Правда про алкоголь і наркотики

РОЗДІЛ 3 ПСИХІЧНА І ДУХОВНА СКЛАДОВІ ЗДОРОВ’Я

§ 16. Правда про алкоголь і наркотики

У цьому параграфі ти:

□ проаналізуєш міфи і факти про алкоголь і наркотики;

□ усвідомиш небезпечні наслідки вживання алкоголю і наркотиків;

□ застережешся від використання ліків і препаратів побутової хімії не за призначенням.

Окрім тютюну, існують інші речовини, які спричиняють залежність. Це – алкогольні напої, ліки, токсичні речовини та нелегальні наркотики (мал. 31).

1. Назвіть приклади алкогольних напоїв, ліків, наркотиків і

токсичних речовин.

2. Поміркуйте, що можуть і чого не можуть зробити алкоголь і наркотики.

 Правда про алкоголь і наркотики

Мал. 31

Міфи і факти про алкоголь і наркотики

Міф. Алкоголь і наркотики роблять мене модним.

Факт. Відомі актори, музиканти та інші законодавці молодіжної моди рішуче виступають проти алкоголю й наркотиків. Нині модно займатися спортом і вести здоровий спосіб життя.

Міф. Алкоголь і наркотики допомагають розв’язувати проблеми.

Факт. Найпоширеніший самообман. Навпаки, вони лише поглиблюють існуючі проблеми і породжують нові.

Міф. Алкоголь робить із хлопчиків

справжніх чоловіків і не шкодить дівчатам.

Факт. Навпаки, він зменшує в організмі концентрацію тестостерону – гормону, який справді перетворює хлопчика на чоловіка. Дівчата швидше за хлопців звикають до алкоголю і, отже, ставлять під загрозу своє здоров’я і життя майбутніх дітей.

Міф. Випивати – це весело.

Факт. Випивати – це вживати алкоголь, що міститься в напоях. Подумай про це! Невже це весело – втрачати здатність тверезо мислити?

Міф. Я взагалі не п’ю. Це лише пиво.

Факт. Вміст алкоголю в пляшечці пива (0,33 л) такий, як у чарці горілки.

Міф. Алкоголь ще нікого не вбив.

Факт. Якраз навпаки. Багато людей помирають від передозування алкоголю, від вживання неякісних алкогольних напоїв, а ще більше – від хвороб, спричинених хронічним алкоголізмом, та необачних вчинків, скоєних під впливом алкоголю.

Міф. Алкоголь і наркотики не зашкодять мені. Наркотична чи алкогольна залежність – це хвороби дурнів і слабаків.

Факт. Доказом протилежного є жертви серед відомих людей. Вони були розумними і сильними, інакше не стали б тим, ким стали. Та ні їхні гроші, ні найкращі лікарі їм не допомогли.

Міф. Слабоалкогольні напої (ром-кола, шейк) не шкідливі, інакше б їх не продавали неповнолітнім.

Факт. Це – наслідок недосконалого законодавства. Алкоголь із газованих напоїв засвоюється швидше, ніж з вина чи горілки. Лікарі вже давно спостерігають випадки алкоголізму серед підлітків саме з цієї причини.

Вплив алкоголю на організм

Проникаючи через слизові оболонки рота, стравоходу, шлунку та кишечнику, алкоголь потрапляє у кровоносні судини і розноситься по всьому організму Найбільше алкоголь впливає на мозок, він діє на нього як депресант – пригнічує функцію мозку Те, як це вплине на самопочуття та поведінку людини, залежить від кількості вжитого алкоголю (мал. 32).

 Правда про алкоголь і наркотики

Мал. 32

Яка ж доза алкоголю є малою, середньою чи великою? Для кожної людини вона різна і залежить від її віку, маси тіла, статі тощо.

Так, на дітей та підлітків алкоголь впливає особливо сильно і згубно. Що менша маса тіла, то менша доза алкоголю спричиняє сп’яніння. На жінок алкоголь діє сильніше, ніж на чоловіків. Вплив алкоголю залежить від того, що людина їла чи пила, як вона спала, які ліки приймала, і навіть від того, в якому вона настрої.

1. Які почуття в оточуючих викликає людина у стані алкогольного сп’яніння?

2. Об’єднайтесь у 4 групи і назвіть можливі наслідки зловживання алкоголем для:

Група 1: самої людини;

Група 2: її родини;

Група 3: інших людей;

Група 4: суспільства.

