Родина Пасльонові

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ РОСЛИН

Тема 6. ПОКРИТОНАСІННІ

46. Родина Пасльонові

Печуть мене, варять мене, їдять мене, хвалять мене.

Загадка

Цікаво знати

“У 1521 р. кораблі іспанського конкістадора Ернана Кортеса з ацтецьким золотом у трюмах ішли до берегів Іспанії. Проте вони везли й екзотичні плоди, і бульби мексиканських рослин. Перець, помідори, картопля, тютюн, звичні для ацтеків, незабаром не тільки підкорили Європу, а й завоювали весь світ. Тепер можна лише дивуватись, як без них обходилися раніше. “Заморські гості”

виявилися близькими “родичами” баклажана, фізалісу, блекоти та ще 2,5 тисячі видів з 90 родів” (Енциклопедія для дітей). Які ж ознаки поєднують ці рослини в одну родину – Пасльонові?

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

Картоплю в Україні називають другим хлібом, не менш відомими й популярними є також помідори.

Картопля в Україну потрапила наприкінці XVIII ст. й відтоді стала дуже важливою не тільки харчовою та кормовою рослиною, а й технічною сировиною. З картоплі одержують картопляне борошно (крохмаль), спирт. У картоплі використовують бульби – видозмінені підземні пагони. Її плоди – ягоди – є отруйними

для людей та тварин і в їжу не вживаються. У садках та на засмічених місцях можна побачити паслін чорний. Це – родич картоплі, недозрілі плоди якого також отруйні.

Помідори, солодкий перець і баклажани є близькими родичами картоплі (іл. 46.1). У них на відміну від картоплі в їжу вживають плоди, які є соковитими, смачними й корисними. У плодах міститься багато важливих для організму людини речовин.

Як технічні культури в Україні вирощують близьких родичів картоплі – тютюн і махорку. Листки цих рослин використовують для виготовлення цигарок і сигар. Сьогодні в усьому світі проводиться боротьба з курінням, оскільки воно дуже шкідливе для організму людини, особливо молодого. Рослини з родини Пасльонові мають п’ятичленні квітки, у яких чашолистки й пелюстки зростаються; чашечка залишається при плодах. У квітці 5 тичинок, маточка утворюється з кількох плодолистків, зав’язь верхня. Плід – ягода чи коробочка.

 Родина Пасльонові

Іл. 46.1 Овочі з родини Пасльонові:

1 – помідори: 2 – перець (а – гіркий, 6 – солодкий)

ЗАГАЛЬНІ ОЗНАКИ РОДИНИ

Квітка

Ч(5)П(5)Т(5)М(2)

Суцвіття

Китиця

Плід

Ягода та коробочка

Листки

Прості

До пасльонових належать також улюблені декоративні рослини – петунія, тютюн запашний, фізаліс, який називають ще “ліхтариком”. У нього розросла при плодах чашечка має яскраве оранжеве забарвлення й дійсно нагадує ліхтарик.

 Родина Пасльонові

Іл. 46.2. Отруйні рослини:

1 – блекота чорна; 2 – беладона; З – дурман звичайний

ПОГЛИБЛЕННЯ ТЕМИ

Які біологічні особливості рослин родини Пасльонові?

Пасльонові накопичують в різних органах отруйні речовини. Особливо отруйними рослинами в нас є блекота чорна, дурман звичайний, беладона звичайна (іл. 46.2). Вони можуть спричинювати тяжкі, навіть смертельні отруєння людини й тварин. При отруєнні в людини з’являється головний біль, надмірне нервове збудження, прискорюється серцебиття, ускладнюється дихання, розширюються зіниці, у роті відчувається сухість. Причиною отруєння є достиглі ягоди, що мають привабливий вигляд (беладона), великі квітки з дурманним запахом (дурман), насіння, що подібне до насіння маку (блекота). Тому отруйні рослини з родини Пасльонові не можна брати руками, забороняється їсти їхні ягоди та насіння. Отруєння можуть зумовлювати й зелені ягоди картоплі, пасльону чорного та червоні ягоди пасльону солодко-гіркого тощо. До особливостей родини можна віднести також наявність залозистих волосків, виділення яких має своєрідний запах. Отже, біологічними особливостями пасльонових є наявність отруйних речовин і залозистих волосків із характерним запахом.

Чому картоплю відносять до родини Пасльонові?

На території України пасльонові – виключно трав’янисті рослини. У Південній і Центральній Америці, де росте більша частина видів цієї родини, є кущі та дерева. Найважливішим для людини та найбільшим за кількістю видів є рід Паслін, у якому нараховують близько 1700 видів. Перше місце в Україні серед культурних рослин цього роду займає картопля, або паслін бульбистий, а серед дикорослих – паслін чорний і паслін солодко-гіркий. Пригадайте, як надається назва родині. Так, назву родини утворюють від назви основного роду. У цій родині таким родом є паслін, до якого належить і картопля.

 Родина Пасльонові

Яке господарське значення рослин родини Пасльонові?

Найважливішими овочевими рослинами є картопля, помідор, баклажан, перець тощо. Картопля – рослина, яку розмножують за допомогою бульб. Батьківщина цієї рослини – береги Чилі й гори Перу. Бульби картоплі бувають різними за забарвленням (білі, червоні, жовті, сині), формою, строками достигання. Нині відомо понад 3000 сортів картоплі, які поділяють на харчові, кормові й технічні (для виготовлення крохмалю, спирту, ацетону). Баклажан синій овочева культура з жовтими, білими чи фіолетовими плодами, що походить з Індії. Помідор їстівний культивують як однорічну рослину, яку вирощують із розсади. Плоди помідорів мають різну форму, розміри, забарвлення тощо. Нині відомо понад 600 сортів із червоними, жовтими, помаранчевими й навіть майже чорними плодами. Перець однорічний має дві групи сортів – овочеві та пряні (гострі). Тютюн справжній і тютюн махорку вирощують як технічні культури. Вони є сировиною для отримання лимонної кислоти, вітамінів і деяких медичних препаратів. Листки цих рослин використовують для виготовлення цигарок. А оскільки тютюн містить сильну отруйну речовину – нікотин, то куріння є дуже небезпечним для здоров’я людини. У медицині використовують беладону, скополію, дурман, блекоту, які є дуже отруйними рослинами. Тому навіть збирати їх можна лише дорослим. Кашкою із сирої картоплі лікують опіки. Серед пасльонових є декоративні рослини. Так, у фізаліса звичайного чашечка утворює навколо плоду яскравий червоний ліхтарик, що використовується для створення квіткових композицій. Досить популярною є петунія гібридна, яка має сорти з простими та махровими квітками різних кольорів і відтінків. Із родини Пасльонові до Червоної книги України занесені беладона звичайна, скополія карніолійська (іл. 46.3).

 Родина Пасльонові

Іл. 46.3. Різномантність пасльонових:

1- фізаліс звичайний; 2 – плід баклажана; 3 – петунія гібридна; 4 – паслін чорний; 5 – тютюн крилатий


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)


Родина Пасльонові - Біологія


Родина Пасльонові