ПОРІГ ЗМІН У ПРИРОДІ

Екологія – охорона природи

ПОРІГ ЗМІН У ПРИРОДІ – сила впливу на прир. систему, що призводить до суттєвих змін у функціонуванні її цілого або в її складових підсистемах та компонентах, що утворюють середовище. Орієнтовно можна розрізняти такі пороги.

A. Для енергет. процесів: П. з. у п. тригерного ефекту (“спускового гачка”) – 10~6-10~8 разів від норми; П. з. у п. виходу зі стаціонарного стану – близько 0,1-1,5 % норми; П. з. у п. деградації (деструкції) – десяті частки та одиниці відсотків норми.

Б. Для прир. систем з організменим

типом управління: П. з. у п. малих доз – близько 10~3 разів від гострого впливу; П. з. у п. виходу із стаціонарного стану – близько 1 % норми; П. з. у п. руйнування – приблизно 10 % норми.

B. Для популяційних систем: П. з. у п. мінімуму реакції – 10 6-10 8 разів від норми; П. з. у п. виходу із стаціонарного стану (коливань) – 7- 18, у середньому 10 % норми; П. з. у п. поступової, але неухильної деструкції – близько 70 % середнього приросту (самовідновлення); П. з. у п. катастрофічного саморозширення або самозвуження – 10~5-10~6, дуже рідко 10~7-10~8 разів порівняно із середньою кількістю особин у популяції.

Наведені значення приблизні й мають необхідну умову безперервності впливу або достатньо часту його періодичність та вихідну стаціонарність прир. систем.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


ПОРІГ ЗМІН У ПРИРОДІ - Довідник з екології


ПОРІГ ЗМІН У ПРИРОДІ