ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

ТЕМА 1 РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

З пір’я пізнаємо птаха.

Латинське прислів’я

&30. ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

Основне поняття: ПТАХИ

Пригадайте! Що таке епідерміс шкіри, теплокровність?

Поміркуйте

Щоб урятуватися з острова Крит від роздратованого Міноса, геніальний майстер Дедал зробив для себе й сина крила, скріплені воском, і радив синові не підніматися при польоті занадто високо. Ікар не послухався й наблизився дуже близько до Сонця, промені якого розтопили віск, і Ікар упав у море й потонув.

Що ж пов’язує цей міф про Ікара з птахами?

 ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

Iл. 122. Дедал зі своїм сином ікаром

ЗМІСТ

Які особливості поширення птахів?

ПТАХИ – це, хордові хребетні теплокровні тварини, пристосовані до польоту. Нараховують близько 11000 видів птахів (в Україні – понад 400). Вивчаючи птахів, слід мати на увазі пристосування їх до польоту та спорідненість з плавунами, від яких вони походять. Високий рівень обміну речовин, з яким пов’язана постійна температура тіла, разом з досконалим польотом зумовили надзвичайно великий ареал поширення птахів, їх можна зустріти від Арктики

до Антарктиди в будь-яких умовах: у спекотних пустелях, у тундрі й тайзі, у степах й лісостепах, у тропіках й субтропіках, екваторіальному поясі. Не бояться птахи й гірських висот та морських глибин. Так, орли й грифи в Гімалаях піднімаються до 7 000 м, а імператорські пінгвіни пірнають на глибину до 510 м.

Сучасні птахи представлені трьома групами – плаваючі (пінгвіни), бігаючі (страуси) та літаючі (усі інші птахи). Розміри, забарвлення, форма тіла цих птахів також дуже різноманітні. Так, вага птахів коливається від 1,6 г (колібрі-бджілка) до 130 кг (страус африканський).

Але висока спеціалізація до польоту обмежує життя птахів в інших середовищах існування. Серед птахів немає видів, які пристосувалися до життя в грунтовому й водному середовищах та паразитуванню в інших живих організмах.

Отже, птахи – високоспеціалізована група теплокровних хребетних теории, пристосованих до життя в наземно-повітряному середовищі існування.

Які особливості зовнішньої будови птахів с визначальними?

Відділами тіла птахів є голова, шия, тулуб і хвіст. На голові є очі з рухливими повіками (верхньою, нижньою та мигальними перетинками), ніздрі та слухові отвори. Очі забезпечують птахам чудовий зір, який у них десь у 8 разів гостріший, ніж у людини. Більшість птахів добре розпізнає різноманітні кольори. Птахи здатні вловлювати навіть слабкі звуки, а ось нюх у більшості недорозвинений.

 ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

Іл. 123. Голуб сизий

 ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

Iл. 124. Різні типи дзьобів птaxiв: 1 – фламінго: 2 – дубоніс; 3 – беркут

Птахи мають дзьоб, який складається з верхньої (наддзьобок) та нижньої (піддзьобок) частин, укритих роговими чохлами.

Форма дзьоба залежить від характеру живлення птахів. Наприклад, у хижих птахів дзьоб гачкуватий із зубчиками на наддзьобку, у птахів, які дістають корм з води або землі, – дзьоб довгий. Шия птахів видовжена, рухлива, завдяки чому вони можуть повертати голову на 180° і більше (наприклад, у сови – 270°).

Тулуб має обтічну форму та кінцівки у вигляді крил і задніх ніг. Крила пристосовані до польоту. Основу крил птахів складають плече, передпліччя й кисть, у якій збереглися лише три пальці. Форма крил птахів залежить від особливостей їх польоту.

Крила птахів – видозмінені передні парні кінцівки, будова яких дозволяє створювати підйомну силу та надає птахам здатність до польоту.

У деяких птахів, таких як пінгвіни, крила слугують для плавання, а у нелітаючих представників (страуси, казуари, ківі) крила в залишковому стані або відсутні зовсім. Птахи – двоногі тварини. Ноги здебільшого мають чотири пальці. Три з них спрямовані вперед, а один – назад. Це дає змогу птахам охоплювати гілки та створює опору для пересування по землі. Хвостовий відділ короткий, зведений до невеликого утвору, до якого прикріплюються рульові пера.

Покриви птахів – це суха шкіра, досить тонка, укрита пір’ям і позбавлена залоз. Лише над основою хвоста в багатьох видів є куприкова залоза, секретом якої птахи змащують пір’я, що робить його еластичним та водонепроникним. Пір’яний покрив птахів – легкий, надійний та міцний – є незамінною опорою в повітрі, зберігає тепло, надає обтічної форми тілу та бере участь у теплорегуляції.

Пір’я – рогові утвори шкіри, що вкривають більшу частину тіла в птахів і утворюють оперення.

