Розгром німецьких військ на Орловсько-Курській дузі

Тема 1. ДРУГА СВІТОВА ВІЙНА. СВІТ ПІСЛЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ

§ 3 Окупаційний режим у поневолених країнах. Рух Опору. Воєнні дії в 1943 р .

6. Розгром німецьких військ на Орловсько-Курській дузі.

Після поразки в Сталінградській битві та під час успішних зимових воєнних дій Червоної армії гітлерівське командування, плануючи кампанію 1943 р., вирішило провести великий наступ на радянсько-німецькому фронті з метою повернення

 Розгром німецьких військ на Орловсько Курській дузі

Атака радянських військ на Орловсько-Курській дузі. Липень 1943 р.

 Розгром німецьких військ на Орловсько Курській дузі

class=""/>

Наступ радянських військ на Харків. Серпень 1943 р.

 Розгром німецьких військ на Орловсько Курській дузі

Форсування Дніпра. Жовтень 1943 р.

Втраченої стратегічної ініціативи. Для цього противник обрав Курський виступ (дугу), що утворився внаслідок зимово-весняного наступу радянських військ. Тут фашисти зосередили майже 50 дивізій, до 10 тис. гармат 1 мінометів, майже 2,7 тис. танків, понад 2 тис. літаків. Крім того, до флангів ударних угруповань прилягало майже 20 дивізій. Операція мала кодову назву “Цитадель”. Під час її підготування радянське командування, проаналізувавши всі дані розвідки, визначило, що наступ

гітлерівців розпочнеться вранці 5 липня. Війська були приведені в повну бойову готовність.

Наступ головних сил на Орловському напрямі розпочався 5 липня 1943 р. о 5 год 30 хв. Гітлерівському командуванню не пощастило скористатися фактором раптовості. На ділянці Воронезького фронту німецькі війська підійшли до невеликого с. Прохоровки, де й відбулася найбільша танкова битва Другої світової війни: водночас у зустрічному бою з обох сторін брали участь майже 1200 танків, самохідних і штурмових гармат. 3 12 липня характер битви змінився. Тепер уже наступали радянські війська, а німецькі частини переходили до оборони. 5 серпня 1943 р. були визволені міста Орел і Бєлгород, а 23 серпня – Харків. Курська битва ознаменувала завершення докорінного зламу в ході Другої світової війни. Гітлерівське командування зазнало поразки у своїй спробі повернути втрачену стратегічну ініціативу, німецькі війська змушені були перейти до оборони.

У серпні 1943 р. контрнаступ радянських військ перетворився на загальний наступ від м. Великих Луків до берегів Чорного моря: наступали вісім фронтів радянських військ на фронтовій лінії протяжністю 2 тис. км. Ворог змушений був відступити за могутній водний рубіж – Дніпро. Тут німецьке командування вибудувало “Східний вал”, який Гітлер наказав утримувати до останнього бійця. Унаслідок героїчного форсування Дніпра радянські війська визволили: 14 жовтня Запоріжжя, 25 жовтня Дніпропетровськ, а 6 листопада – столицю України – Київ.

Червона армія стрімко просувалася до західних кордонів Радянського Союзу.

 Розгром німецьких військ на Орловсько Курській дузі

Вихід радянських військ до р. Дніпро (липень-вересень 1943 р.)

Робота з джерелами

Із виступів А. Гітлера

17 жовтня 1941 р.

Ми не будемо селитися в російських містах, ми дозволимо їм розвалитися без нашого втручання. І головне – ніяких докорів сумління з цього приводу. Перед цими людьми в нас не існує ніяких зобов’язань. Ми обмежимося встановленням радіопередавача, що знаходитиметься під нашим постійним контролем. Крім того, ми дозволимо їм знати рівно стільки, скільки необхідно, щоби розуміти наші дорожні знаки і запобігти ризику бути розчавленими нашими автомобілями.

Для них слово “свобода” – це тільки право вимитися в бані у святковий день… Що ми повинні робити, то це заселити цю країну німцями, онімечити її та дивитися на корінне населення як на червоношкірих. У цьому питанні я буду холоднокровним і піду прямо вперед.

27 жовтня 1941 р.

Ніхто й ніколи не відніме у нас схід. Незабаром ми завалимо пшеницею всю Європу, так само і вугіллям, сталлю, лісом… Користуватися перевагами континентальної гегемонії – ось моя мета… Господар Європи – має панівне становище у світі. Населення рейху – 130 млн осіб, 90 млн житимуть в Україні.

Запам’ятайте дату

25 травня 1940 р. – прийняття плану “Ост”

30 травня 1942 р. – створення в СРСР Центрального штаб партизанського руху

17 липня 1942 р. – 2 лютого 1943 р. – Сталінградська битва

5 липня – 23 серпня 1943 р. – битва на Орловсько-Курській дузі


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)


Розгром німецьких військ на Орловсько-Курській дузі - Історія


Розгром німецьких військ на Орловсько-Курській дузі