Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН
Тема 9. ПТАХИ
§ 46. Різноманітність птахів
Світ птахів – невід’ємна частина природи нашої планети. Птахи пристосувалися до життя в різних екосистемах, стали важливими ланками ланцюгів живлення.
Ряд Пінгвіни
Ці птахи вам добре відомі з дитинства. їхні крила перетворилися на ласти. Пінгвіни не вміють літати, проте чудово плавають, живляться рибою. На суходолі вони повільно і поважно ходять, переступаючи перетинчастими лапами, або лягають на черево і ковзають по кризі. Пінгвіни зустрічаються
Страуси
Це дивовижні птахи, які не вміють літати, проте чудово бігають. Живуть вони на відкритих просторах, де врятувати від хижака може тільки втеча. Тому ноги у страусів дуже сильні, довгі, пальців 2-3 (чим менше пальців, тим вища швидкість). Тут важливо якомога раніше помітити ворога, тому у страусів довга шия. А ось кіль відсутній, крила недорозвинені, пір’я пухнасте без бородок, куприкової залози немає.
Виділяють три ряди: Африканські, Американські і Австралійські страуси. Найбільші – африканські (висота до 275 см, вага
Імператорський пінгвін охороняє своє дитинча, заховавши його між лапами
Африканські страуси – найкрупніші нелітаючі птахи на Землі. Вони досягають 2,5 м заввишки
Пелікани – водоплавні птахи, які живляться рибою. Під дзьобом у них є велика “сумка” для здобичі
Страуси перспективні для одомашнення. їхнє м’ясо та яйця вважаються делікатесом. В Україні працюють страусині ферми. Особливо цікаві в цьому плані австралійські страуси ему, які можуть витримувати морози.
Це численна група птахів, яка включає декілька рядів. Ці птахи більшу частину свого життя проводять у воді, а розмножуються на суходолі. У них є шкірясті перетинки між пальцями, вони добре плавають, багато з них пірнають, живляться водними мешканцями: рибою, молюсками, водними рослинами. До ряду Веслоногі належить рожевий пелікан, якого можна зустріти вздовж берегів Чорного моря. Це великі (до 12 кг) красиві птахи з величезним дзьобом і шкірястим мішком під ним. У цей мішок може поміщатися до 2 кг риби. Іноді пелікани шикуються в одну лінію і, голосно ляскаючи крилами по воді, женуть рибу до берега, де її легко ловити.
Одним із найчисленніших є ряд Гусеподібні. Його представники поширені по всьому світу. До нього належать дикі гуси, качки, лебеді, нирки, гаги тощо. В Україні можна зустріти понад 20 видів гусеподібних. Шия у цих птахів довга, а ноги короткі, дзьоб широкий, плаский. Усередині дзьоба зазвичай є рогові пластинки або зубчики. Добре розвинена куприкова залоза.
Найкрасивішими з гусеподібних вважають лебедів. Гніздяться вони в глухих місцях, у заростях очерету або інших рослин. Лебедині пари зберігаються на все життя. В Україні зустрічаються лебідь-шипун (дзьоб червоний), а на прольотах – лебідь кликун (дзьоб жовтий або чорний). Полювання на лебедів заборонене!
Гуси – дуже поширені перелітні птахи. Від дикої сірої гуски було отримано багато порід свійських гусей. Гніздяться і живляться гуси на землі, а водойми потрібні їм для відпочинку, під час линьки та для пиття.
Сіра качка, дрібні чирки – качки, які мають промислове значення. Вони охоче гніздяться на зарослих водоймах і болотах. Живляться водними рослинами та донними тваринами, але глибоко пірнати не можуть.
Гуси – стадні птахи. На зиму вони відлітають у вирій
Качка-крижень – родоначальниця багатьох порід свійських качок.
До ряду Чайки належать водоплавні птахи з короткими перетинчастими лапами та короткою шиєю. Дзьоб заломлений, розміри найрізноманітніші. Плавають чайки добре, а ось пірнати не можуть. За способом життя це хижаки, які можуть забирати їжу в інших птахів, відвідувати смітники, спустошувати гнізда.
Ряд Лелекоподібні
Це великі птахи з довгою шиєю та довгими ногами, з видовженим дзьобом, схожим на долото. Лелекоподібні живуть у степах, лісах, горах, біля боліт. У цих птахів немає голосових зв’язок, вони можуть видавати характерні клацаючі звуки за допомогою дзьоба. Добре відомі чорний лелека (уникає людей) і білий лелека (гніздиться біля людей). Живляться вони ящірками, зміями, жабами, молюсками, комахами. До цього ж ряду відносять чапель. В Україні мешкають сіра чапля, біла чапля, чепура.
