Природні зони: арктичні пустелі, тундра й лісотундра

РОЗДІЛ IV МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ

ТЕМА 2. Євразія

& 48. Природні зони: арктичні пустелі, тундра й лісотундра

Пригадайте:

1. Назвіть природні зони Євразії (з півночі на південь) за допомогою карти атласу.

2. У якій природній зоні розміщена ваша місцевість?

Розташування природних зон у Євразії. На формування природних зон Євразії впливають як зональні, так і азональні чинники. Особливого значення набуває й антропогенний чинник, адже компоненти природи все більше змінюються під упливом господарської діяльності людини.

На

материку представлені всі природні комплекси нашої планети. На півночі Євразії природні зони тягнуться суцільною смугою, а південніше тайги вони змінюються не тільки з півночі на південь, а й із заходу на схід.

– Розгляньте й проаналізуйте карту атласу, щоб переконатися в цьому

На заході й сході материка розміщені зони широколистих лісів, а у внутрішній частині материка з’являються зони лісостепу та степу, напівпустель і пустель. Таке розміщення пояснюється зменшенням кількості опадів від окраїни материка до внутрішніх частин. Розташування природних зон у Євразії, як і на інших

материках, підпорядковується закону широтної зональності, тобто вони змінюються з півночі на південь із збільшенням кількості сонячної радіації. Однак є і суттєві відмінності, які пояснюються умовами атмосферної циркуляції над материком. У Євразії, як і в Північній Америці, деякі природні зони змінюють одна одну із заходу на схід, адже східні й західні окраїни материка найбільш зволожені. Отже, головними причинами, від яких залежить розташування природних зон у Євразії, є кліматичні відмінності (зміна температурних умов, річна кількість опадів) та особливості рельєфу. Багато природних зон є в помірному й субтропічному кліматичних поясах, а найбільшу площу займає зона тайги.

Зона арктичних пустель. До цієї зони належать острови Північного Льодовитого океану. Вона знаходиться в арктичному кліматичному поясі.

Більшу частину року тут спостерігаються морози із сильними вітрами. Узимку темрява полярної ночі переривається лише спалахами північного сяйва. Протягом короткого літа сонце не заходить. Воно невисоко піднімається на небосхилі й слабко гріє.

Майже цілий рік острови повністю вкриті снігом і льодовиками, які повільно сповзають у море. Проте порівняно з Північною Америкою площа обледеніння тут набагато менша. Деякі острови влітку звільняються від снігу, скелі покриваються лишайниками й мохами, на заході з’являється рідке різнотрав’я.

– Поясніть, чому.

Бідний і тваринний світ. Лише на узбережжях трапляються “пташині базари”. У морі водиться багато риби й морських звірів.

Постійного населення в зоні арктичних пустель дуже мало. На островах споруджені полярні станції, на яких полярники вивчають природу Крайньої Півночі.

Тундра. На південь, уздовж північного узбережжя Євразії та на ближчих островах, розташована зона тундри.

– У яких кліматичних поясах вона знаходиться?

Узимку в тундрі дмуть сильні вітри й нерідко лютує снігова буря – заметіль. Улітку часто мрячить дрібний дощ, іноді зі снігом; температура найтеплішого місяця не перевищує +10 °С.

Улітку земля в тундрі розтає в глибину на 0,5-1,5 м, а далі залягає багаторічна мерзлота. Для низинних рівнин тундрової зони найхарактерніші торфово-болотні грунти.

Безлісся – характерна особливість тундри. На сотні кілометрів тягнуться болотисті рівнини. Як і в північноамериканській тундрі, тут ростуть лишайники, мохи та болотні трави. Дуже багато ягідних рослин – морошки, брусниці. У південних частинах тундри трапляються карликова берізка та верба, які стеляться по землі й мають вигляд невеликих викривлених кущів.

У тундрі тварини мають густе хутро, що захищає їх від холоду. Тут водяться численні дрібні гризуни лемінги, які живляться корінням трав, а також полярні зайці. На них полюють песці (полярні лисиці). У східних частинах тундрової зони випасаються великі стада диких північних оленів. Основна пожива для них – лишайник (ягель), який узимку вони дістають з-під снігу. На стада оленів нападають полярні вовки. Цілий рік у тундрі живуть полярні сови та білі й тундрові куріпки.

Населення в тундрі Євразії нечисленне. Корінні жителі тундри на крайньому заході – саами, на схід від них живуть ненці й інші народи, які займаються оленярством, полюванням і рибальством.

Лісотундра. Між тундрою й тайгою розташована зона лісотундри, яка знаходиться в субарктичному поясі біля його південної окраїни. Зима тут холодна, але літо тепліше, ніж у тундрі.

На крайньому заході лісотундрової зони (на Скандинавському та Кольському півостровах і острові Ісландія) серед тундрової рослинності в менш вогких місцях з’являються зарості берези (березове криволісся). На сході переважають хвойні – сибірська ялина та різні види модрини. На південь дерев стає більше, вони ростуть щільніше, поступово лісотундра переходить у хвойні ліси.

Запитання та завдання

1. Розкажіть про особливості розташування природних зон у Євразії. Назвіть причини, які вплинули на їх розміщення.

2. Порівняйте природу зон арктичних пустель, тундри й лісотундри Євразії та Північної Америки. Заповніть таблицю в робочому зошиті.

Природні зони Євразії

Природні зони Північної Америки

Ознаки

Подібності

Відмінності

3. Чим відрізняється клімат європейської та азіатської тундри?

4. Назвіть природні зони, які розташовані із заходу на схід через увесь материк.

Працюємо з картою та атласом

Визначте, у яких природних зонах розміщені півострів Аравійський, острови Калімантан, Ісландія, Врангеля, Крит, Сахалін.

Сторінка дослідника

Здійсніть віртуальну подорож на острів Нова Земля. Підготуйте повідомлення про побачене. Поділіться враженнями з однокласниками. Не забудьте розповісти, як ви готувалися до цієї подорожі.

Цікавий факт

Карликова берізка не подібна до звичайної, хоча обидві ці рослини – близькі родичі (мал. 127). Висота карликової берізки невелика – рідко більше половини людського зросту. Це не дерево, а гіллястий чагарник. Її гілки часто стеляться по поверхні землі. Листя карликової берізки округле, причому ширина нерідко більша за довжину.

Це одна з найпоширеніших рослин тундри. У літній час її листям харчуються олені, а місцеве населення використовує як паливо.

 Природні зони: арктичні пустелі, тундра й лісотундра

Мал. 127. Карликова берізка


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Природні зони: арктичні пустелі, тундра й лісотундра - Географія


Природні зони: арктичні пустелі, тундра й лісотундра