Мета: узагальнити знання, уміння та навички учнів з теми “Магазини та покупки” у вигляді проектної роботи.
Обладнання: підручники, матеріали для проектної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання
Т. Hello! Glad to see you. How are you?
Fine (superb, not bad, so-so). Thank you. What about you?
Т. I’m fine too.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Уведення в іншомовну атмосферу. робота в групах
Т. Take your cards and write down where you would go to in order to buy or to do the following things. Choose from the words on the right. Read and say using the following familiar structure:
? We buy… at the… .
? To buy… we go to the…
Group 1 – № 1-8; Group 2 – № 9-16; Group 3 – № 17-24.
1) to buy medicine, make-up 2) to buy fish, crabs 3) to buy potatoes, bananas, onions, apples 4) to buy a pair of shoes, boots 5) to buy a new pair of glasses 6) to buy meat, sausages 7) to buy milk, sour cream, curds 8) to buy tea, sugar, s> 9) to buy a loaf of bread, cakes, rolls 10) to buy pens, felt-pens, notebooks 11) to buy stamps, envelopes 12) to buy an arm-chair, a sofa, a bookshelf 13) to buy a ring, a watch, a necklace 14) to buy a hammer, nails, a screwdriver 15) to buy a volleyball, a fishing-rod 16) to buy a newspaper, a magazine 17) to buy a battery, a hair dryer, an electric shaver 18) to buy a compact disk player, a word processor system 19) to buy a raincoat, a skirt, tights, a dress 20) to buy cream, deodorant, shampoo, lipstick 21) to buy a city map, a guidebook, a dictionary 22) to buy trousers, a suit, a pullover, 23) to buy a belt, buttons, needles, a handbag 24) to buy an iron, a dish washer, a vacuum cleaner | A) baker’s |
B) chemist’s | |
C) bookshop | |
D) jewelry store | |
E) hardware store | |
F) butcher’s | |
G) grocery store | |
H) haberdashery | |
I) greengrocer’s | |
J) stationer’s | |
K) sport goods | |
L) footwear | |
M) fishmonger’s | |
N) ironmonger’s | |
O) boutique | |
P) men’s wear | |
Q) cosmetic shop | |
R) optician’s | |
S) furniture shop | |
T) household items | |
U) dairy | |
V) post-office | |
W)newsagent’s | |
X) electric appliances shop |
Keys: 1 b; 2 m; 3 i; 4 l; 5 r; 6 f; 7 u; 8 g; 9 a; 10 j; 11 v; 12 s; 13 d; 14 n; 15 k; 16 w; 17 x; 18 e; 19 o; 20 q; 21 c; 22 p; 23 h; 24 t.
One group answers, the two others show their signal cards, green if they agree with the answer, red if they don’t agree. Groups answer one by one; pupils answer showing their cards to others.
Читання (реклами)
Впр. 1, с. 126.
Етапи проектної роботи
Заздалегідь треба дібрати фото конкретних магазинів, які можна знайти в місті. Учні об’єднуються в групи. Кожна група має виготовити постер про магазини в місті.
- Обирають 3-4 магазини. Презентують товари, які продають в цих магазинах. Розповідають про вибір та ціни на товари.
Групи презентують власні розробки. Учитель оцінює учнівські проекти.
Виконання вправ
Впр. 2, с. 128.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ
Підбиття підсумків уроку
Т. Thank you very much for the lesson, children. Do you like our lesson today? What do you like to do? It’s time to say good-bye.
Домашнє завдання
С. 129 – дати відповіді на запитання.