Природа Євразії: арктичні пустелі й тундра

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&24. Природа Євразії: арктичні пустелі й тундра

Пригадай! У якій півкулі розташований материк Євразія відносно екватора? Що характерне для погоди цього материка?

Мандруючи сушею з Крайньої Півночі на південь, можна спостерігати, як великі ділянки земної поверхні з однаковими природними умовами змінюють одна одну. Такі ділянки Землі називають природними зонами.

Розглянь карту природних зон Євразії. Які природні зони є на цьому материку? Які з них розташовані на півночі континенту?

Північно-східну

частину узбережжя Євразії та окремі острови в Північному Льодовитому океані охоплює зона арктичних пустель. Тобі вже відомо, що цей район земної кулі називають Арктикою. Більша частина її поверхні майже цілий рік укрита снігом і льодом.

Узимку в зоні арктичних пустель триває полярна ніч, іноді виникають полярні сяйва. Дмуть сильні вітри, часто бувають заметілі, температура повітря опускається до -60 °С.

Улітку настає полярний день. Сонце світить протягом доби, але температура повітря піднімається лише на кілька градусів вище нуля. Під час короткого літа в окремих місцях розтає сніг, і тоді

на кам’янистій поверхні з’являються різнобарвні лишайники, де-не-де ростуть мохи, іноді зустрічається полярний мак.

На важкодоступних скелях численних островів і узбереж гніздять ся полярні птахи – мартини, кайри, гагарки, влаштовуючи так звані “пташині базари”. У морях ці галасливі птахи знаходять для себе достатньо їжі. За коротке літо вони виводять пташенят, а на зиму відлітають.

 Природа Євразії: арктичні пустелі й тундра

Мал. 48. Лишайники і полярний мак

Пригадай! Які звірі живуть в Арктиці? Що тобі про них відомо?

Життя звірів Арктики тісно пов’язане з морем. Тюлені і моржі у воді знаходять корм, а відпочивають і виводять потомство на суші чи кризі. Там малята можуть стати легкою здобиччю для білого ведмедя – найбільшого хижака арктичних пустель. Білий колір хутра робить звіра непомітним серед криги і снігів, густа й довга шерсть захищає від холоду, а широкі лапи допомагають плавати. Взимку в білих ведмедів народжуються малята. Через кілька місяців ведмежата вже ходять за матір’ю і вчаться ловити рибу та полювати.

На південь від зони арктичних пустель уздовж узбережжя Євразії простягається зона тундри – безліса заболочена рівнина.

Зими в тундрі довготривалі, холодні, морози бувають до -50 °С. За коротке і прохолодне літо мерзлий грунт не встигає відтанути більш як на півметра вглибину. Він погано пропускає дощову і талу воду, яка через низькі температури мало випаровується з поверхні Землі. Саме тому в тундрі багато боліт і озер.

На торф’яно-болотистих грунтах, бідних на перегній, ростуть мохи і лишайники, низенькі трав’янисті рослини з яскравими квітками, а також ягідні рослини – брусниця, морошка. На півдні тундри можна побачити карликові берези й полярні верби. Ці маленькі дерева майже стеляться по землі. Так вони пристосувалися до життя в тундрі: адже біля поверхні землі тепліше і вітер слабший. Узимку сніг повністю вкриває ці дерева і захищає від морозів та вітру.

 Природа Євразії: арктичні пустелі й тундра

Мал. 49. Білі ведмеді

 Природа Євразії: арктичні пустелі й тундра

Мох сфагнум Карликова береза Морошка

Мал. 50. Рослини тундри

Навесні в тундрі дуже гарно. Рослини спішать зацвісти, утворити плоди й насіння, бо через кілька місяців сніг знову вкриє землю.

На літо в тундру прилітають качки, гуси, лебеді. Тут вони виводять пташенят, а на зиму відлітають у теплі краї. У тундрі постійно живуть полярна сова й біла куріпка. їх захищає від холоду пухнасте пір’я. Полярна сова полює на маленьких звірів – лемінгів, які взимку не впадають у сплячку і навіть під снігом виводять потомство. На лемінгів полюють і песці. Хутро цих хижаків улітку коротке, темно-буре, а взимку воно стає білим, довгим і пухнастим, тому добре зігріває їх у люті морози й робить непомітними на снігу.

 Природа Євразії: арктичні пустелі й тундра

Полярна сова Лемінг Песець

Мал. 51. Тварини тундри

Добре пристосувався до суворих умов тундри і дикий північний олень. Густе хутро захищає його від холоду, а широкі копита дозволяють ходити по снігу, не провалюючись. Північні олені стадами кочують по тундрі, харчуючись лишайником ягелем, який називають оленячим мохом. На хворих оленів і тих, які відбилися від стада, полюють вовки.

Населення тундри займається мисливством, рибальством та оленярством – розведенням одомашнених північних оленів.

Поміркуйте! Порівняйте природу тундри й арктичних пустель. Чим зумовлена їх подібність і відмінність?

Обговоріть! Які ланцюги живлення склалися між мешканцями тундри?

Природні зони, арктичні пустелі, тундра.

Перевір свої знання

1. Покажи на карті зону арктичних пустель і зону тундри. Які природні умови характерні для цих зон?

2. Чому в тундрі багато озер і боліт?

3. Як рослини пристосувалися до життя в тундрі?

4. Дмитрик не зміг навести приклади пристосованості тварин до умов життя в тундрі та зоні арктичних пустель. Спробуй зробити це ти.

Підсумуємо разом

Природні зони – це ділянки земної поверхні з однаковими природними умовами. Зона арктичних пустель охоплює острови Північного Льодовитого океану та східне узбережжя материка Євразія. До життя в цій зоні пристосувалося небагато видів організмів. Тундра – холодна безліса рівнина, розташована на південь від зони арктичних пустель. Природні умови в тундрі не такі суворі, як в Арктиці, тому рослинний і тваринний світ тут багатший.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Природа Євразії: арктичні пустелі й тундра - Натурологія


Природа Євразії: арктичні пустелі й тундра