1).

 Плід

Іл. 23.1. Плоди авокадо, гарбуза і хлібного дерева

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

Що ж таке плід? Плід репродуктивний орган, у якому знаходиться насіння. А і це плід це видозмінена в результаті запліднення квітка. Плід складається з насіння та оплодня. Оплодень це стінка плоду. Biн захищає насіння від висихання, холоду, механічних пошкоджень і сприяє поширенню

насіння. Плід утворюється зазвичай із зав’язі маточки, але в його утворенні можуть брати участі, й інші частини квітки. Наприклад, у формуванні запашних солодких плодів суниць бере участь квітколоже. Іноді плоди утворюються без запліднення і тоді в них їх відсутнє насіння. Наприклад, плоди деяких сортів винограду не мають всередині насінин і людина використовує їх для приготування родзинок.

Різноманітність плодів у світі рослин надзвичайно велика. Вона зумовлена різними причинами, але в основному пристосуванням плодів до поширення насіння. Плоди можуть відрізнятися за формою, забарвленням, розмірами, вмістом події, кількістю насіння тощо. За характером оплодня розрізняють сухі (біб, горіх, стручок тощо) та соковиті (ягода, кістянка, яблуко тощо) плоди, а за кількістю насінин плоди поділяють на однонасінні (наприклад сім’янка соняшника) та багатонасінні (плід кавуна тощо).

Поглиблення теми

Який зв’язок між будовою та функціями плоду?

При утворенні плодів стінки зав’язі видозмінюються у двох напрямках: в одних рослин оплодень стає сухим, а в інших соковитим. В оплодні розрізняють три шари: зовнішній (екзокарп), середній (мезокарп) і внутрішній (ендокарп).

Зовнішній шар оплодня утворюється з верхньої шкірки зав’язі, звичайно він тонкий і зазнає незначних змін. У клітинах цього шару хлоропласти руйнуються чи перетворюються на хромопласти, що й зумовлює появу плодів жовтого, червоного, помаранчевого кольору (наприклад горобина, помідори). Забарвлення плодам вишні, сливи, винограду надають антоціани, що містяться у вакуолях. Забарвлення плодів приваблює птахів, тварин, які й здійснюють їхнє поширення. Середній шар оплодня часто зазнає найбільших змін і найбільше розростається. У сухих плодах оболонки клітин цієї частини оплодня нерідко дерев’яніють (наприклад ліщина). У соковитих плодах, навпаки, середній шар оплодня накопичує воду й стає соковитим і м’ясистим (наприклад черешня, слива, персик, абрикос). У клітинах цього шару накопичуються вуглеводи, вітаміни тощо, через що вони стають солодкими й приваблюють тварин-поширювачів. Внутрішній шар оплодня може стати плівчастим, шкірястим або дерев’янистим, як у плодах вишні, сливи. Квітконіжка перетворюється па плодоніжку. Отже, будова плоду пристосована до виконання таких його функцій, як поширення насіння та захист насіння від висихання, механічних пошкоджень тощо.

За якими ознаками відрізняються між собою соковиті плоди?

Соковиті плоди – це плоди з м’ясистим соковитим оплоднем, у якому міститься 70-80% води. До соковитих плодів належать: кістянка, ягода, яблуко, гарбузина, помаранча, суничина, багатокістянка тощо (іл. 23.2). Кістянка це однонасінний плід із дерев’янистим внутрішнім шаром (вишня, слива, черешня, персик). Ягода – багатонасінний плід зі шкірястим зовнішнім шаром (смородина, помідори, картопля, виноград, баклажан тощо). Яблуко багатонасінний плід із плівчастими камерами для насіння, утворених розрослим квітколожем(груша, айва, горобина, яблуня). Гарбузина – багатонасінний плід із твердим шкірястим зовнішнім шаром (гарбуз, кавун, диня, огірок). Помаранча – багатонасінний плід із товстошкірим зовнішнім шаром, багатим на ефірні олії, властивий цитрусовим (апельсин, мандарин, лимон тощо). Суничина – багатонасінний плід, утворений розрослим соковитим квітколожем (наприклад суниці, полуниці). Багатокістянка – плід, що складається з кістянок, утворених із багатьох маточок однієї квітки (малина, ожина тощо). У природі трапляються випадки, коли плоди, формуючись із квіток суцвіття, зростаються між собою; таку сукупність плодів називають супліддям (наприклад шовковиця, інжир, ананас). Отже, соковиті плоди характеризуються будовою оплодня, участю частин квітки в його утворенні та кількістю насінин.

 Плід

Іл. 23.2. Різноманітність соковитих плодів:

1 кістянка (а вишня, 6 – слива); 2 – ягода (а помідор, б – агрус, в виноград); 3 яблуко (а яблуня, б груша); 4 – гарбузина (а диня, б кавун, в огірок); 5 помаранча (а лимон, б апельсин); 6 – суничина (суниці лісові); 7 багатокістянка (малина)

Чим відрізняються між собою сухі плоди?

Сухі плоди – плоди, у яких оплодень сухий шкірястий або здерев’янілий, із незначним вмістом води. Вони бувають розкривними та нерозкривними, багатонасінними й однонасінними. До сухих плодів належать; зернівка, сім’янка, горіх, листянка, біб, стручок, коробочка тощо (іл. 23.3).

Сухі нерозкривні однонасінні плоди

Зернівка – плід, у якому оплодень щільно зростається з насінною шкіркою (пшениця, жито тощо). Сім’янка – плід, у якому оплодень не зростається з насінною шкіркою (наприклад соняшник, кульбаба, жоржина). Горіх – плід із твердим, нерідко здерев’янілим оплоднем (ліщина, гречка, бук). У деяких рослин горіх має крилоподібний придаток (береза, в’яз, граб, щавель).

Сухі розкривні багатонасінні плоди

Листянка – плід, який розкривається по одному шву (півонія, магнолія, сокирки тощо). Біб – плід, який розкривається по швах і в якому насіння розташоване на стулках (наприклад квасоля, горох, акація). Стручок – плід, який розкривається по двох швах і в якому є перегородка (редька, капуста). Коробочка – плід, що розкривається дірочками, кришечкою, зубчиками, щілинами (мак, блекота, дзвоники тощо). У деяких рослин коробочка розкривається розтріскуванням (розрив-трава, герань тошо). Отже, сухі плоди відрізняються за кількістю насінин, характером оплодня та особливостями його розкривання.

 Плід

Іл. 23.3. Різноманітність сухих плодів: 1 – зернівка (а – пшениця тверда, б – кукурудза);2 – сім’янка (а – соняшник однорічний, б – кульбаба лікарська); З – горіх (ліщина звичайна); 4 – листянка (сокирки звичайні); 5 – біб (горох посівний); 6 – стручок (капуста городня); 7 – коробочка (а – блекота чорна, б – мак сумнівний, в – роговик польовий)


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Плід - Біологія


Плід