Урок 107
Тема. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення (ь). Перенос слів із ь. Звуко-буквений аналіз слів
Мета: удосконалити знання учнів про позначення м’якості приголосних знаком м’якшення; закріпити знання учнів про перенос слів зі знаком м’якшення (ь); поглибити знання учнів про звуко-буквений аналіз слів; збагачувати лексичний запас школярів; розвивати кмітливість та увагу дітей; виховувати повагу до усної народної творчості.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 223)
– Які слова в рядках закінчуються однаково? Які звуки в цих словах однакові?
– Поставте питання до слів – назв предметів.
– З якою метою в одному з уривків ужито слово він?
2. Хвилинка чистопису
Онук уньк яблунька
– Складіть звукову модель слова яблунька.
– Як позначається на письмі м’якість приголосного звука [н’]?
3. Колективна робота (вправа 224)
– Прочитайте слова і складіть з ними речення.
– Якими звуками відрізняються слова лан і лань?
– Якою
III. Повідомлення теми й мети уроку
– Сьогодні на уроці будемо вчитися позначати м’якість приголосних знаком м’якшення, переносити слова зі знаком м’якшення з рядка в рядок. Також учитимемось аналізувати звуко-буквений склад слів, у написанні яких уживається знак м’якшення.
IV. Робота над вивченням нового матеріалу
1. Коментоване письмо (вправа 226)
– Змініть слова за зразком і запишіть, пояснюючи, як позначено м’якість приголосних у словах.
– Прочитайте правило на c. 95 і запам’ятайте його.
2. Самостійна робота (вправа 227)
– Спишіть, вставляючи, де треба, знак м’якшення.
– Поясніть написання слів.
3. Фізкультхвилинка
4. Колективна робота з прислів’ями (вправа 229)
– Прочитайте прислів’я і спишіть виділені слова.
– Складіть їх звукові моделі.
– Що позначає знак м’якшення в цих словах?
– Доберіть до слів поганий і біда протилежні за значенням.
– Прочитайте перше правило на с. 96 і запам’ятайте його.
5. Колективна робота з віршем (вправа 230)
– Прочитайте вірш і спишіть, вставляючи пропущені букви.
– Яка літера пропущена в цих словах? Чому саме знак м’якшення треба було вставити?
– Складіть звукову модель слова синьому. Чи збігається кількість букв і звуків у цьому слові? Чому?
– Знайдіть у вірші звертання. Як вони виділені на письмі?
– Прочитайте вірш, виділяючи звертання інтонаційно.
6. Робота з правилом (на с. 96)
– Прочитайте і запам’ятайте друге правило на с. 96.
– Поділіть усно для переносу з рядка в рядок слова: усього, давньому, динька, пальчик, мальований.
– Наведіть власні приклади.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Колективна робота з веснянкою (вправа 235)
– Прочитайте вірш, інтонаційно виділяючи звертання.
– Випишіть слова з м’якими приголосними. Підкресліть букви, якими позначено їх м’якість.
– Поділіть для переносу слово травонько.
– Якими правилами треба користуватися при поділі слів для переносу з рядка в рядок?
2. Коментоване письмо (вправа 236)
– Записуйте слова, поділяючи їх для переносу.
– За поданим нижче зразком у кожному слові назвіть м’який приголосний звук, позначений двома буквами.
3. Колективна робота із загадкою (вправа 237)
– Прочитайте загадку та відгадайте її.
– Зробіть звуко-буквений аналіз виділеного слова.
– Поділіть його для переносу. Яким правилом ви користувалися?
– Яке двоскладове слово з цієї загадки не можна поділити для переносу? Складіть його звукову модель. Чим цікаве це слово?
4. Самостійна робота (вправа 238)
– Прочитайте і спишіть прислів’я, вставляючи пропущені букви.
– Підкресліть у прислів’ях слово, написання якого треба запам’ятати.
VI. Підсумок уроку
– Якими літерами позначається на письмі м’якість попереднього приголосного?
– Назвіть кількість звуків і букв у слові осінь. Чому так?
– Поділіть для переносу слова зі знаком м’якшення: кільце, близький, різьба, хвалько.
– Наведіть приклади слів, у яких пишеться буквосполучення ьо. Поділіть їх для переносу.
VII. Домашнє завдання з інструктажем
Правила на с. 96, вправа 239.