ПРИРОДА І ЗДОРОВ’Я

РОЗДІЛ 1. ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

§ 4. ПРИРОДА І ЗДОРОВ’Я

У цьому параграфі ти:

· проаналізуєш позитивний вплив природного середовища на здоров’я людини та її самопочуття;

· пригадаєш і поповниш свої знання про небезпеки природного середовища;

· дізнаєшся, як допомогти організмові пристосуватися до зміни природних умов;

· навчишся підбирати одяг відповідно до погоди.

Природне середовище і здоров’я

Неможливо уявити життя поза природним середовищем. Адже це – повітря, яким дихаємо; вода, яку п’ємо; земля,

яка нас годує, на якій зводимо житло і яка дає все інше для життя.

Чи знаєш ти, що без води людина може прожити лише кілька днів, а без їжі кілька тижнів? А скільки можна прожити без повітря?

1. За допомогою годинника із секундною стрілкою

Виміряй час, на який можеш затримати дихання. Скільки витримуєш: 30 секунд, 1 хвилину чи, як досвідчений пірнальник, 2 – 3 або навіть 4 хвилини? Та в будь-якому разі без повітря ти не витримаєш і п’яти хвилин.

2. У молодших класах ви ознайомилися з процедурами оздоровлення і загартовування сонцем, повітрям і водою. Пригадайте, з якими саме.

3. Розгляньте мал.

7 (с. 22), де зображено небезпеки природного середовища. Пригадайте, які з цих небезпек ви вивчали раніше.

 ПРИРОДА І ЗДОРОВЯ

Мам. 7. Небезпеки природного середовища

Абетка мандрівника

Припустімо, ти маєш нагоду на зимових канікулах побувати в Австралії. Там у цей час найспекотніша пора року. Переїхавши із зими в літо, ти потрапиш у зовсім інші природні умови.

Зміняться атмосферний тиск, температура і вологість повітря, часовий пояс, хімічний склад води та їжі. Твій організм змушений буде пристосовуватися до цих змін. Цей процес називають акліматизацією.

Що більше різняться природні умови, то триваліша і складніша акліматизація. Уникнути багатьох проблем можна, якщо підібрати відповідний одяг, правильно організувати побут, харчування, режим дня та обмежити навантаження під час акліматизації на новому місці.

Дізнайся більше про звички і побут місцевих жителів. Адже вони впродовж тисячоліть пристосовувалися до своїх кліматичних умов.

Наприклад, у країнах із жарким кліматом існує традиція сієсти: у найспекотніші години ніхто не виходить з дому, зачиняються офіси і магазини. Місцеві жителі носять просторий одяг і головні убори з натуральних тканин, які надійно захищають їх від сонця. Виходячи з дому, беруть із собою пляшку води або соку. Традиційні страви готують переважно з овочів і фруктів. Усе це – ознаки пристосування до місцевих кліматичних умов.

Вирушаючи до іншої країни, поцікався її культурними та релігійними традиціями. Адже звичний для нас курортний одяг (шорти, сарафани, топіки) може бути негативно сприйнятий, наприклад, мусульманською громадою. А в сукні чи в сорочці з рукавами ти виявиш повагу до релігійних почуттів місцевих жителів і уникнеш негативного ставлення з їхнього боку.

1*. Чи можна обгоріти, коли небо затягнуте хмарами?

2*. Хто більше ризикує обгоріти на сонці: блондин із світлою шкірою чи смаглявий брюнет?

Якщо збираєшся в гори

Вирушаючи в гори, маєш пам’ятати про проблеми висотної акліматизації. Адже в горах знижується атмосферний тиск, утруднюється дихання, збільшується інтенсивність сонячного випромінювання, особливо ультрафіолетового.

Акліматизація – пристосування організму до змін у навколишньому середовищі.

У нетренованої людини це може спричинити гірську хворобу. Перші ЇЇ ознаки слабкість, запаморочення, головний біль, порушення координації, задишка, прискорене серцебиття. Людина стає надміру збудженою або, навпаки, загальмованою, може несподівано знепритомніти.

Під час адаптації до гірських умов треба добре харчуватися, споживати більше вітаміну С, повноцінно відпочивати і дозувати фізичні навантаження.

 ПРИРОДА І ЗДОРОВЯ

 ПРИРОДА І ЗДОРОВЯ

Мал. 8. Які особливості одягу, житла, транспорту для різних кліматичних умов?

Підбір одягу відповідно до сезону і погоди

Уяви на хвилинку, що потрапляєш у спекотну пустелю, де температура повітря сягає +50°С у тіні. Вже після кількох хвилин перебування на сонці стає важко дихати, тіло вкривається потом, відкриті ділянки шкіри обгоряють і болять.

А тепер перенесімось у крижану пустелю Антарктики – одне із найхолодніших місць планети. Стовпчик термометра показує тут -65°С. Від холоду забиває подих, починають мерзнути щоки, вуха, ноги. Від видихуваного повітря утворюється пара, що вкриває інеєм обличчя.

1. Проведіть у класній кімнаті умовну лінію, яка символізує ставлення до спекотної погоди. На одному кінці лінії стають ті, кому подобається спека, а на іншому

Ті, хто її не любить. Решта обирають місце ближче до того чи того краю. Так само визначте своє ставлення до холодної погоди. Бажаючі можуть висловитися, чому вони обрали саме таке місце.

2. Об’єднайтесь у 4 груші (літо, осінь, зима, весна). Назвіть характерні для цих сезонів несприятливі погодні умови (зливи, ожеледиця, туман, хуртовина…).

3. Які небезпеки для життя і здоров’я людей вони становлять (наприклад, у холодну і дощову погоду поширюються застуда і грип)?

4. Який одяг і взуття допомагають зменшити вплив несприятливої погоди на здоров’я?

Підсумки

Природне середовище необхідна умова існування людини і збереження її здоров’я. Водночас воно є джерелом небезпек, зокрема тих, що спричинені кліматом і погодою.

Переїзд до іншої кліматичної зони пов’язаний із пристосуванням організму до нових умов. Тому слід ознайомитися з особливостями її клімату, рельєфу, місцевими традиціями.

Несприятливі погодні умови є переважно сезонними. Дію спеки, холоду, вітру, вологи можна зменшити, підібравши відповідний одяг.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПРИРОДА І ЗДОРОВ’Я - Валеологія


ПРИРОДА І ЗДОРОВ’Я