Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН
Тема 6. ПОКРИТОНАСІННІ
49. Родина Цибулеві
Шкірка на цибулі тонка – зима буде м’яка; тверда і товста – зима буде суворою.
Прикмета
Це ви знаєте
Часник і цибуля – найдавніші овочеві культури (іл. 49.1). їх знали ще в Стародавньому Єгипті. Щоб запобігти захворюванню рабів, які будували піраміду Хеопса, їм обов’язково давали цибулю та часник (як свідчить напис на піраміді, для їхнього придбання було витрачено 40 т срібла). У чудодійну силу часнику вірили воїни Александра Македонського
Іл. 49.1. Часник і цибуля
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ
Цибулеві -рослини класу Однодольні, найхарактернішими ознаками яких є цибулина, тричленна квітка й зонтикоподібне суцвіття.
Квітки дрібні, правильні, двостатеві, з простою оцвітиною, що складається з 6 зрослих при основі пелюсток, розташованих у два кола. Зазвичай у квітці є 6 тичинок і 1 маточка з 3 плодолистків. Плід – трикутна коробочка. Листки прості, трубчасті чи лінійні.
Усі цибулеві – багаторічні
Цибуля та часник – давні цінні овочеві рослини. їх людина вживає в їжу, а також застосовує як прянощі, спеції і для лікування різних захворювань.
Які біологічні особливості рослин родини Цибулеві?
Найхарактернішою особливістю цибулевих є різкий запах. Він зумовлений наявністю в усіх тканинах рослини ефірних олій, які мають фітонцидні властивості. У цибулевих ці речовини мають також сильну антимікробну дію, тобто пригнічують життєдіяльність хвороботворних вірусів, бактерій, грибів, найпростіших, паразитичних червів. За ознаками будови цибулеві досить близькі до лілієвих. Подібними в них є і цибулини, що мають тонкі втягувальпі корені, різноманітну будову цибулини. Вони можуть утворюватися м’ясистими лусками (наприклад цибуля городня), зубками великими та маленькими, округлими й видовженими (наприклад часник). Листки в цибулевих вузькі трубчасті чи лінійні, без черешків, з паралельним або дуговим жилкуванням. Квітки зібрані у верхівкові суцвіття, які також можуть бути дуже різноманітними як за кількістю квіток, так і за довжиною квітконіжок. У суцвітті цибулевих досить часто замість насіння утворюються цибулинки, що мають тривалий період спокою та проростають лише навесні наступного року.
Цибулеві – перехреснозапильні рослини. Запилення здійснюється комахами, тому квітки мають приємний запах і утворюють велику кількість нектару. Більшість цибулевих утворюють велику кількість насіння. Насіння зазвичай кулясте, утворюється в коробочках. Отже, біологічними особливостями цибулевих є наявність цибулин з втягувальними коренями, комахозапилення, фітонцйдність тощо.
Чому цибуля належить до родини Цибулеві?
У роді Цибуля налічують близько 500 видів, з яких в Україні росте близько 50 видів. Найвідомішим видом є цибуля ріпчаста, яку ще називають городньою.
Цибуля ріпчаста – багаторічна рослина з великими (до 15 см діаметром) підземними цибулинами, що походить із Центральної Азії. Листки цибулі трубчасті, сизо-зелені. Квітки дрібні, зеленувато-білі чи рожеві, шестипелюсткові,
Зібрані в зонтикоподібне суцвіття на верхівці квітконосної стрілки. Плід – коробочка, насіння чорне, зморшкувате. Цвіте в червні – липні. Відомо понад 1000 сортів, які за смаком поділяють на гострі, солодкі та напівсолодкі.
Інший вид роду Цибуля – часник, або цибуля посівна. На відміну від попереднього виду, цибулина часнику складається з окремих невеликих цибулинок – зубків, які оточені білими сухими лусками.
СИСТЕМАТИЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ВИДУ
Відділ
Покритонасінні
Клас
Дводольні
Порядок
Амарилісоцвіті
Родина
Цибулеві
Рід
Цибуля
Вид
Цибуля ріпчаста
Яке господарське значення рослин родини Цибулеві?
У родині Цибулеві багато корисних рослин. їх використовують у їжу, в медицині, декоративному садівництві, консервному виробництві. Як овочеві культури вирощують цибулю ріпчасту, часник, цибулю порей
Тощо. Листки та цибулини цих рослин багаті на цукри, вітаміни С, В, різноманітні мінеральні солі. їх використовують як приправу до салатів, перших і других страв. Найбільшу користь приносить вживання їх у свіжому вигляді. Часник використовують при засолюванні огірків, помідорів, грибів, приготуванні ковбас тощо. Дикорослі види – цибулю ведмежу, цибулю переможну та інші можна вживати і в їжу, і як лікарські рослини. Споживання часнику та цибулі є профілактичним засобом проти застудних та інших захворювань, а також проти паразитичних червів. Досить ефективним є вживання часнику під час епідемії грипу Щоб позбутися неприємного запаху з рота, рекомендується після вживання часнику трохи пожувати свіжого кореня петрушки. Серед цибулевих є багато гарноквітучих рослин, але їхнє використання в декоративному садівництві обмежується специфічним запахом. Із родини Цибулеві до Червоної книги України занесені цибуля лінійна, цибуля коса, цибуля пряма, цибуля ведмежа тощо (іл. 49.2). Незважаючи на це, цибулю медвежу, яку ще часто називають черемшою, левурдою тощо, ранньою весною браконьєри продовжують нещадно винищувати. Рослина має приємний легкий часниковий смак листків. Але ж якщо їх знищити, хіба вона зможе далі розвиватися? Отже, родина Цибулеві найвідоміша своїми овочевими і декоративними культурами.
Іл. 49.2. Різноманітність цибулевих:
1 – часник: 2 – черемша: 3 – цибуля скорода; 4 – цибуля гірська; 5 – цибуля коса; 6 – цибуля сибірська: 7 – цибуля виноградна