ПРИСТОСУВАННЯ ДО АКТИВНОГО ЗАХИСТУ ТА НАПАДУ

ТЕМА 2 ПРОЦЕСИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ТВАРИН

&36. ПРИСТОСУВАННЯ ДО АКТИВНОГО ЗАХИСТУ ТА НАПАДУ

Пригадайте, що така конкуренція.

ЯКІ ЗАСОБИ ДЛЯ ЗАХИСТУ СПОСТЕРІГАЮТЬ У ТВАРИН?

Тварин у природі завжди підстерігає небезпека. Це хижаки або конкуренти за їжу, людина, яка полює на тварин. Тому в тварин формуються різні способи пасивного або активного захисту. Водночас у хижих тварин утворюються досконалі механізми полювання, призначені для уловлення здобичі та подолання її опору.

Розглянемо деякі пристосування тварин для пасивного

захисту. Насамперед від небезпеки можна сховатися в нірку (мишоподібні гризуни) або захисну мушлю (жабурниця, ставковик). Можна стати непомітним. На малюнку 214, 1 зображено тропічного метелика каліму. Верхня поверхня його крил забарвлена яскраво, але, склавши крила, метелик нагадує листок. На нижній поверхні крил можна навіть побачити своєрідні “жилки листка”. Подібне захисне забарвлення крил у нічного метелика – червоної орденської стрічки (мал. 214, 2). Гусінь нічного метелика – березового п’ядуна – у разі небезпеки завмирає і нагадує гілку рослини (мал. 214, 3).

 ПРИСТОСУВАННЯ ДО АКТИВНОГО ЗАХИСТУ ТА НАПАДУ

Мал.

214. Приклади захисного забарвлення та поведінки тварин: 1 – метелик каліма нагадує сухий листок; 2 – метелик червона орденська стрічка з розправленими (а) та складеними (б) крилами; 3 – гусінь березового п’ядуна набуває пози, у якій нагадує гілочку; захисні смути на тілі зебри (4) та річкового окуня (5) роблять їх непомітними на тлі рослинності

 ПРИСТОСУВАННЯ ДО АКТИВНОГО ЗАХИСТУ ТА НАПАДУ

Мал. 215 А. Приклади застережного забарвлення: 1 – оса; 2 – жук сонечко; 3 – колорадський жук. Б. Забарвлення мухи-дзюрчалки – приклад мімікрії

На малюнку 214, і, 5 зображено зебру та річкового окуня. У цих тварин уздовж тіла проходять темні смуги. Це ще один приклад захисного забарвлення. Такі контрастні смуги порушують сприйняття хижаком контурів тіла здобичі й роблять її непомітною на тлі рослинності.

– Активно захищаються від ворогів тварини за допомогою особливостей будови покривів тiлa. Так, їжаки та дикобрази мають похідні шкіри у вигляді гострих голок.

Пригадайте яскраве забарвлення ос, шершнів, жука сонечка, колорадського жука (мал. 215. А). Оси й шершні мають отруйні залози, гемолімфа жука сонечка й колорадського жука отруйна для інших тварин. Тож такі тварини, маючи яскраве застережне забарвлення, ніби попереджають своїх можливих ворогів – нас краще не чіпати! Отруйні речовини, як ви знаєте, виділяють залози шкіри плямистої саламандри.

Отруйним тваринам, а також тваринам, у яких наявні досконалі засоби захисту, часто притаманна попереджувальна поведінка. Кобра в разі небезпеки набуває характерної пози: у стані збудження ця змія піднімає над грунтом передню частину тіла й розширює шийну його частину. Тарантул, захищаючись, піднімає над тілом передню пару ніг та розводить у боки хеліцери. У такий спосіб тварини попереджають ворогів про небезпеку контактів з ними.

Можна “прикинутися” отруйною твариною, щоб не чіпали хижаки. Наприклад, яскраво забарвлені мухи-дзюрчалки (мал. 215. Б) зовні нагадують ос, що мають отруйні залози та жало. Таке явище наслідування забарвлення одних видів до інших має назву мімікрія.

