Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Розділ 2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНИХ УМОВ І ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УKPAЇНИ

Тема 9. ТВАРИННИЙ СВІТ

Тваринам в нашому житті належить важливе місце. Адже харчові продукти тваринного походження складають основу нашого щоденного раціону. М’ясо, мед, яйця, молоко – лише незначна його частина. Наукове вивчення тварин здійснюють зоологи, працівники зоопарків, екологи – спеціалісти, які знають про тварин усе. Вони вміють за ними спостерігати, збирати колекції, знають про їхню життєдіяльність і поширення. Усі, хто створює продукти харчування,

постійно у своїй роботі користуються знаннями про тваринний світ. Мисливці точно знають строки полювання на тварин, їхні повадки і поведінку в різні пори року. Без знань про життя тварин у ставках і річках, у морі й на морському узбережжі рибалки не зможуть виконувати свою роботу. А екологи застосовують свої знання для того, щоб дбати про охорону диких тварин та їхнє відтворення.

§32. Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони.

Географічна розминка

Пригадайте з курсу біології, як класифікують тварин.

Подумайте, які види диких

тварин трапляються у вашій місцевості Запропонуйте правила утримання диких тварин.

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 142. Тваринний світ України

Різноманітність тваринного світу. Тваринний світ – це сукупність особин усіх видів тварин, у межах будь-якої території або акваторії (мал. 142). Тваринний світ України сформувався у результаті дії різноманітних природних умов і тому відрізняється багатством видів (понад 44 тисячі). На території країни поширені ссавці, птахи, різноманітні риби, значна кількість комах та інших безхребетних.

Практичне завдання

За малюнком 142 або картою атласу визначте райони поширення тварин на території України.

Тваринний світ змінюється залежно від характеру навколишнього середовища. Оскільки тварини здатні мігрувати, то зональність тваринного світу проявляється менше, ніж у рослин. На півночі країни поширені тварини, життя яких пов’язане з лісами, луками і болотами (мал. 143, 144).

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 143. Тварини лісу

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 144. Тварини, життя яких пов’язане з водоймами

Тут мешкають лось, кабан, лісова куниця, борсук, трапляються бурий ведмідь та рись, а в заплавах річок – бобер. Досить багато хижаків – лисиць і вовків. Серед птахів, на які так багаті північні ліси України, – тетерук, рябчик, глухар, шпаки, синиця, дрізд, чорний дятел, кулики, журавель сірий та ін. З плазунів можна зустріти гадюку звичайну, вужа звичайного, ящірку, болотяну черепаху. Є земноводні, зокрема тритони і жаби. На заболочених місцях багато комах.

Південніше, у центральних областях країни, поруч оселяються різноманітні лісові та степові види (мал. 145). У лісах живуть білка, борсук, козуля, кабан, а на відкритих просторах – ховрахи, хом’яки, полівки.

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 145. Тварини лісостепу

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 146. Тварини – мешканці Українських Карпат

У тваринному світі південної частини України переважають степові види: сірий ховрах, степовий тхір, кам’яна куниця. На південному сході подекуди трапляються бабаки, вухатий їжак. Типовими степовими плазунами є жовточеревий полоз і степова гадюка. На узбережжях морів, де безліч піщаних кос, лиманів, заплавних лісів, лук і боліт, особливо багатий світ птахів. Серед них перепілка, жайворонок, сіра куріпка, очеретяна вівсянка, пелікани, качки, чаплі, чайки, баклани (мал.147) та ін.

Своєрідністю тваринного світу виділяються й гірські території України. У Карпатах мешкають козуля, лось, олень благородний (мал. 146), ведмідь, рись, дикий кіт, борсук, снігова полівка. З птахів тут гніздяться глухар, тетерук, рябчик, дятел, беркут, сова сіра, сапсан, плиска гірська тощо. Характерними плазунами є полоз лісовий, гадюка звичайна, мідянка, вуж звичайний. З земноводних звичними для Карпат є тритон карпатський, саламандра плямиста (мал. 146), жерелянка гірська.

У лісах Криму живуть олень благородний, козуля, куниця кам’яна, борсук, кажани, лісова миша, кабан європейський. З птахів характерні чорний гриф і сип білоголовий, мухоловки, синиці, а з плазунів – кримський гекон, леопардовий полоз (мал. 148), ящірки. Земноводні у Криму представлені квакшою звичайною та гребінчастим тритоном.

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 147. Колонія бакланів на узбережжі Азовського моря

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 148. Леопардовий полоз – мешканець кримських лісів

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 149. Заєць (1) і лось (2) часто стають здобиччю мисливців

Нотатки краєзнавця

Тварини на карті України. Придивіться до назв річок, озер, сіл, селищ, міст і містечок на карті України, і ви побачите, що багато з них перегукуються з назвами різних тварин. Наприклад, у Харківській області є місто Вовчанськ, яке 1674 року заснували українські козаки на річці Вовчі Води (нині річка Вовча). Чимало й інших населених пунктів та природних об’єктів України мають назви Вовки, Вовчик, Вовчий Яр, Вовча Балка, Вовча Гора, які прямо вказують на райони поширення тварини-хижака вовка.

