Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Будова полум’я

ВСТУП

Урок 4

Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Будова полум’я

Цілі: сформувати початкові навички практичної роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням; перевірити знання техніки безпеки під час виконання практичної роботи в кабінеті хімії; сформувати вміння використовувати лабораторний посуд, лабораторний штатив, нагрівальний прилад; формувати навички й уміння проведення хімічного експерименту

й аналізу явищ, що спостерігаються, робити висновки в ході практичної роботи.

Тип уроку: практичне застосування знань, умінь і навичок.

Форма роботи: виконання експерименту, складання звіту, висновки.

Обладнання: прилад для одержання газів, нагрівальний прилад, лабораторний штатив, набір лабораторного посуду.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії, під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком практичної роботи

Щоб бути допущеним до практичної роботи, необхідно виконати тестові завдання за варіантами

й розшифрувати “ключ” до роботи.

Варіант І

1. Входити до кабінету хімії можна:

А) без дозволу вчителя;

Б) з дозволу вчителя;

В) з дозволу старости класу.

2. Під час роботи на робочому столі можуть знаходитися:

А) портфель;

Б) верхній одяг;

В) бутерброд;

Г) підручник хімії;

Д) письмове приладдя.

3. Під час роботи слід використовувати тільки реактиви в склянках:

А) без етикеток;

Б) з етикеткою, на якій написано формулу і назву речовини.

4. Залишки реактивів:

А) необхідно виливати або висипати назад у склянку, з якої вони були взяті;

Б) не можна виливати або висипати назад у банку, в якій вони містилися;

В) слід віддати лаборанту;

Г) можна злити або зсипати разом в одну склянку.

5. Нагріваючи пробірку, необхідно:

А) тримати її пробіркотримачем;

Б) тримати її руками;

В) направляти отвором до себе;

Г) направляти отвором на товариша;

Д) направляти убік від усіх.

6. На смак:

А) можна куштувати всі реактиви;

Б) не можна куштувати жодні речовини;

В) можна куштувати деякі речовини.

7. Після закінчення роботи:

А) можна залишити неприбраним робоче місце;

Б) слід самому прибрати робоче місце;

В) необхідно вимити руки;

Г) усі невикористані реактиви злити або зсипати разом в одну склянку.

Варіант ІІ

1. На робочому місці:

А) слід підтримувати порядок;

Б) може бути безладдя;

В) можна тримати зайві речі.

2. Виконувати досліди потрібно:

А) спокійно;

Б) швидко;

В) стоячи;

Г) сидячи;

Д) голосно розмовляючи.

3. Виконувати необхідно тільки ті досліди, що:

А) хочеться виконати самому;

Б) дозволені вчителем або погоджені з ним.

4. Для дослідів необхідно:

А) різні речовини набирати однією і тією ж ложкою або піпеткою;

Б) набирати кожну речовину окремою ложкою або піпеткою;

В) набирати речовини в кількостях, зазначених в інструкції;

Г) набирати речовини так, щоб заповнити пробірку цілком.

5. Посуд, з якого взяли реактиви, слід:

А) відразу закрити й поставити на місце;

Б) поставити на місце, не закриваючи пробкою;

В) закрити й поставити на місце після виконання всіх дослідів.

6. Щоб пробірка не перегрілася і не лопнула:

А) її нагрівають тільки внизу;

Б) її нагрівають тільки вгорі;

В) спочатку прогрівають усю пробірку, а потім ту її частину, де знаходиться речовина.

7. У разі потрапляння речовин в очі або на руки необхідно:

А) промити уражене місце великою кількістю води;

Б) протерти ганчірочкою або долонею;

В) повідомити вчителя;

Г) розповісти товаришеві.

Ключі

Варіант І

Б

Д

Б

В

Д

Б

Б, В

Варіант ІІ

А

Д

Б

Б

А

В

А, В

ІІІ. Виконання практичної роботи за інструкцією

Інструкція до проведення практичної роботи

Дослід 1. Вивчення лабораторного штатива

Розгляньте лабораторний штатив, познайомтеся з його складовими. Закінчіть речення:

1 – Основа штатива має велику площу і виготовлена з чавуна для того, щоб…

2 – Стрижень необхідний для…

3 – Муфта необхідна для…

4 – Лапка тримача необхідна для.

5 – Кільце штатива призначене для…

6 – Гвинт тримача необхідно закрутити так, щоб пробірки не.

Дослід 2. Ознайомлення з лабораторним посудом

Ознайомтеся з лабораторним посудом на вашому столі. Запишіть у зошиті назви лабораторного посуду та його призначення.

Дослід 3. Ознайомлення з нагрівальними приладами, правилами користування ними, будовою полум’я

Будова полум’я

1) Нижня зона: відбувається змішування газів з повітрям (t = 350 °С).

2) Середня зона, найяскравіша: тут розкладаються карбоновмісні речовини і часточки вуглецю сильно розігріваються і випромінюють світло (t = 1 540 °С).

3) Зовнішня частина полум’я, найгарячіша: відбувається цілковите згоряння газів з утворенням вуглекислого газу і води (t = 1 550 °С). Зробіть узагальнюючий висновок про правила поведінки в кабінеті хімії, правила користування лабораторним обладнанням, нагрівальним приладом.

IV. Оформлення звіту про здійснену роботу в зошиті

V. Домашнє завдання

Повторити правила поведінки в кабінеті хімії, правила техніки безпеки під час роботи з хімічним устаткуванням, нагрівальними приладами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Будова полум’я - Плани-конспекти уроків по хімії


Практична робота 1. Правила техніки безпеки під час роботи в кабінеті хімії. Прийоми роботи з лабораторним посудом і нагрівальними приладами. Будова полум’я