Розрізняють контурні (махові, рульові та покривні), пухові пера, пух, ниткоподібні та щетинкоподібні пера. Забарвлення пір’я дуже різне, часто яскраве, обумовлюється пігментами. Періодично, зазвичай 1 або 2 рази на рік, пір’яний покрив повністю або частково замінюється шляхом линяння.

Отже, особливостями зовнішньої будову птахів є, перш за все, пір’яний покрив, дзьоб та крила.

 ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

Іл. 125. Типи пір’я: 1 – контурне; 2 – пухове; 3 – власне пух; 4 – ниткоподібне; 5 – щетинкоподібне

Які біологічні особливості птахів?

Зменшення ваги тіла торкнулося, у першу пергу, опорної системи птахів. Скелет у них легкий і міцний, утворений з тонких, пневматичних кісток, частина яких зростається. У черепі птахів немає зубів і масивних щелеп. Хребет малорухливий, його поперекові, крижові й частина хвостових хребців зростаються і утворюють складні крижі, що є опорою для ніг. Грудна клітка добре розвинута й міцна, утворена тонкими й міцними ребрами. На ребрах є гачки для фіксування грудної клітки у польоті, а грудина має великий виступ, що називається кіль. До нього прикріплюються потужні грудні м’язи, які здійснюють роботу крил. Для полегшення злітання в нижніх кінцівках формується цівка зі зрослих кісток стопи, що робить саму кінцівкою довшою.

Політ вимагає великих затрат енергії і відповідної кількості кисню. Тому дихальна система птахів є найдосконалішою серед хребетних. У птахів є парні губчасті легені, розвинені дихальні шляхи й повітряні мішки, які забезпечують подвійний тип дихання. Поглинання кисню з повітря за допомогою такого типу дихання відбувається не лише під час вдиху, а й під час видиху.

Птахи потребують великої кількості енергії для забезпечення сталої високої температури тіла (41-42 °С) та під час польоту. Тому їжа в них перетравлюється швидко: сухе зерно за 2-3 години, а соковиті ягоди – за півгодини. Травна система, у зв’язку з цим, має такі особливості:

1) наявність розширеної частини стравоходу – вола; 2) поділ шлунку на два відділи – залозистий і м’язовий; 3) вкорочений кишечник.

Птахи – це теплокровні тварини, що здатні підтримувати постійну температуру тіла незалежно від температури середовища. Досягається така здатність відсутністю змішування крові в серці й судинах. У птахів серце чотирикамерне і має великі розміри: у ньому артеріальна кров повністю відокремлюється від венозної.

Отже, визначальними особливостями птахів, які відрізняють їх від усіх інших хребетних тварин, є ознаки пристосованості до польоту та необхідний для цього високий рівень обміну речовин, що досягається удосконаленням, в першу чергу, опорно-рухової, дихальної, травної, кровоносної систем.

ДІЯЛЬНІСТЬ

Навчаємося пізнавати

Визначте особливості зовнішньої будови птахів у зв’язку з їх пристосуванням до польоту.

1. Розгляньте зовнішню будову тіла птаха. Визначте, якими цифрами позначені на малюнку такі елементи будови: голова, тулуб, крило, хвіст, цівка, пальці, наддзьобок, піддзьобок.

2. Розгляньте голову птаха. Які органи розташовані на голові?

3. Вивчіть тулуб птаха. Які органи розташовані на тулубі? Яке значення мають крила й ноги птахів?

 ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

 ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

4. Дослідіть пір’я птаха. Визначте, якими цифрами позначені на малюнку такі елементи будови контурного пера, як: стрижень, опахало, стовбур, борідки першого порядку, борідки другого порядку, гачечки.

5. Сформулюйте висновок, у якому обгрунтуйте особливості зовнішньої будови птахів, що пов’язані з їх пристосуванням до польоту.

Біологія + Література

“Соловейко… Кому в Україні не відома ця дзвінкоголоса пташка? Хто не насолоджувався неперевершеним співом солов’я? Прилітають солов’ї з вирію тихо і непомітно. Вони не галасують про свій приліт, як дикі гуси чи журавлі, їх не чути й не видно до того часу, поки тихого травневого надвечір’я навколишній світ не наповниться солодких неперевершеним співом”. (Зі шкільного твору). Які види солов’їв поширені в Україні? А як виникають звуки у птахів?

 ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ

РЕЗУЛЬТАТ

Оцінка

Запитання для самоконтролю

1-6

1. Хто такі птахи? 2. Назвіть визначальні ознаки птахів. 3. Які відділи тіла птахів? 4. Що таке крила, дзьоб і пір’я птахів? 5. Яке дихання в птахів? 6. Наведіть приклади птахів своєї місцевості.

7-9

7. Які особливості поширення птахів? 8. Які особливості зовнішньої будови птахів є визначальними? 9. Які біологічні особливості птахів?

10-12

10. Які особливості зовнішньої будови птахів, пов’язані з їх пристосуванням до польоту?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ - Біологія


ПТАХИ, ЇХ БУДОВА Й БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