Білий лелека, або чорногуз, зовсім не боїться людей. Він вважається в Україні символом щастя і добробуту
Ряд Денні хижаки
До цього ряду відносять найрізноманітніших за розміром і місцем життя птахів. Усі вони мають гачкуватий заломлений дзьоб, заломлені могутні кігті. Ці птахи живляться тваринною їжею, полюючи на здобич удень.
Боривітер здатний непорушно зависати в повітрі, видивляючись здобич – комах, ящірок, гризунів
Грифи виконують у природі роль санітарів, поїдаючи мертвих тварин
Беркут – найкрупніший орел Північної півкулі
До родини Соколоподібні відносять найбільшого птаха на землі, кондора (розмах крил до 3 м), а також таких цікавих і гарних птахів, як сапсан і кречет. Це дуже швидкі хижаки, які полюють на інших птахів у повітрі. Соколів з давніх-давен приручали й використовували у полюванні як ловчих птахів. За навчених соколів і зараз платять величезні гроші. Дрібні соколи (кібчик, боривітер, дербник) корисні для лісового та сільського господарства, тому що основну частину їхньої здобичі становлять мишоподібні гризуни та шкідливі комахи.
Родина Яструбині включає яструбів, лунів, шулік, орлів, беркутів, канюків і грифів. Яструб-тетерев’ятник і яструб-перепелятник – великі гарні птахи. Основна їхня здобич – це інші птахи, на яких вони полюють. Шуліки тримаються біля річок і озер. Живляться дрібними гризунами, рибою, що плаває біля поверхні води і дрібними птахами.
Орли, особливо степовий, дуже корисні, тому що знищують шкідливих для сільського та лісового господарства гризунів і комах. Усі орли гніздяться на деревах і скелях, лише степовий орел – на землі або кущах. Орла-беркута використовують як ловчого птаха.
Грифи – дуже великі птахи, живляться стервом. На довгій шиї птаха майже немає оперення. Це пов’язане з тим, що він живиться загиблими тваринами, глибоко проникаючи дзьобом у середину туш. Типові види: чорний гриф, білоголовий сип, ягнятник. Чорний гриф зустрічається в Кримському заповіднику. Це один із найбільших птахів України.
Ряд Куроподібні
Куроподібним належать наземні та деревні рослиноїдні птахи з відносно короткими заокругленими крилами та сильними лапами, пристосованими для розгрібання грунту.
До цього ряду відносять фазанів, павичів, куріпок, перепелів, тетеруків, глухарів, рябчиків. Практично всі куроподібні мають господарське значення як об’єкти полювання або розведення. Представники цього ряду, банківські кури, є дикими предками свійських курей, північноамериканська індичка – родоначальниця свійських індичок, від африканської цесарки пішли всі породи свійських цесарок.
Глухар належить до ряду Куроподібні. Для нього характерні червоні вирости над очима і пишний хвіст, який розпускають самці в шлюбний період
Всі породи свійських курей виведені від дикої банківської курки
Африканська цесарка стала родоначальницею всіх порід цесарок
У болотах і степах живуть журавлі – представники ряду Журавлеподібні. Для них характерні довгі ноги, шия і дзьоб, короткий хвіст. Усі журавлі – перелітні птахи. Зимують у Південній Азії та Африці. В Україні поширений сірий журавель (висота до 120 см) і журавель малий, або степовий.
“Українським страусом” називають дрофу, або дудака (ряд Дрофи). Це великий (до 16 кг) птах, що живе у степах і пустелях. Лапи довгі, шия середньої довжини, дзьоб короткий, куприкової залози немає. Дрофа – зникаючий вид, занесений до Червоної книги. Скорочення чисельності пов’язане з розорюванням степів, зникненням споконвічних місць життя цього птаха.
Ряд Горобцеподібні
Це найчисленніший ряд, який об’єднує до 5 тис. видів, тобто близько половини сучасних птахів. До нього належать такі птахи, як жайворонки, ластівки, дрозди, синиці, в’юрки, золотомушки, ворони і, звичайно ж, горобці.
Дрофа виводить лише 1-2 пташенят на рік
Запам’ятайте найважливіше
Клас Птахи включає велику кількість рядів птахів. Птахи пристосувалися до найрізноманітніших умов життя. Одні практично все життя проводять на воді, інші живуть у сухих і жарких пустелях, біля водойм, у лісах, у садах, полях і парках. Будова птахів дуже тісно пов’язана з їхнім способом життя.