Природа Євразії: степи й пустелі

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

&26. Природа Євразії: степи й пустелі

Пригадай! Що ти знаєш про степ і пустелю?

Розглянь карту природних зон Євразії. Знайди на ній степову зону та зону пустель.

На південь від зони мішаних і широколистяних лісів великі площі займають степи – безкраї рівнинні простори з родючими чорноземними грунтами, на яких ростуть трав’янисті рослини. У зоні степів тепле й тривале літо, дощі випадають рідко. Зима коротка, але холодна, малосніжна.

Рослини степу цвітуть навесні, допоки в грунті багато вологи.

Коли наступає спека, стебла і листки деяких рослин (тюльпанів, півників) відмирають, а в грунті залишаються підземні частини із запасом поживних речовин. В інших рослин, наприклад, у ковили, дуже вузьке жорстке листя, що зменшує випаровування води.

 Природа Євразії: степи й пустелі

Мал. 55. Ковила

 Природа Євразії: степи й пустелі

Дрохва Ховрах Гадюка степова

Мал. 56. Тварини степу

У степах багато комах: метеликів, жуків, коників. Живуть тут і плазуни: ящірка, степова гадюка, степова черепаха. Рослинами й комахами живляться птахи, які гніздяться на землі: степовий жайворонок, дрохва, куріпка, перепел.

У зоні степів дуже поширені польові миші, бабаки, ховрахи. Від спеки, холоду й хижаків вони ховаються в норах. Дрібними тваринами живляться степовий орел, боривітер, лисиця, степовий тхір. Майже всі тварини степів набули забарвлення сухої трави. Так їм легше ховатися від ворогів або непомітно підкрадатися до здобичі. У степах мало води. Коли довго нема дощів і рослини засихають, черепахи, ховрахи впадають у сплячку, а більшість птахів і звірів переселяється на поливні землі.

Великі площі степів Євразії нині розорані або використовуються людиною як пасовища для худоби. У результаті родючі грунти руйнуються, багато видів рослин і тварин стають рідкісними чи взагалі зникають. Так зникли дикий кінь тарпан, тур; скоротилася чисельність сайгаків; у дикій природі не побачиш коня Пржевальського.

На південь від зони степів стає дедалі тепліше й сухіше, дощі випадають дуже рідко. Рослин на таких ділянках росте все менше. Поступово степ змінюється напівпустелею, а напівпустеля переходить в пустелю.

Пустелі бувають піщані, глинясті й кам’янисті. Найбільші пустелі Євразії – Каракуми, Кизилкум, Гобі, Такла-Макан.

Літо в пустелі дуже жарке. Вдень поверхня землі нагрівається до +70 °С, а температура повітря в тіні перевищує +40 °С. Ночі холодні, тому що глина й пісок швидко остигають. У пустелі випадає дуже мало опадів. Зима коротка, але холодна, із сильними морозами й вітрами. Сніг випадає не скрізь, та й сніговий покрив неглибокий.

У пустелі ростуть рослини і живуть тварини, які пристосувалися до важких природних умов. Корені верблюжої колючки та куща джузгун глибоко проникають у землю і звідти добувають воду. Часто трапляються зарості саксаулу – невеликого дерева з викривленим стовбуром і малопомітними листками, що нагадують луски.

 Природа Євразії: степи й пустелі

Джузгун Верблюжа колючка Саксаул

Мал. 57. Рослини пустелі

У пустелях живуть жуки скарабеї, скорпіони й отруйні павуки тарантули; багато різних ящірок, змій. Звичними мешканцями пустель є піщанки, тушканчики. З великих тварин поширені антилопи – джейрани, дикі осли – кулани; в окремих регіонах Азії трапляються дикі верблюди. Живуть у пустелі лисиця корсак, їжак вухатий, шакал.

Тварини пустель добре пристосовані до перепадів температур і постійного дефіциту води. Вони мають переважно жовте, подібне до кольору піску, забарвлення, що допомагає уникати небезпеки або успішно полювати. Багато тварин удень ховаються в норах або зариваються в пісок, а вночі виходять на пошуки їжі. Мешканці пустелі можуть довго перебувати без води: одним вистачає тієї вологи, яку вони отримують, поїдаючи рослини, а інші в найбільшу спеку впадають у сплячку.

 Природа Євразії: степи й пустелі

Джейран Тушканчик Скорпіон

Мал. 58. Тварини пустелі

Люди змінюють природу пустель: будують зрошувальні канали, водосховища, і на зрошених землях вирощують бавовник, рис, виноград та інші культурні рослини. У зоні пустель видобувають корисні копалини, розводять свійських верблюдів, яких називають кораблями пустелі.

Унікальна природа пустель і степу охороняється у Великому Гобійському заповіднику (Монголія).

Поміркуйте! Порівняйте природу зони степу й зони пустель. Назвіть спільні й відмінні ознаки.

Обговоріть! Як впливає господарська діяльність людини на природу степів і пустель?

Степ, напівпустеля, пустеля.

Перевір свої знання

1. Охарактеризуй погодні умови зони степу і зони пустель.

2. Які рослини ростуть у степу, а які – в пустелі? Як вони пристосувалися до життя в умовах нестачі вологи?

3. Розкажи про тваринний світ степу.

4. Допоможи Дмитрикові навести приклади пристосування тварин пустелі до перепадів температур і постійного дефіциту води.

Підсумуємо разом

Степова зона розташована в південному напрямку від зони мішаних і широколистяних лісів, а за нею, ще далі на південь, – зона пустель. У пустелях, порівняно зі степом, більш спекотне й посушливе літо, а зима – холодна й морозна. Тут ростуть рослини і живуть тварини, які змогли пристосуватися до нестачі вологи й різких перепадів температур.

Використовуючи різноманітні джерела, підготуй повідомлення про одну з тварин Великого Гобійського заповідника.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Природа Євразії: степи й пустелі - Натурологія


Природа Євразії: степи й пустелі