Сахароза – ВУГЛЕВОДИ

Хімія підготовка до ЗНО та ДПА
Комплексне видання

ЧАСТИНА І

ЗАГАЛЬНА ХІМІЯ

ОРГАНІЧНА ХІМІЯ

ВУГЛЕВОДИ

Сахароза

Сахароза є представником дисахаридів, тому що її молекула складається із залишків двох вуглеводів – глюкози та фруктози:

 Сахароза   ВУГЛЕВОДИ

Сахароза являє собою білу кристалічну речовину, без запаху, добре розчинна у воді, солодка на смак, температура плавлення +180 °С.

Хімічні властивості сахарози

1. Комплексоутворення. Сахароза, як багатоатомний спирт, реагує й з іншими гідроксидами

металів, наприклад з кальцій гідроксидом з утворенням добре розчинного у воді кальцій сахарату:

 Сахароза   ВУГЛЕВОДИ

2. Гідроліз. Сахароза здатна піддаватися гідролізу з утворенням двох вуглеводів, із залишків якої вона складається. Однак безпосередньо з водою вона не реагує, точніше, у звичайних умовах швидкість такої реакції незначна, але вона може бути прискорена каталітичною дією кислот:

 Сахароза   ВУГЛЕВОДИ

Подібне перетворення здійснюється в організмі бджіл: збираючи нектар із квітів, вони засвоюють сахарозу, яка потім гідролізується до глюкози й фруктози. Саме тому мед –

це суміш рівних кількостей глюкози й фруктози (з домішкою інших природних речовин). Він солодший, аніж звичайний цукор, тому що містить багато фруктози (фруктоза солодша від сахарози в три рази, солодкість глюкози становить 2/3 від солодкості сахарози).

 Сахароза   ВУГЛЕВОДИ

Добування сахарози із цукрового буряка

Промислове добування цукру істотно відрізняється від інших виробництв, які ви вже вивчали. Раніше розглядалися такі виробництва, коли цільовий продукт отримують із вихідних речовин шляхом їхніх хімічних перетворень. Сахарозу (цукор) не треба добувати хімічно, вона є в буряці, її лише необхідно виділити. Хімічні процеси тут спрямовані на те, щоб ви кристалізувати сахарозу в якомога більш чистому вигляді, Ці процеси полягають ось у чому.

Насамперед, потрібно найбільш повно добути цукор з буряка за допомогою води. Задля цього буряк у механічних бурякорізках перетворюють на тонку стружку й обробляють її водою в дифузорах, добуваючи цукор. З отриманого розчину ще не можна безпосередньо виділити цукор, тому що домішки, які надходять із буряка,- органічні кислоти, білки, барвники тощо,- сильно забруднюють цукор і заважають його кристалізації.

Отже, далі постає найбільш складне завдання – очистити розчин сахарози від домішок. Для цього його насамперед обробляють вапняним молоком. Під дією кальцій гідроксиду органічні кислоти та інші домішки осаджуються з розчину. Тим часом сахароза залишається в розчині, тому що дає з кальцій гідроксидом розчинний сахарат.

Із сахарату знову потрібно виділити сахарозу. Цього досягають шляхом обробки розчину карбон(ІV) оксидом, який осаджує кальцій карбонат. Звільнений від осаду розчин цукру випарюють і піддають кристалізації. Так виходить цукровий пісок. Частина його після додаткового очищення йде на виробництво рафінаду.

Донедавна для добування цукру з буряка застосовували дифузори періодичної дії. Це ряд послідовно з’єднаних апаратів, в які завантажують подрібнений буряк. Через апарати пропускають воду, яка, Проходячи через них, збагачується цукром. Після добування цукру водою дифузори завантажують новою порцією бурякової стружки. Зараз використовують дифузори безперервної дії, що істотно підвищує продуктивність праці.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)


Сахароза – ВУГЛЕВОДИ - Довідник з хімії


Сахароза – ВУГЛЕВОДИ