Цікавий спосіб для відлякування ворогів використовують жуки-бомбардири (мал. 216). Вони вистрілюють їдкою рідиною, яка немов снаряд з мініатюрної гармати вилітає із черевця жука й перетворюється на димовий клубочок. У черевці цих жуків є дві залози, що сполучаються між собою. У разі небезпеки, речовини цих залоз змішуються й утворена гаряча маса (її температура сягає до +100 °С) вибухає з гучним тріском та з утворенням їдкого диму, відлякуючи ворогів.

Іншими активними способами захисту від хижаків є здатність до швидкого бігу (копитні тварини), а також груповий спосіб життя. Тваринам, які живуть табунами, зграями тощо, легше помітити хижаків та дати їм спільну ефективну відсіч.

 ПРИСТОСУВАННЯ ДО АКТИВНОГО ЗАХИСТУ ТА НАПАДУ

Мал. 216. Жук-бомбардир

 ПРИСТОСУВАННЯ ДО АКТИВНОГО ЗАХИСТУ ТА НАПАДУ

Мал. 217. Пристосування до активного нападу: 1 – міцні ікла у вовків; 2 – гачкуватий дзьоб і кігті орла; 3 – отруйні зуби змії (доповніть перелік, скориставшися додатковими джерелами інформації)

ЯКІ Є ПРИСТОСУВАННЯ У ТВАРИН ДО АКТИВНОГО НАПАДУ?

Для активного нападу тварини також використовують пристосування до швидкого бігу (гепард), колективне полювання зграями (вовки), електричні органи (електричний скат), гострі кігті (орел), зуби (тигр), отруйні речовини (мал. 217). Так, на щупальцях кишковопорожнинних є жалкі клітини. Опіки гідри небезпечні для дрібних безхребетних тварин, личинок і мальків риб. Павуки за допомогою хеліцер вводять отруту в тіло здобичі разом з травними соками. Отрута слугує їм і для захисту від ворогів. У шершнів отруйні залози пов’язані з жалом, яке становить собою видозмінений яйцеклад. За його допомогою комахи паралізують здобич або захищаються.

Змії вбивають здобич за допомогою отрути, яка виробляється видозміненими слинними залозами. Цю отруту вони вводять за допомогою видовжених, гострих і загнутих назад отруйних зубів, розташованих на верхніх щелепах. Такі зуби мають борозну на передній поверхні або внутрішній канал, якими отрута надходить у рану в тілі здобичі.

Біологічний словничок: захисне та застережне забарвлення, попереджувальна поведінка, отруйні тварини, мімікрія.

УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ

У процесі еволюції у тварин виробилися різні пристосування для захисту й нападу. Пристосуваннями для захисту слугують захисне і застережне забарвлення й попереджувальна поведінка, мімікрія. Багато видів використовує отруту для захисту й нападу.

ПЕРЕВІРТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ

1. Які засоби пасивного захисту е у тварин? 2. Яких тварин називають отруйними? Наведіть приклади. 3. Що таке мімікрія? 4. Які елементи поведінки тварин свідчать про їхню небезпеку? 5. Що таке захисне забарвлення? Наведіть приклади.

ОБГОВОРІТЬ У ГРУПАХ

Які є приклади активного захисту і нападу у тварин?

ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ І КМІТЛИВИХ

Муха-дзюрчалка за своїм забарвленням нагадує осу. Спробуйте пояснити, як могла виникнути така подібність у процесі еволюції обох видів цих тварин.

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

Підготуйте міні-проект на тему “Майстерність маскування” та презентуйте його однокласникам.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПРИСТОСУВАННЯ ДО АКТИВНОГО ЗАХИСТУ ТА НАПАДУ - Біологія


ПРИСТОСУВАННЯ ДО АКТИВНОГО ЗАХИСТУ ТА НАПАДУ