Природні зони: лісостеп і степ, пустелі і напівпустелі

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 5. Північна Америка

§58 Природні зони: лісостеп і степ, пустелі і напівпустелі

Пригадайте

Що таке прерії? (Див. § 44.)

Лісостеп і степ. Ці природні зони поширені переважно на півдні Східноєвропейської рівнини та Західного Сибіру, а також на просторах Казахського дрібносопковика. Далі на схід зона степів трапляється лише в Центральній Азії та в Приамур’ї у вигляді окремих ділянок. Теплий клімат з недостатнім зволоженням на півдні Східноєвропейської рівнини сприяє формуванню тут родючих чорноземних грунтів.

Зрідка трапляються ділянки лісу, де на сірих лісових грунтах ростуть дубові гаї з домішками берези, липи та клена. У рослинному покриві європейських степів колись панували ковила, типчак, тонконіг.

Клімат лісостепу і степу східної частини материка континентальніший, тому грунти тут часто засолені. Лісові ділянки в межах азіатського лісостепу складаються переважно з дрібнолистяних порід дерев – пухнастої берези з домішками осики. Степ відрізняється трав’яним покривом з ковили, типчаку, чебрецю, степової люцерни, степової цибулі тощо. У пониззях ростуть чагарники. У лісостепах і степах

Євразії водяться ховрахи, хом’яки, полівки, тушканчики, багато хижаків (степовий тхір, вовк, лисиця, горностай тощо).

Нині трав’яні луки й злакові степи в природному стані на материку майже не збереглися. Вони повністю розорані й замінені на сільськогосподарські угіддя.

Практичне завдання

За картами атласу порівняйте закономірності територіального поширення лісостепу й степу в Євразії та в Північній Америці. Поясніть відмінності.

Погляд у минуле

Вівці з’їли євразійські степи. Тисячоліттями євразійські степи населяли племена кочівників, разом з якими блукали величезні стада худоби, зокрема вівці. Ці тварини значно ушкоджують рослин­ний покрив. Адже їхні гострі копита швидко збивають дернину, пе­ретворюють поверхню пасовища в нестійку суміш рослинних решток та пилу. Остаточно природна рослинність степів була знищена в середині XX ст. під час розорювання цілинних земель та заміни їх на лани зернових культур – пшениці, жита тощо.

Пустелі та напівпустелі. Крайній південний схід Європи охоплює природна зона напівпустель, де на засолених, украй бідних пустельних грунтах де-не-де можна натрапити на окремі чагарники, злаки та кураї.

Пустелі поширені переважно в Азії і розмістилися в трьох географіч­них поясах: тропічному, субтропічному і помірному (мал. 198, 199).

Тропічні пустелі охоплюють великі простори Аравійського півост­рова, як-от Руб-ель-Халі (мал. 198). На величезних кам’янистих і піща­них просторах опадів випадає менш як 100 мм за рік. Постійних водотоків зазвичай немає.

Грунти в пустелях бідні, тому рослин тут дуже мало. У сухих річищах трапляються рідколісся з акації, в улоговинах прижилися солелюби.

Суворі умови пустель збіднюють також і тваринний світ. Подекуди тут трапляються антилопи, газелі, дикі віслюки-онагри, шакали та гієни. Багато гризунів і плазунів.

Субтропічні пустелі охоплюють північ Аравійського півострова, Іранського нагір’я та Центральної Азії. Чергування гір й улоговин зумовило тут утворення пустель різного типу.

 Природні зони: лісостеп і степ, пустелі і напівпустелі

Мал. 198. Тропічні пустелі

Для Месопотамії та Іранського нагір’я характерні пониззя з гли­нистими солончаками з білосніжним покривом солі. Вони утворилися на місці колишніх озер. Поряд з ними трапляються велетенські дюни 200 м заввишки.

На півдні пустелі Гобі різкі коливання температур перетворили кристалічні породи на розсипи щебеню.

У глинистих пустелях негустий покрив полину, кураю, верблюжої колючки змінюється заростями саксаулу. Лише долинами невелич­ких річок тягнуться густі зарості тополь і болотяних рослин, зокрема очерету, рогози.

Тваринний світ субтропічних пустель багатий на копитних, на яких полюють шакал, пустельна кішка й леопард. Тут мешкає чимало змій і черепах, бабаків, ховрахів, піщанок і полівок, поширені дуже небезпечні павукоподібні – скорпіони, каракурти, фаланги. Справжнє лихо пустель – зграї саранчі, яка під корінь знищує посіви.

Пустелі помірного поясу охоплюють значну частину Центральної Азії. Найбільші з них Каракуми, Кизилкум, більша частина Гобі, Такла-Макак (мал. 199). Укриті пісками або камінням, ці неозорі рівнини зазнають тропічної спеки влітку та значних морозів узимку. Улоговинний рельєф сприяє застою холодного повітря, через що грунт значно промерзає.

 Природні зони: лісостеп і степ, пустелі і напівпустелі

Мал. 199. Пустелі помірного поясу та їхні мешканці

Практичне завдання

За картою атласу визначте грунти і тваринний світ пустель Євразії.

Тварини й рослини пустель помірного поясу добре пристосувалися до суворих умов життя. З рослин поширені верблюжа колючка, саксаули, кураї. Тваринний світ – царство плазунів (варан, агама, круглоголівхса, а також ефа, гюрза та інші змії). Тут також мешкає багато копитних, як-от: джейран, кулан, сайгак і двогорбий верблюд, вовна якого захищає тварину від спеки й морозу. Численні також шакали та гієни.

Наука стверджує

Верблюд у пустелі – що риба у воді. Верблюди майже не пітніють. А це запобігає втраті дорогоцінної вологи. Так само як і здатність верблюда рідко дихати: якщо в собаки 14-30 дихальних рухів за хвилину, у коня – 8-16, у корови – 12-30, то у верблюдів інко­ли може бути лише 3-5. Для захисту від піску й пилу верблюди мають вузькі, прикриті волосками ніздрі, які можуть навіть закриватися. Крім того, особливі мозолисті утворення, як-от: грудний, зап’ястко­вий, ліктьовий і надколінний мозолі – дають змогу верблюду лягати на розпечений грунт.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8 (завершення)

Позначення на контурній карті основних географічних об’єктів материка

Позначте пустелі: Каракуми, Гобі, Руб-ель-Халі.

ПІДСУМКИ

Лісостепи і степи поширені здебільшого у внутрішніх районах євразійського материка, де переважає сухий і теплий клімат.

Значне поширення пустельних зон в Євразії зумовлене перева­жанням континентальних типів клімату.

Запитання і завдання для самоперевірки

Які основні екологічні проблеми природної зони, в якій ви живете? На прикладі однієї з природних зон Євразії покажіть зв’язки між: компонентами природи.

У якому напрямку євразійські степи змінюються пустелями і чому?

Поясніть причину значного поширення пустель в Євразії. Покажіть на карті найбільші пустелі материка.

Що таке степ і чим він відрізняється від лісостепу? Чи й справді євразій­ські пустелі абсолютно пусті?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Природні зони: лісостеп і степ, пустелі і напівпустелі - Географія


Природні зони: лісостеп і степ, пустелі і напівпустелі