Сервірований стіл

Розділ V. Натюрморт

Тема 23. Сервірований стіл

Натюрморти із зображенням посуду на столі приваблюють своєю невимушеною красою, спокоєм домашнього затишку. Часто поруч із посудом – чайними сервізами, тарелями, глечиками тощо, зображені ягоди та фрукти, хліб і печиво, квіти.

Необхідною умовою гармонійної композиції натюрморту, що складається з багатьох предметів, є цілісність: виділення головного та підпорядкування йому другорядного, взаємозв1язок усіх складових частин твору. Якщо композиція довершена – ні додавати, ні вилучати

з неї нічого не треба.

 Сервірований стіл

Барбара Мок. Полиця з чашками

 Сервірований стіл

Наталія Герасимова. Кольоровий натюрморт

Форма предметів натюрморту, їх розміщення на столі передаються за допомогою лінійної та повітряної перспективи.

Композиція натюрморту має бути врівноваженою. Тональна рівновага досягається гармонійним розташуванням світлих і темних плям різного розміру й тону.

Роздивіться тональну рівновагу в композиції натюрморту на картині та схемі.

 Сервірований стіл

 Сервірований стіл

Вікторія Кір’янова. За столом

імпресіоніста

Зазвичай предмети в натюрморті розміщені на нейтральному тлі, а також в інтер’єрі, біля вікна або на підвіконні, на тлі пейзажу за вікном. Подеколи художники зображають натюрморт у природному середовищі.

Предмети, розташовані ближче до глядача, загороджують собою віддалені: так виникає враження глибини простору.

– Що зображено на натюрмортах? Порівняйте їхні композиції. Проаналізуйте, як виглядає в перспективі круглий стіл, а як – прямокутний.

Роздивіться форму посуду, особливості Його розміщення на столі. Яке значення кольору в досягненні композиційної рівноваги?

 Сервірований стіл

Петро Кончаловський. Стіл із фруктами і жовтими квітами

 Сервірований стіл

Барбара Мок. Чай і полуниці

Портрет митця. Чарівні квіти

Катерини Білокур Катерина Василівна Білокур (1900-1961) – народна художниця із с. Богданівки, що на Полтавщині. У ранньому дитинстві малювала вуглем на клаптиках полотна потайки від батьків, які забороняли дівчинці творити. Згодом – на картоні й фанері фарбами власного виготовлення. Пензлі завжди робила сама з котячої шерсті: для кожної барви мала свій пензлик. У зрілому віці художницю найбільше приваблювали олійні фарби. У 1954 р. картини “Цар-Колос”, “Берізка” і “Колгоспне поле” принесли їй світову славу і визнання відомих митців, зокрема Пабло Пікассо. Катерина Білокур одержала звання народного художника України.

У натюрмортах Катерини Білокур, окрім квітів, зображено дари природи, які створюють настрій захоплення від краси рідного краю.

 Сервірований стіл

Автопортрет

 Сервірований стіл

Катерина Білокур. Квіти, яблука, помідори

У графічному натюрморті пластика форми предметів, їхня фактура, розташування в просторі, освітлення передаються за допомогою ліній, світлотіні.

Світлотінь – закономірні градації світлого і темного, зумовлені освітленням, формою та фактурою предметів.

Проаналізуйте розташування світлотіні на різних предметах натюрморту.

 Сервірований стіл

Юлія Краснова. Натюрморт із флоксами

Практичне завдання

Намалюйте натюрморт із посудом (графітний олівець).

Поради

Окресліть на аркуші загальні обриси предметів натюрморту, виділіть головне в композиції. Будуйте натюрморт з урахуванням перспективи. Поступово деталізуйте рисунок і виконуйте зображення в тоні. Передайте особливості форми посуду та його об’єм світлотінню. Предмети на передньому плані промалюйте детально і контрастно. Самостійно оцініть свій натюрморт.

– Пригадайте градації світлотіні на круглих предметах. Погляньте, як вони зображені в перспективі. Зверніть увагу, що штрихи виконуються відповідно до форми предмета.

Послідовність побудови форми горщика

 Сервірований стіл

Розташування світлотіні відповідно до форми предметів

 Сервірований стіл

Запитання і завдання

1. Що допомагає художнику передати простір та об’єм у графіці?

2. Назвіть і покажіть на прикладі графічного натюрморту основні градації світлотіні.

Самостійна робота для допитливих

1. Придумайте чашку оригінальної форми.

2. Створіть ескізи варіантів її декору.

Художній проект. Дослідіть традиції сервірування стола в різних народів світу. Віднайдіть твори мистецтва, які відображають ці традиції.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)


Сервірований стіл - Мистецтво


Сервірований стіл