РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ У ТЕКСТАХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРИСЛІВНИК

Мета: показати роль прислівників у художніх і науково-популярних творах; вчити пояснювати значення прислівників у тексті, вибирати з-поміж поданих прислівник, що найбільше відповідає змісту речення, тексту; розвивати зв’язне мовлення; виховувати культуру мовлення.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Робота над прислів’ями

– Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть. Спишіть спочатку вислови з прислівниками, потім – вислови, що містять іменники з прийменниками.

1) Сади дерево

(з)молоду – (на)старість як знайдеш. 2) (На) сонці тепло, біля матері добре. 3) Дим видно (в)день, а вогонь (в)ночі. 4) Слово (на)гору піднімає, слово і (з)гори спускає. 5) (В)літку один тиждень рік годує. 6) Роби (на)дворі, буде (в)коморі.

2. Каліграфічна хвилинка

Ве д ень де вдень

– Доберіть антонім. Зробіть звуко-буквенйй аналіз поданого слова.

3. Словникова робота

Словниковий диктант

Увечері, удень, узимку, влітку, восени, вперед, вранці, ззаду, ліворуч, назад, напам’ять, попереду, посередині, праворуч, щогодини, щоденно, щотижня.

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ

– Сьогодні на уроці

ви дізнаєтеся про роль прислівників у текстах.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Робота в групах

– Доберіть до дієслова один прислівник, що найбільше підходить за змістом.

Росте (де?) вдалині, навколо, навкруги.

Співає (як?) радісно, тоненько, голосисто, урочисто, мелодійно.

Кружляє (як?) тихо, таємниче, величаво, сумно.

Морозить (як?) шалено, майстерно, мовчазно, іскристо.

Говорить (як?) пошепки, несподівано, тихенько.

Віє (як?) мрійливо, таємниче, здивовано.

2. Гра “Заміна”

– Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок.

– Зимою деньок, як комарів носок. (Мало)

– Зимова днина така: сюди тень, туди тень,- та й минув день. (Коротко)

– В осінній час сім погод у нас: сіє, віє, туманіє, шумить, мете, гуде і зверху йде. (Холодно, мокро, волого)

3. Гра “Добери прислівник”

Прийде, як рак свисне (завтра, невідомо коли);

Знати, як свої п’ять пальців (мало, добре, багато);

Мчати, як стріла (повільно, швидко, далеко).

4. Вибіркове списування

– Випишіть прислівники-антоніми.

Готуй сани літом, а воза взимку.

Кому влітку холод, тому взимку голод.

Хто вранці плаче, той увечері сміється.

Не до ладу: на гульки попереду, а до роботи позаду.

Навесні джміль, а восени бджола жениться.

5. Гра “Кінцівка”

– Закінчіть речення, добираючи потрібні прислівники.

Розмовляти по телефону потрібно…

Писати в зошиті потрібно…

Читати вірш необхідно…

(Спокійно, чемно, іронічно, зверхньо, ввічливо)

6. Фізкультхвилинка

7. Розподільне списування

– Згрупуйте прислівники за питаннями звідки? де? коли? як?.

Добре, вранці, влітку, сьогодні, восени, щодня, ввечері, ззаду, зранку, звідусіль, насамперед, стурбовано, вгорі, згори, праворуч, близько, всюди, впевнено, залюбки.

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

– Розкажіть, що ви знаєте про прислівники.

– Проведіть порівняльний аналіз прикметників і прислівників за питаннями.

– Що означає?

– На які питання відповідає?

– Змінна чи незмінна частина мови?

– 3 якою частиною мови найчастіше пов’язується в реченні?

– Яким членом речення є?

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ У ТЕКСТАХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРИСЛІВНИК - Плани-конспекти уроків по українській мові


РОЛЬ ПРИСЛІВНИКІВ У ТЕКСТАХ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО ПРО ПРИСЛІВНИК