Радіоактивність

ХІМІЯ – Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання

РОЗДІЛ І. ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

2. Будова атома

2.3. Радіоактивність

Самочинний (спонтанний) розпад ядер атомів деяких ізотопів, що супроводжується виділенням елементарних частинок або ядер (наприклад, протонів) і енергії, називають радіоактивністю, а ізотопи, здатні до спонтанного розпаду, – радіоактивними.

У природі існують стабільні (нерадіоактивні) і нестабільні (радіоактивні) ізотопи різних елементів – природні радіоактивні ізотопи3. Так, Гідроген

Н має 3 природні ізотопи: 2 стабільні -1Н (протій) і 2Н (Дейтерій, D) – і 1 радіоактивний – 3Н (Тритій, Т); Оксиген 80 має 3 стабільні ізотопи з масовими числами 16, 17 і 18: 16O, 17O, 18O; а в Калію 19К є 2 стабільні ізотопи – 39К і41К – і 1 радіоактивний – 40К.

Також існують сотні штучних радіоактивних ізотопів і десятки штучних хімічних елементів (мають штучну радіоактивність). Зі 118 відомих нині (середина 2012 р.) хімічних елементів 94 виявлено в природі, інші – створені штучно в останні кілька десятків років у лабораторіях учених у результаті складних фізичних експериментів. Між відкриттям елемента й офіційним його

затвердженням проходить деякий час. Так, 112-й елемент Коперніцій Сn відкрито 1996 р., а офіційне його затвердження Міжнародним союзом теоретичної та прикладної хімії відбулося лише 2009 р.

Радіоактивність характеризується сталою величиною – періодом піврозпаду – часом, за який кількість ядер природного радіоактивного ізотопу зменшилась удвічі. Для різних ізотопів ця величина коливається від часток секунди (21484Ро – 1,6 · 10-4 с) до мільярдів років (23892U – 4,5 млрд. років).

_____________________________________________________

1 Ізобари – “такі, що мають однакову вагу”, тобто мають однакове масове число.

2 Ізотопи – “ті, що займають одне місце”, тобто містяться в одній комірці таблиці елементів.

3 Бісмут 83Ві – останній елемент таблиці Менделєєва, який має стабільні природні ізотопи. Усі наступні елементи мають лише радіоактивні природні ізотопи (стабільні природні ізотопи невідомі і для лантаноїду Прометію 61Рm).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)


Радіоактивність - Довідник з хімії


Радіоактивність