Релігійний жанр

Розділ VI. Історичний жанр та його різновиди

Тема 29. Релігійний жанр

Твори релігійного жанру різних видів мистецтва органічно поєднуються в сакральній архітектурі: церквах, соборах, монастирях. Тут розміщуються ікони, твори монументального живопису: фрески, вітражі, мозаїки.

У добу Середньовіччя набули поширення біблійні сюжети. Вони надзвичайно різноманітні: від зародження до кінця світу. До них належать зображення, пов’язані з релігійними святами (Різдво, Великдень, Покрова), сюжетами з життя Христа і Богородиці, виконані в

живописі, скульптурі, графіці.

 Релігійний жанр

Фрагмент мозаїки у соборі Св. Марка (м Венеція, Італія)

 Релігійний жанр

Ікона “Юрій-Змієборець” (с. Станиль, Львівська обл.)

Релігійний жанр – зображення релігійних сюжетів в образотворчому мистецтві.

 Релігійний жанр

Ілюстрація з Біблії Василя Кореня

 Релігійний жанр

Фрагмент рельєфу вівтаря кафедрального собору (м. Салерно, Італія)

 Релігійний жанр

 Релігійний жанр

Фрагмент мозаїки в соборі Монреале (м. Палермо, Італія)

– Роздивіться біблійні сюжети на тему

створення світу в графіці, скульптурі, монументальному живописі. Визначте різновиди цих видів образотворчого мистецтва на ілюстраціях.

Популярні теми картин біблійного жанру – Райський сад, Ковчег Ноя, Вавилонська вежа.

– Проаналізуйте багатофігурні, складні за будовою, композиції картин релігійного жанру.

 Релігійний жанр

Ян Брейгель Молодший. Земний рай

 Релігійний жанр

Ян Брейгель Старший. Входження тварин у Ковчег Ноя

Портрет митця

Пітер Брейгель Старший (бл.1525- 1569) – один з яскравих представників європейського живопису. Народився в с. Брега, що на прикордонні Голландії та Бельгії (від назви села походить його прізвище). Перші уроки живопису опановував в Антверпені у придворного художника Пітера Кука ван Альста. Згодом його прийняли до гільдії Св. Луки – цехового об’єднання митців.

Самобутня творчість Брейгеля тісно пов’язана з народним мистецтвом. Він спостерігав за побутом, звичками селян і з народним гумором відображав на своїх полотнах сцени з життя простих людей.

Обидва сини Пітера Брейгеля Старшого – Пітер і Ян, а також сини й онуки Яна, стали відомими живописцями.

 Релігійний жанр

Автопортрет із замовником (“Митець і знавець”)

 Релігійний жанр

Пітер Брейгель Старший. Вавилонська вежа

Це цікаво. Мозаїки собору Софії Київської

На території України мистецтво фрески і мозаїки зародилося в X ст. й було пов’язане з прийняттям християнства. Але стрімкого поширення мозаїка не отримала через нестачу матеріалу. Пізніше було налагоджено виробництво скляної смальти в Києві, що сприяло розвитку цього виду декоративно-монументального живопису. Найвідомішими зразками фрескового і мозаїчного мистецтва є розписи Й панно в головному храмі Давньоруської держави – Софійському соборі Києва. Мозаїки Софії Київської налічують 177 колірних відтінків, На жаль, імен художників, які досконало володіли цією розмаїтою палітрою, історія не зберегла.

Вибір сюжетів і розміщення зображень підпорядковані чіткому задуму – звеличенню Київської держави. У зображеннях тісно переплелися світська і релігійна тематики.

Величне зображення Оранти – монументальної фігури Богоматері, яка молиться, виконане в техніці мозаїки, тобто набране по сирій штукатурці зі смальти (дрібних кубиків склоподібної маси). Сяюче золотаве тло посилює яскраві, насичені кольори зображення (синій, червоний).

– Зверніть увагу на композицію стародавньої мозаїки, поєднання кольорів.

 Релігійний жанр

Мозаїка “Богоматір Оранта” в Софійському Соборі (м. Київ, Україна)

Секрети художніх матеріалів і технік. Мозаїка

Мозаїка – художня техніка; виконується шляхом компонування різнокольорових елементів переважно однакової форми, які добираються за розміром і кольором. Наприклад, шматочків каміння, смальти, плитки, скла. Послідовність виконання мозаїчної композиції підпорядковується сюжету. Елементи мозаїки викладаються відповідно до форми зображуваного, підкреслюючи її характер.

Фрагмент мозаїки “Богоматір Оран та” в Софійському Соборі (м. Київ, Україна)

Практичне завдання (колективна робота)

Разом з однокласниками створіть мозаїчну композицію. Орієнтовні теми: “Створення світу”, “Райський сад”, “Ковчег Ноя”, “Вавилонська вежа” (аплікація з паперу).

Поради

Обговоріть сюжет обраної теми. На великому аркуші олівцем намітьте спільну композицію мозаїки. Оберіть фрагменти мозаїки для індивідуального виконання. Щоб усі частини композиції гармонійно поєдналися, треба вирізати з кольорового паперу елементи мозаїки однакової форми і розміру (наприклад, квадрати зі стороною 1 см). Готові фрагменти поєднайте у спільну композицію.

Запитання і завдання

1. Які сюжети поширені в релігійному жанрі?

2. Розкажіть про особливість художньої техніки мозаїки.

Самостійна робота для допитливих

1. Дізнайтеся, які мозаїчні твори існують у вашому місті чи селі.

2. Для оформлення інтер’єру створіть мозаїку з гудзиків або намистинок різного кольору (на круглій чи квадратній пластиліновій основі).

 Релігійний жанр


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Релігійний жанр - Мистецтво


Релігійний жанр