Рубки формування ландшафтів у березових лісостанах

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ

7.3 Рубки формування ландшафтів у березових лісостанах

Дерева берези повислої відрізняються високими декоративними якостями: у них добре розвинуті широкі крони, білокорі стовбури.

Як правило, в березняках формуються однопородні з рівномірним розміщенням дерев на площі ландшафти як закритого (1а), так і напіввідкритого простору (2а), іноді формуються ландшафти 2в.

В першу

чергу при рубках формування вибираються дерева інших порід, а потім зайві дерева берези, причому розімкнутість пологу в березняках повинна бути більшою, ніж у хвойних насадженнях, особливо при формуванні ландшафтів напіввідкритого простору. Це сприяє розростанню крон у ширину. В усіх випадках після рубки дерева повинні бути розміщені одне від одного на такій відстані, щоб крони сусідніх дерев не дотикалися одна до одної. Для 10-річного віку молодняка ця відстань повинна становити не менше 5-6 м.

У ряді випадків доцільно формувати і мішані, березово-хвойні або березово-широколистяні ландшафти горизонтальної

та вертикальної зімкнутості. Найчастіше супутніми березі породами є ялина, сосна, липа, дуб.

При груповому розміщенні дерев на площі формують чисті групи. Провідне становище берези забезпечується у мішаних деревостанах при її участі в складі на рівні 50-70%. Це створює відповідний фон для інших порід з більш темно забарвленим листям чи хвоєю.

Ландшафти напіввідкритого простору – 2в – формують в розрід­женому стані з молодого віку.

Часто береза поновлюється, створюючи густі зарослі з тонкими стовбурцями дерев. Починаючи рубку формування ландшафту, потріб­но залишити приблизно 30% (не більше 50%) дерев, що за запасом не перевищить 25%, і така рубка не призведе до розладу березового молодняка. Після такої рубки можлива поява пневої порослі, що небажано. Тому при формуванні лісопаркових ландшафтів рубку потрібно проводити в серпні – вересні, що забезпечує появу порослі тільки на десятій частині пнів. Зрідження деревостанів у залежності від ландшафту, що формується, лежить в межах 10-25%.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Рубки формування ландшафтів у березових лісостанах - Довідник з природознавства


Рубки формування ландшафтів у березових лісостанах