Різноманітність ссавців

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 10. ССАВЦІ

§ 51. Різноманітність ссавців

Дивовижний світ тварин завжди зачаровував своїм різноманіттям не тільки дослідників, але й людей звичайних, почасти прозаїчних професій.

Екологічна різноманітність ссавців

Ссавці освоїли всі середовища існування, вони пристосувалися до виживання в найсуворіших умовах. Серед ссавців виділяють екологічні групи з подібними кормовими вимогами незалежно від систематичної приналежності. Наприклад, травоїдні, хижі, всеїдні. Залежно від середовища

існування також існують відповідні групи: землериї (сліпаки, кроти), гідробіонти (кити, тюлені), авіабіонти (кажани), дереволази (лемури, мавпи) тощо. Найбільш високоорганізованими серед ссавців є примати, до яких належить людина розумна. Завдяки сильному розвитку кори великих півкуль, здатності до праці, складним суспільним стосункам людина розумна як біологічний вид пристосувалася до найрізноманітніших умов життя на планеті і навіть почала освоювати космос.

Ряд Першозвірі, або Однопрохідні

Ця невелика група примітивних (простих за будовою та життєдіяльністю) ссавців живе тільки в Австралії і

на прилеглих до цього материка островах. На відміну від усіх інших ссавців вони відкладають яйця. У яйці міститься наполовину сформований зародок, який дозріває, захищений шкаралупою. Тому з біологічної точки зору їх не можна назвати яйцеродними, швидше у них недорозвинене живородіння. На відміну від усіх інших ссавців, у однопрохідних не утворюється плацента. Самка або насиджує яйця, або виношує їх в особливій складці шкіри на животі, яку називають сумкою. Після вилуплення маляти самка вигодовує його молоком. Молочні залози примітивні, сосків немає, а протоки залоз відкриваються на особливих ділянках тіла, з яких дитинча злизує молоко зі шкіри матері. Будова та життєдіяльність яйцеродних примітивніша, ніж у інших ссавців. Так, температура їхнього тіла коливається в межах 25-37 “С, є клоака, губ немає, зубів у дорослих тварин також немає, головний мозок розвинений слабко.

У холодну пору року єхидни впадають у сплячку.

 Різноманітність ссавців

Американський опосум – сумчаста тварина

 Різноманітність ссавців

Двопалий лінивець – один із найдавніших ссавців

 Різноманітність ссавців

Єхидна – представник примітивних ссавців однопрохідних. Температура тіла в неї нестабільна

 Різноманітність ссавців

Качкодзьоб зустрічається в Австралії та на острові Тасманія

До однопрохідних належать єхидни, проєхидни і качкодзьоби. Єхидни та проєхидни – невеликі тварини (всього 5 видів), які живуть в Австралії, на островах Тасманія, Нова Гвінея. Тіло їхнє вкрите шерстю і голками, на морді є видовжений дзьоб з роговим чохлом. Живуть в норах, які риють сильними кінцівками з довгими кігтями. Живляться комахами.

Качкодзьоби (1 вид) живуть тільки в Австралії і Тасманії. Ці тварини добре пристосовані до водного способу життя. Сплощене тіло вкрите жорсткою шерстю, яка майже не намокає у воді, між пальцями є шкірясті перетинки, морда закінчується широким роговим дзьобом, схожим на качиний. Качкодзьоб живиться донними безхребетними, проціджуючи воду через дзьоб подібно до качок.

Своє гніздо качкодзьоб влаштовує так, щоб вихід розташовувався під водою. У качкодзьобів немає сумки, яйця вони висиджують. Як і у єхидни, у качкодзьоба в яйці міститься вже наполовину сформований зародок.

Ряд Нижчі звіри, або Сумчасті

Це досить велика група ссавців, які в основному живуть в Австралії, на прилеглих до неї островах і в Південній Америці. Один вид живе в Північній Америці. Загальними ознаками є дуже слабкий розвиток плаценти. Тому вагітність триває недовго, а дитинча, яке з’являється на світ, настільки недорозвинене, що нагадує зародок. Так, у гігантського кенгуру, який досягає 2 м заввишки, довжина новонародженого всього 3 см.

У більшості сумчастих на череві є сумка, всередині якої розташовані соски. Потрапивши до сумки, дитинча ніби повисає на соску, який розбухає у нього в роті. Живлення дитинчати відбувається пасивно: особливі м’язи скорочуються і впорскують молоко. З часом, коли дитинча підростає, воно переходить на доросле живлення, але ще якийсь час ховається від небезпеки в сумці матері.

 Різноманітність ссавців

Коала – сумчаста деревна тварина, яка харчується винятково листям евкаліпту

 Різноманітність ссавців

Кенгуру виношують малят у сумці на череві

 Різноманітність ссавців

Гігантський броненосець – чемпіон серед ссавців. Він має найбільше зубів, аж 104

Викопні рештки сумчастих знаходять на різних материках, але в сучасному світі вони в основному сконцентровані в Австралії. Тут не було плацентарних ссавців, які могли б витіснити сумчастих. За сотні тисяч років ізольованого розвитку сумчасті освоїли різні екологічні умови. Серед них є наземні форми, дереволази, комахоїдні, всеїдні, хижаки.

Рід Кенгуру – найбільший серед сумчастих. Кенгуру пересуваються стрибками за допомогою задніх кінцівок, спираючись на хвіст. Передні кінцівки невеликі. Кенгуру живуть як на відкритих просторах, так і в лісах.

Серед деревних видів добре відомі сумчасті білки, сумчасті соні, сумчасті ведмеді коала. Живляться ці тварини в основному рослинною їжею. Особливо цікаві коала. Вони їдять тільки листя евкаліпта, отруйне для інших тварин.

Вищі звірі, або плацентарні

Це найбільша група сучасних ссавців, поширена на всіх континентах, у найрізноманітніших екологічних умовах. У плацентарних добре розвинена плацента, завдяки чому після закінчення вагітності народжується дитинча, здатне самостійно смоктати молоко. Добре розвинений головний мозок. Сучасні плацентарні включають 18 рядів, серед яких у першу чергу назвемо Комахоїдні, Рукокрилі, Гризуни, Зайцеподібні, Хижі, Ластоногі, Китоподібні, Хоботні, Парнокопитні, Непарнокопитні та Примати.

Запам’ятайте найважливіше

Серед ссавців за особливостями будови та життєдіяльності можна виділити три групи: однопрохідні (яйцеродні), сумчасті та плацентарні. Найбільша і найрізноманітніша група плацентарних, де виділяють 18 рядів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Різноманітність ссавців - Біологія


Різноманітність ссавців