Як люди вживають алкогольні напої

Приблизно третина дорослих взагалі не вживає алкоголь з різних причин:

Їм не подобається його смак; вони не люблять втрачати над собою контроль;

Вони прагнуть бути прикладом для своїх дітей; це важливо для їхньої роботи;

Вони підтримують хорошу фізичну форму, як спортсмени чи моделі;

Це заборонено їхньою релігією;

Їм не можна пити за станом здоров’я, наприклад, через алергію.

Назви свою причину (одну або декілька), з якої краще не вживати алкоголь.

Більшість дорослих вживають алкогольні напої кілька разів на рік. Такий спосіб вживання називають соціальним. У цьому разі вживання алкоголю є суто символічним, адже люди чудово вміють відпочивати та розважатися і без алкоголю. Вони також поважають право інших не пити, і тому на їхньому столі завжди є безалкогольні напої.

Лише 10% дорослих зловживають алкоголем. Більш як половина страждає на хронічний алкоголізм, тобто цілковиту залежність від алкоголю. Решта вживає алкоголь надто часто або у надмірних кількостях чи у ситуаціях, що загрожують життю і здоров’ю (мал. 33).

 Правда про алкоголь і наркотики

Мал. 33. Ознаки зловживання алкоголем

Наслідки зловживання алкоголем

Багато дорослих, які мають досвід сильного сп’яніння, не пишаються цим. Можливо, колись вони осоромилися, втративши контроль над собою. Або прийняли неправильне рішення і поставили під загрозу чиєсь життя.

Та найбільше люди страждають від тривалого зловживання алкоголем. У них руйнується печінка, зростає ризик інфарктів та інсультів, спотворюється зовнішність. Червоне обличчя, потовщений кінчик носа та “пивний” живіт – характерні ознаки людини, яка зловживає алкоголем.

Алкоголіки потерпають від похмільного синдрому, у них бувають провали в пам’яті і галюцинації (біла гарячка). Вони стають тягарем для своїх родин. Зловживання алкоголем – головна причина насилля в сім’ї і розлучень. Алкоголіка можуть виключити з навчального закладу, звільнити з роботи.

Розпитай дорослих, чому молодятам на весіллі не можна пити та чому не можна вживати алкоголь вагітним жінкам або під час грудного вигодовування.

Обережно: ліки і токсичні речовини!

Об’єднайтесь у 2 групи: медичні препарати і препарати побутової хімії. Підготуйте плакати про ці речовини, дайте відповіді на запитання:

Які це речовини?

Де треба їх зберігати?

Які існують застереження щодо їх використання?

У твоєму віці вживати ліки можна лише за призначенням лікаря або порадою батьків, але в жодному разі не самостійно. Деякі препарати у разі перевищення рекомендованої дози можуть спричинити залежність. Ніколи не бери пігулок у тих, кому ти не довіряєш. Навіть якщо болить зуб чи голова, а тобі пропонують знеболювальне. Якось семикласниця Настя випила на дискотеці дві такі пігулки, а за годину знепритомніла. У лікарні з’ясувалося, що вона вжила сильнодіючий наркотик.

Токсикоманія – це різновид наркоманії, коли вдихають токсичні речовини, що містяться у клеях, фарбах, розчинниках. Ці речовини можуть спричинити набряк дихальних шляхів. Деякі клеї містять смертельно небезпечні для людського життя домішки. У токсикоманів розвиваються тяжкі хвороби. Найбільше уражується мозок – він поступово відмирає.

Нерідко трапляється, що маленькі діти, діставшись до пляшечки з ліками або хімічною речовиною, потрапляють до реанімації з найтяжчими отруєннями. Тому якщо у тебе є молодший братик чи сестричка, разом з дорослими перевір, чи не лежать препарати побутової хімії та ліки (навіть вітаміни!) там, де малюки можуть їх дістати.

Підсумки

Вживання алкоголю й наркотиків загрожує життю і здоров’ю людей. Вони не допомагають розв’язувати проблеми, а лише поглиблюють їх і породжують нові.

Зловживання алкоголем негативно позначається на здоров’ї, зовнішньому вигляді, кар’єрі та особистому житті людей.

Ліки і препарати побутової хімії потребують обережності при зберіганні і застосуванні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Правда про алкоголь і наркотики - Валеологія


Правда про алкоголь і наркотики