Тваринний світ України значно змінений через антропогенний вплив, спричинений як прямими діями людини (полювання, риболовля, браконьєрство), так і змінами природних умов і навколишнього середовища.

Тваринні ресурси. Мисливсько-промислові тварини – це частина біологічних ресурсів певної території, представлена різними видами диких тварин, які використовують або можуть використати для задоволення різноманітних потреб людини. Тваринні ресурси добувають на території мисливських господарств, що є практично в усіх областях України, у внутрішніх і прибережних водах. Тваринні ресурси використовують для задоволення пізнавальних і духовних потреб у зоопарках, акваріумах, океанаріумах та під час відвідування інших природоохоронних територій.

Зростання у нашій країні популярності на мисливство та рибальство як види відпочинку сприяє розширенню заповідно-мисливських угідь. Нині вони належать як Державному лісовому господарству, так перебувають й у віданні Українського товариства мисливців і рибалок та інших громадських організацій.

Найвищі оцінки тваринних ресурсів мають Закарпатська, Чернівецька, Черкаська, Івано-Франківська, Харківська області. Найнижче оцінюються тваринні ресурси у Запорізькій та Донецькій областях. Одними з найбільших державних лісомисливських господарств є Дніпровсько-Тетерівське та Заліське, що відповідно в Київській та Чернігівській областях, “Майдан” у Львівській області, “Осмолода” і “Карпати” у Закарпатській області, “Буковинське” у Чернівецькій області та ін. Основними мисливськими видами тварин є дикий кабан, лисиця, лось, заєць сірий (мал. 149), бобер, білка звичайна, козуля та ін. Значна кількість (понад 50) мисливських видів припадає на птахів. Серед них – гуска, кулик, курочка водяна, бекас, куріпка сіра, шилохвіст та ін.

Проблема

Неконтрольований відстріл основних видів тварин мисливського промислу став причиною зменшення ареалів їхнього поширення. Суттєво зменшилася кількість таких тварин, як олень благородний, козуля, лось, ведмідь, куниця. На деякі види нині полювання заборонено з метою їхнього відтворення, а окремі види занесені до національної Червоної книги. Серед них – борсук, рись, тхір степовий, горностай, глухар, тетерук, рябчик, дрохва, огар, видра річкова та ін. Що необхідно зробити ще, аби змінити на краще ситуацію з чисельністю тварин?

У річках, озерах, ставках і морях налічують близько 270 промислових видів риби. Найпопулярніші з них такі прісноводні види, як короп, сазан, лящ, карась, судак, щука, товстолобик, які виловлюють по всій території України; форель (мал. 150), харіус – переважно у Карпатах, карликовий сомик у Шацьких озерах, дунайський оселедець і лосось. У прибережній смузі морів виловлюють білугу, скумбрію, кефаль, камбалу, бички тощо. Останніми роками швидко скорочується продуктивність водойм: за останні 20 років вилов риби скоротився в Україні у 2,5 раза.

Зоопарки є важливими центрами ознайомлення населення з тваринним світом.

Вони не тільки виконують важливу роль збереження генофонду рідкісних і зникаючих видів тварин, а й задовольняють пізнавальні потреби людини.

Факти сьогодення

 Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони

Мал. 150. Форельне господарство

Зоопарки України. Нині їх функціонує 12, з них сім – державного значення. Зоопарки є в Миколаєві, Одесі, Рівному, Харкові, Черкасах, Києві, Мені Чернігівської області. Одним із найстаріших зоопарків країни є Харківський, який був створений 1895 року. Найбільшим зоопарком в Україні є зоопарк “Таврія”, площею 290 га, що з’явився у 90-х роках XX ст. Серед “молодих” зоопарків слід відзначити Лановецький у Тернопільській області, Підмихайлівський в Івано-Франківській та Кам’янець-Подільський у Хмельницькій. А найбагатшу колекцію тварин (понад 400 видів) має Київський зоопарк.

УЗАГАЛЬНЕННЯ

Тваринний світ України надзвичайно багатий, що пов’язано з різноманітними природними умовами.

Тваринні ресурси використовують з різною метою на території мисливських господарств, у внутрішніх і прибережних водах, у зоопарках та під час відвідування інших природоохоронних територій.

Тваринний світ України значно змінений у результаті антропогенного впливу.

Ключові терміни і поняття

Тваринний світ тваринні ресурси

Самоперевірка

Запропонуйте заходи, які сприяли б раціональному використанню тваринних ресурсів у вашій місцевості.

Поясніть закономірності поширення тваринного світу на території країни.

Як у вашій місцевості використовують диких тварин?

Наведіть приклади географічних назв, які прямо пов’язані з поширенням тварин. Найдіть ці назви на карті.

Теми творчих робіт

1. Рельєф та його значення в житті населення України.

2. Мінерально-сировинні ресурси рідного краю.

3. Сценарії можливих змін клімату України у XXI ст.

4. Рекреаційні ресурси клімату.

5. Мікроклімат мого міста (населеного пункту).

6. Мій план збереження водних ресурсів України.

7. Ерозія – ворог землі.

8. Ой є в мене таке зілля…

9. Пернаті друзі українських дібров.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони - Географія


Різноманітність тваринного світу. Тваринні ресурси України, заходи щодо їх відтворення й охорони