Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 1. Африка

§21 Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність

Пригадайте

Чому виникають пустелі і напівпустелі? (Див. § 17.)

Які типи клімату розрізняють у субтропічному кліматичному по­ясі? (Див. § 17.)

Пустелі та напівпустелі розташовані здебільшого у тропічних поя­сах. Найбільшу площу вони охоплюють у Північній Африці. Тут про­тягом року переважає сухе тропічне повітря. Річна кількість опадів скрізь менша 100 мм. Трапляється, що річна норма випадає за кілька годин,

а потім упродовж багатьох років опадів зовсім не буває.

За умов тропічного пустельного клімату, коли температура вночі становить менше +10 °С, а вдень перевищує +50 °С у тіні, гірські породи швидко руйнуються, перетворюючись на каміння та пісок. Унаслідок вивітрювання формуються різні типи пустель. Більшу частину Сахари (мал. 75) та пустелі Наміб охоплюють кам’янисті пустелі. Крім них, тут є глинясті та піщані пустелі й напівпустелі, наприклад Калахарі.

 Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність

Мал. 75. Пустеля Сахара

Погляд у минуле

Як з’явилася пустеля Сахара. Північніше від плато Ахаггар у горах на

пісковику знайдено малюнок, якому близько вісім тисячоліть. На малюнку зображені мисливці й дикі тварини. Це свідчить про те, що Сахара, як це не дивно, колись була степом, вкритим багатою рос­линністю. Зростання посушливості клімату і виснаження грунтів земле­робством були однією з причин утворення найбільшої пустелі світу.

Пустельні тропічні грунти в умовах сухості й майже відсут­ності рослинного покриву слабо­розвинуті і часто засолені. Вони містять дуже мало органічних речовин, у таких грунтах майже немає перегною.

Рослинність пустель і напів­пустель бідна і дуже розрідже­на, проте окремі рослини добре пристосувалися до суворих умов існування. Це верблюжа колючка, алое, молочаї, дикі кавуни, поли­ни тощо. Деякі рослини з’явля­ються тільки після дощу, швидко ростуть, цвітуть, а потім засиха­ють. Своєрідною рослиною пустелі Наміб є вельвічія, яка живе близь­ко 100 років (мал. 76).

Біля джерел і в долинах річок, там, де близько до поверхні під­німаються підземні води, розви­вається багата рослинність – паль­ми, різні чагарники. Тут селяться люди. Такі місця називають оази­сами (мал. 77). Найбільший оазис у світі – долина Нілу.

Головна рослина оазисів – фінікова пальма. Смачні та поживні плоди пальми споживають, із соку виготовляють напої, деревину використовують для будівництва, а листям дерев укривають дахи помешкань. З кожного дерева щорічно збирають близько 100 кг плодів. На Африку припадає 40 % світового виробництва фініків.

До життя в пустелях та напівпустелях пристосувалися і тварини (мал. 78). Так, антилопи і газелі долають сотні кілометрів у пошуках води. Хижаки – гієна, шакал, лисиця-фенек, гепард – вологу дістають з їжею. Черепахи, ящірки та змії можуть довго обходитися без води, ховаючись у норах. У пустелях багато птахів: страуси, дрохви, жайворонки. Небезпечні для людини укуси місцевих отруйних тварин – скорпіона та фаланги.

 Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність

Мал. 76. Вельвічія

 Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність

Мал. 77. Оазис

 Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність

Мал. 78. Мешканці пустель і напівпустель

Вічнозелені твердолисті ліси й чагарники лежать на півночі та північному заході материка, де формуються на коричневих грунтах. Рослини добре пристосувалися до сухого літа: мають тверде листя та колючки, що випаровують мало вологи. Тут ростуть африканські види дуба і бука, дика маслина, суничне дерево, карликові пальми. Най­цінніші породи дерев, як-от ліванський кедр, вирубані, а на їхньому місці ростуть чагарники.

У горах Африки чітко простежується висотна поясність: з піднят­тям угору ліси змінюються саванами, які ще вище поступаються лукам. На вершинах гір, розташованих навіть на екваторі, лежать багаторічні сніги.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9

Складання порівняльної характеристики двох природних зон Африки

Складіть порівняльну характеристику двох природних зон (за ви­бором) за планом, наведеним у Додатку 1.

ПІДСУМКИ

За умов тропічного пустельного клімату формуються пустелі і напівпустелі, а за умов середземноморського – вічнозелені твердолисті ліси й чагарники.

У горах Африки простежується висотна поясність.

Запитання і завдання для самоперевірки

Чи можна змерзнути в пустелі?

Термін “пустеля” походить від слова “пусто”. Чи справді там немає життя?

Вкажіть найважливіші зональні особливості пустель і напівпустель та вічнозелених лісів і чагарників Африки.

У якому географічному поясі поширені пустелі і напівпустелі?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)


Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність - Географія


Пустелі і напівпустелі. Вічнозелені твердолисті ліси і чагарники. Висотна поясність